Główne menu

Wrzosy w ogrodzie, w domu – ozdoba nie tylko na jesień

Wrzosy mają swój niesamowity charakter. Są w jakimś sensie dzikie, wolne, swojskie. Łatwe w uprawie, zwłaszcza w ogrodzie. Dostępne w wielu kolorach, tworzą piękny jesienny dywan, zachwycając swoją urodą. Warto je mieć, by cieszyć się ich oryginalną urodą. Wrzosy w domu świetnie prezentują się w jesiennych stylizacjach, a przy domu mogą rosnąć przez wiele lat, ciesząc oko.

Wrzosy w ogrodzie

Gdy mówimy o wrzosach, zazwyczaj myślimy o pięknych kolorowych drobnych roślinach. Możemy mieć też na myśli wrzosowiska. Rośliny należą do Ericaceae, chociaż różnią się botanicznie i mogą należeć do Calluna (wrzosy) lub Erica (wrzośce). Oba gatunki są niemal identyczne, wyglądają właściwie tak samo (z drobnymi różnicami), potrzebują podobnych warunków do wzrostu i takich samych, nieskomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Pięknie wyglądają w domu i ogrodzie. Wrzosy to niewielkie wiecznie zielone krzewinki, istnieje ich ponad 500 odmian. Niektóre zmieniają kolor liści jesienią i latem, na przykład odmiana Calluna vulgaris jesienią ma liście miedziane, a zimą ciemnoczerwone.

Wrzosy świetnie wyglądają posadzone w gruncie i wyeksponowane w donicach. Dobrze będą czuć się również na balkonach i tarasach.

wrzosy w ogrodzie

Gdzie posadzić wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy najlepiej czują się posadzone w gruncie (tam też mają szansę przezimować, w doniczce będzie to bardzo trudne, a zazwyczaj niemożliwe). Najlepiej sadzić je od września do połowy października. Lubią stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru, i kwaśną glebę (4,5-5,5 pH). Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne, próchnicze. Wrzosy świetnie prezentują się pod sosnami lub innymi drzewami iglastymi.

Wrzosy najlepiej sadzić  grupie, minimum po 10 sztuk. Mniejsze w odległości około 20 cm – uwaga, w sprzyjających okolicznościach, sporo rozrosną się. Większe należy posadzić nawet o 60 cm oddalone od siebie. Po zasadzeniu wrzosy podlewamy, następnie unikamy nadmiernego podlewania (a na pewno na kwiaty!). Podlewamy jedynie w upalne dni, do gruntu. Warto podlać wrzosy także tuż przed zimą. Na zimę poleca się przysłonić wrzosy gałęźmi iglaków lub agrowłókniną, osłona musi przepuszczać powietrze. Nie osłaniamy ich folią czy liśćmi! Osłonę zakładamy w połowie listopada i ściągamy w połowie marca.

Na wiosnę raz nawozimy nawozem polecanym dla roślin kwasolubnych. Około marca, kwietnia przycinamy, dzięki temu roślina zagęści się i będzie pięknie kwitnąć. I to wszystko. Wrzosy to jedne z najmniej wymagających roślin w ogrodzie.

Wrzosy to rośliny wieloletnie. Dobrze pielęgnowane, będą z nami przez wiele sezonów.

Czym różnią się wrzosy od wrzośców?

  • wrzosy kwitną od lipca do października, wrzośce z kolei od końca lutego do kwietnia,
  • kwiaty wrzośców przypominają małe dzbanuszki, mają igiełkowate licie,
  • wrzosy mają liście łuskowate.

Eksperci polecają, by obok wrzosów posadzić wrzośce i w ten sposób cieszyć się paletą pięknych barw przez cały rok.

Wrzosy dają nieskończone możliwości aranżacyjne w ogrodzie. Pozwalają namalować przestrzeń i cieszyć się pięknymi barwami, obserwując jak wrzosowisko zmienia się, na przestrzeni mijających dni.

A Ty, lubisz wrzosy?

 

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>