Główne menu

Wstajesz wcześnie rano? No to drzemka! Nowe odkrycie naukowców

Wystarczy 90 minut drzemki, by poczuć się odświeżoną, pozytywnie nastrojoną, a jednocześnie zyskać energię na cały dzień, szczególnie wieczór. Gdy przychodzi jesień, jest to szczególnie wskazane, bo czujemy się osłabione i senne.  Drzemka pomaga, co udowodnili naukowcy, wzmocnić zdolności motoryczne i pamięć. Tylko, czy masz czas na drzemkę w ciągu dnia?

Sen a zdolności motoryczne

Naukowcy z Northwestern University udowodnili, że drzemka może znacząco poprawić zdolności danej osoby do nauki nowych umiejętności motorycznych. Jej zadaniem jest bowiem wspomóc ciało w przetwarzaniu nowych wiadomości i skupianiu się na nich w 100%. Ponadto sen w ciągu dnia pozytywnie wpływa na poziom koncentracji, a nawet na kreatywność.

Jak badacze doszli do tego wniosku?

Uczestnicy badania okazali się szybsi i bardziej wydajni po drzemce. Osoby badane, które mogły skorzystać z odpoczynku zdecydowanie lepiej radziły sobie z trudnym zadaniem motorycznym.

Odkrycie potwierdza, że zdolności motoryczne mogą być reaktywowane podczas snu. Obserwuje się bowiem większą wydajność w tym zakresie tuż po przebudzeniu. Badacze są zdania, że najnowsze odkrycie może być wykorzystywane w leczeniu upośledzeń ruchowych wywołanych udarem czy chorobami neurologicznymi.

Czas na regeneracyjną drzemkę

Choć drzemka w ciągu dnia nie zniweluje niskiej jakości snu w nocy, to niesie szereg korzyści:

  • wzmacnia,
  • przywraca czujność,
  • poprawia wydajność,
  • zmniejsza liczbę popełnianych błędów,
  • ogranicza liczbę wypadków,
  • odpręża i niweluje stres.

Co istotne te wszystkie korzyści utrzymują się nawet kilka godzin po drzemce.

Jednak uwaga, dobra drzemka to ta, która trwa kilkadziesiąt minut do maksymalnie 90 minut. Dłuższa niestety będzie łączyła się z zaburzeniem snu w nocy. Dodatkowo doprowadzi do uczucia rozkojarzenia, wycieńczenia charakterystycznego do tego obserwowanego po wybudzeniu z głębokiego snu – które może trwać nawet kilka następnych godzin.

Dlatego idź na drzemkę. Byle krótką!

    Komentarz ( 1 )

  • Królowa Karo

    Mój organizm ostatnio sam się domaga drzemki, ale zwalam to też na wiek – krótka regeneracja, pozwala dalej intensywnie funkcjonować.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>