Główne menu

Wszystko o kawie, czyli ciekawostki o kawie

Życie bez kawy? Dla wielu niemożliwe. Czarny napój jest jak eliksir, zapewniający odpowiednią dawkę energii. Stawia na nogi i rozjaśnia umysł. A do tego jak smakuje…Nic dziwnego, że kochamy ten zapach i przebieramy nogami, gdyż nie możemy doczekać się pierwszego łyku. Poniżej znajdziesz wszystko o kawie? Nie. Tylko kilka ciekawostek. 🙂

Wszystko o kawie. Picie kawy jest zdrowe

O ile zachowujemy umiar, to…picie kawy jest zdrowe. Okazuje się, że kawa chroni przed niewydolnością serca, cukrzycą typu 2 i chorobami wątroby.

Poza tym niezwykle trudno przedawkować kawę. Częściej zdarza się przedawkowanie kofeiny, gdy sięgamy po suplementy diety czy napoje energetyczne.

Ogólna zasada mówi, żeby pić maksymalnie 4000 mg kofeiny dziennie, to około 4 mocne filiżanki kawy. Jednak kawę należy spożywać w kilku godzinowych odstępach. Picie jednej filiżanki za drugą to nie najlepszy pomysł. Nadmiar kawy może wywołać migrenę, przyspieszoną pracę serca, drżenie mięśni czy nudności. Jeśli spożyjemy naprawdę dużo kofeiny, możemy doświadczyć nawet halucynacji.

Podobno pisarz, Voltaire pił od 40 do 50 filiżanek kawy połączonej z gorącą czekoladą dziennie. I…dożył 83 lat.

wszystko o kawie

Kawa to owoc

Kawa musi być zdrowa, w końcu to owoc, który rośnie na krzaczkach. Istnieją dwie podstawowe odmiany kawy – zielona i czerwona.

Wszystko o kawie. Odkrycie kawy

Wiecie, że smak kawy zawdzięczamy kozom? To właśnie dzięki zmienionemu zachowaniu zwierząt, pasterz z Etiopii w XVI wieku, odkrył jaką kawa ma moc. Postanowił sprawdzić, jak będzie…wpływała na ludzi. Pasterz podzielił się swoim odkryciem z okolicznymi mnichami, którzy zauważyli, że po wypiciu czarnego trunku mogą modlić się całą noc. Tak wieść o kawie obiegła cały świat.

Kawa to towar numer 2 na świecie

Kawa jest tak popularna, że stanowi na świecie numer 2 na liście najpopularniejszych towarów. Ustępuje tylko ropie naftowej. Kawę pije się właściwie wszędzie, po wodzie to najpopularniejszy napój. Najpopularniejsza wśród kaw to espresso.

Rynek kawy jest bardzo cenny, na całym świecie jest wart ponad 100 miliardów dolarów. Przeciętny Amerykanin wydaje na kawę 1092 dolarów rocznie. To około 20 dolarów na tydzień.

Jak zachować kawę na dłużej ciepłą?

Czy wiesz, że aby zachować kawę na dłużej ciepłą, warto dodać do malej czarnej śmietankę? Podobno w ten sposób kawa zostaje o 20% dłużej ciepła.

Nielogiczne? Tak jak na pierwszy rzut oka nielogiczne jest robienie kostek lodu z gorącej wody. A przecież gorąca woda się do tego lepiej nadaje…

Najdroższa kawa na świecie

Czy wiesz, że najdroższa i najrzadziej występująca kawa to kopi luwak, czyli ziarenka kawy, które wydobywa się z odchodów zwierząt…? Do parzenia wykorzystuje się ziarna nieco strawione i wydalone przez zwierzęta. Ta, tak, to prawda, smacznego.

Kawa ta kosztuje 350 euro lub więcej za kilogram.

A Wy lubicie kawę?

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>