Główne menu

Inf. prasowa
Jak wybrać dobry materac na problemy z kręgosłupem?

5 na 10 dorosłych Polaków cierpi na przewlekły ból pleców, a 80% z nas doświadczy w swoim życiu epizodu dolegliwości bólowych kręgosłupa. Dlatego tak ważne jest, żeby po całym dniu zasnąć na wygodnym materacu rozluźniającym mięśnie i wspierającym właściwą pozycję kręgosłupa. Ergonomiczny materac dostosowany do wagi i budowy ciała osoby na nim śpiącej zapewni zdrowy i efektywny sen.

Idealny materac – czym się charakteryzuje?

Trudno wskazać jeden typ materaca, który spełni oczekiwania wszystkich użytkowników. Materac dobry dla kręgosłupa i efektywnego wypoczynku to taki, który utrzymuje ciało w naturalnej pozycji. Kręgosłup ułożony jest prosto (a nie wygina się w łuk), a pośladki, pięty, ramiona i głowa są stabilnie podparte.

Zbyt twardy materac naciska na główne punkty podparcia, powodując nienaturalne ułożenie, a zbyt miękki sprawia, że ciału brakuje podparcia, przez co się zapada. I za twardy, i za miękki materac może nasilać bóle kręgosłupa. Idealny model to taki, na którym leżąc przez dłuższy czas, nie czujemy żadnego nacisku. Zupełnie tak jakbyśmy unosili się na wodzie.

Jedna marka materacy może doskonale sprawdzić się u niektórych osób z bólami lędźwiowymi, a u innych wzmagać dolegliwości bólowe. Twardsze materace dobrze sprawdzają się u tych, którzy cierpią na bóle w dolnym odcinku pleców. Badacze z Hiszpanii przebadali osoby z przewlekłym bólem kręgosłupa i odkryli, że ci śpiący na średnio twardych materacach odczuwali mniej dolegliwości bólowych niż ci śpiący na bardziej miękkich.

Nowy materac – kiedy czas na nowy zakup?

Ból pleców (szczególnie w ich dolnym odcinku) tuż po przebudzeniu to sygnał, że śpimy na źle dobranym materacu. Podczas snu nasze ciało rozluźnia się, a nacisk wywierany na kręgosłup przez cały dzień stopniowo ustaje. Kręgosłup i mięśnie go podtrzymujące odpoczywają. Żeby efektywnie wypoczywać, potrzebujemy więc materaca, który da odpowiednie podparcie poszczególnym fragmentom ciała i rozluźni te najbardziej zmęczone. Nowy model materaca najlepiej wybierać w sklepie stacjonarnym, gdzie dokładnie go przetestujemy, tzn. położymy się na nim w pozycji, w której zazwyczaj śpimy i poleżymy na nim przez 10-15 min. Obecnie producenci oferują wiele różnych rodzajów materacy, dlatego wypróbujmy i model sprężynowy, i ten wykonany z pianki zapamiętującej kształt ciała. Sprawdźmy materace o zróżnicowanej twardości.

Choć zazwyczaj producenci dają gwarancję użytkowania materacy na 10-15 lat, warto po maksymalnie 10 latach rozstać się ze swoim modelem. Przez wszystkie lata użytkowania materac odkształca się, zbiera się w nim kurz i bakterie. Może to nasilać alergię, a nawet wpływać na jakość snu.

Materace z pianką zapamiętującą kształt ciała

Materace piankowe wykonane ze specjalnego materiału dopasowującego się do kształtu ciała zyskują na popularności. W zależności od producenta wykonuje się je z pianki o różnej gęstości oraz właściwościach. Modele z najwyższej półki http://pl.tempur.com/materace/ produkowane z nowoczesnych materiałów podpierają ciało tak, żeby podczas snu układało się w jak najbardziej komfortowej pozycji. Materac z materiału tempur dopasowuje się do kształtu Twojego ciała, redukując przy tym nacisk, który może prowadzić do uciążliwego przewracania z boku na bok.

Pianka reagując na ciężar i temperaturę ciała, dostosowuje się do kształtu sylwetki w zależności od wybranej pozycji w trakcie snu. Dzięki temu kręgosłup układa się w naturalnej pozycji, a mięśnie rozluźniają się. Pianka umożliwia też naturalne zapadanie się fragmentów ciała, które po całym dniu potrzebują odpoczynku (np. odcinka lędźwiowego pleców), dając jednocześnie podparcie w istotnych miejscach. O poranku budzimy się wypoczęci i rozluźnieni, nie odczuwając bólu pleców. Do zalet pianki należy również to, że śpiąc z drugą osobą, nie czujemy jej nocnych ruchów. Każda część materaca działa niezależnie. Materac z pianką dopasowującą się do kształtu ciała doskonale sprawdzi się u osób, którym trudno wygodnie ułożyć się do snu, które odczuwają chroniczne zmęczenie i bóle mięśni.

Materace lateksowe

Podobnie jak materace z pianki reagującej na kształt ciała, materace lateksowe również dopasowują się do ułożenia sylwetki. Wykonuje się je z naturalnej lub syntetycznej gumy. Materace z lateksu charakteryzują się dużą stabilnością i na całej długości zapewniają jednakowe podparcie. Należą do kategorii twardych materacy, dlatego odpowiadają tylko tym, którzy lubią spać na twardym łóżku. Materace z lateksu zapewniają naturalne ułożenie kręgosłupa, dzięki czemu zmniejszają dolegliwości bólowe pleców. Pod względem właściwego podparcia ciała i komfortu porównuje się je do materacy z pianki zapamiętującej kształt. Charakteryzują się jednak większą twardością, przez co nie dają, tak jak pianka, uczucia unoszenia się na wodzie lub w przestworzach.

Materace sprężynowe

Do najpopularniejszych materacy w tej kategorii należą materace kieszeniowe, w których każdą sprężynę umieszcza się w płóciennych kieszonkach. Dzięki temu poszczególne sprężyny działają niezależnie od siebie. Materace sprężynowe różnią się twardością, liczbą sprężyn (ich duża liczba wcale nie oznacza, że materac będzie dużo wygodniejszy) i materiałem pokrywającym sprężyny. Cena materacy nie przekłada się na ich jakość. Dlatego wybierając modele z tej kategorii, najlepiej wypróbować je w sklepie pod kątem odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa. Zbyt mała liczba sprężyn i kieszeni może powodować zapadanie się ciała i ból pleców o poranku. Materace sprężynowe poleca się osobom otyłym, ponieważ dają mocne podparcie i ułatwiają podnoszenie się z łóżka. Twarde wersje materacy kieszeniowych powinni też wybierać ci, którzy cierpią na bóle kręgosłupa. Choć materace sprężynowe pomagają w niektórych dolegliwościach bólowych pleców, nie u wszystkich użytkowników się sprawdzają. Dają ciału stabilne podparcie, jednak uniemożliwiają pełne rozluźnienie kręgosłupa.

Specjaliści sugerują, aby osoby z bólami pleców wybierały materace z pianką dopasowującą się do kształtu ciała lub materace lateksowe. Taki materac zapewnia rozluźnienie mięśni kręgosłupa i zmniejsza dolegliwości bólowe. Materac piankowy o średniej twardości zagwarantuje zdrowy i efektywny sen.

Źródła:

  • http://www.sleepjunkie.org/whats-the-best-mattress-for-a-bad-back/
  • http://www.webmd.com/sleep-disorders/features/how-to-pick-your-perfect-mattress#1
  • http://pl.tempur.com/materace/

    2 komentarze

  • jotka

    Niedawno kupiliśmy nowy materac, chyba dobry, ale ważna też jest poduszka i wiele innych elementów. Gdy są już zwyrodnienia to i materac niewiele pomoże…najlepiej dbać o kręgosłup od dziecka.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>