Główne menu

Jak wykorzystać w domu olejki eteryczne?

Olejki eteryczne mają w domu szerokie zastosowanie. Przydają się nie tylko podczas prania, lecz także jako skuteczne środki odkażające, zapachowe, odplamiacze a także środki odstraszające owady.

Olejek eukaliptusowy do usuwania plam

  • plamy z potu, oleju i rozpuszczalnych tłuszczów – do prania w pralce dodajemy dwie łyżeczki olejku eukaliptusowego.Piorąc ręcznie, podkładamy pod spód chłonną szmatkę, nasączamy czystą ściereczkę olejkiem eukaliptusowym i delikatnymi, a zdecydowanymi ruchami ścierami plamy, czyszcząc ją od brzegów ku środkowi.
  • plamy na dywanie – wlewamy olejek eukaliptusowy do małego spryskiwacza i nanosimy na plamę,po czym ścieramy czystą, chłonną ściereczką.
  • plamy po atramencie (zwykłym i do drukarek) na elementach plastikowych i winylowych – namaczamy ściereczkę w oleju i ścieramy (uprzednio sprawdzamy w mało widocznym miejscu).
  • klej, smar oraz guma do żucia na tkaninach i innych powierzchniach, ślady po taśmie klejącej na powierzchni winylowej – nanosimy kilka kropel olejku na plamę, pozostawiamy na kilka minut, po czym zmywamy. Jeśli to nie pomoże, czynność możemy kilkakrotnie powtórzyć. Następnie przecieramy denaturatem połączonym z olejkiem eukaliptusowym.

Olejek eukaliptusowy do mycia

  • mycie łazienki – aby zdezynfekować łazienkę, do ostatniego mycia dodajemy kilka kropli olejku.
  • mycie podłóg PCW i linoleum – do wody dodajemy łyżeczkę olejku eukaliptusowego.

Olejek lawendowy – zastosowanie w domu

Bardzo pomocny w domu może być również olejek lawendowy.

Możemy go użyć do mycia łazienki i jej dezynfekcji. Wystarczy użyć kilka kropel do ostatniego mycia. Jeśli chcemy, by pranie miało piękny zapach, wystarczy, że dodamy kilka kropel do myjki i włożymy ją do bębna pralki.

Olejek lawendowy sprawdzi się również na miejsca ukąszenia komarów. Wystarczy przetrzeć nierozcieńczonym olejkiem miejsce ugryzienia.

Olejek z mięty polej

Olejek z mięty polej to świetny patent na odstraszanie owadów.

18 kropli nierozcieńczonego olejku mieszamy z 500 gramów sody oczyszczonej, a następnie nanosimy na meble i dywany. Jeśli chcemy odstraszać muchy, nanosimy olejek na blaty w kuchni oraz futryny drzwi.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>