Wystający brzuch? 7 przyczyn, dlaczego masz brzuch jak balon
Wystający brzuch to problem wielu kobiet. Może być wynikiem dostarczania każdego dnia nadmiernych kalorii, jednak dużo częściej wskazuje na inne przyczyny. Często możemy być bardzo szczupłe, a nasz brzuch jest daleki od takiego, jakiego byśmy pragnęły. Dlaczego tak się dzieje?
Wystający brzuch i alergie pokarmowe
Wzdęty brzuch może wskazywać na alergie i nietolerancje pokarmowe. Może być objawem celiakii, choroby trzewnej, która wymaga stosowania ścisłej diety bezglutenowej, może również wskazywać na uczulenie (o którym często nie mamy pojęcia) – na cytrusy, pszenicę, drożdże, mleko i wiele innych codziennie spożywanych składników.
Jedyny sposób na wykrycie alergii to wykonanie testów alergicznych. Celiakię można wykryć za pośrednictwem badania krwi w kierunku przeciwciał charakterystycznych dla choroby trzewnej, jak również wykonując gastroskopię z wycinkami.
Wystający brzuch i problemy trawienne
Większy obwód brzucha może wskazywać również na rozmaite problemy trawienne i słabą kondycję układu trawiennego.
Powodów, dlaczego brzuch zwiększa swoje rozmiary może być całe mnóstwo. Gdy zauważymy u siebie ten objaw, niezbędna jest wizyta u gastrologa, zwłaszcza, jeśli towarzyszą Ci inne niepokojące symptomy- zaparcia lub biegunki, przelewanie w brzuchu, gazy, itd.
Wzdęty brzuch i torbiel na jajniku
Wystający brzuch może być objawem problemów wynikających z funkcjonowania układu rozrodczego. Nierzadko wskazuje na obecność torbieli, o której możemy nie mieć pojęcia, a która ku naszemu zaskoczeniu, może zostać zdiagnozowana podczas rutynowego badania USG u ginekologa.
Wystający brzuch i rozejście mięśni brzucha
Powiększony brzuch może być również skutkiem rozejścia mięśni brzucha. Problem ten występuje zwłaszcza po ciąży, ale również u kobiet intensywnie trenujących. Przyczyną może być zła technika oraz wykonywanie ćwiczeń bez odpowiedniego przygotowania.
Przeczytaj więcej, jak rozpoznać u siebie problem z rozejściem, rozstępem mięśni prostych brzucha.
Wystający brzuch i nadmiar soli w diecie
Jesz sporo produktów przetworzonych? Lubisz słone przekąski?
Być może przyczyną wystającego brzucha jest gromadząca się woda w organizmie, która zatrzymywana jest z powodu nadmiaru soli. Skutkiem ubocznym może być również nadciśnienie.
Bardzo istotne jest, by ograniczyć ilość soli w diecie, najlepiej do poziomu 5 gramów na dzień. Warto zwiększyć spożycie warzyw oraz dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, pijąc wodę.
Wzdęty brzuch i stres
Układ hormonalny kobiet jest bardzo delikatny. Niestety często dochodzi do zaburzeń jego funkcjonowania, skutkiem tego jest nadmierna produkcja niektórych hormonów, na przykład androgenów i kortyzolu. W konsekwencji prowadzące bardzo stresujący styl życia kobiety zaczynają tyć w niespecyficzny dla siebie sposób – w okolicy brzucha a nie bioder.
Nadmiar stresu powoduje szybkie zbieranie się tkanki tłuszczowej w talii, dodatkowo utrudnia sen i niezbędną po ciężkim dniu regenerację.
Wzdęty brzuch i siedzący tryb życia
Brzuch ja balon jest często wynikiem przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała, garbienia się, spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej, w której plecy są skulone a brzuch wypchnięty do przodu. Niestety obok powiększenia obwodu talii dochodzi również do innych zmian – w tym dotkliwych bóli pleców. Osłabieniu ulegają wszystkie mięśnie, które nie są w stanie zapewnić nam oczekiwanej postawy.
Z tych powodów tak ważny jest systematyczny ruch i przerywanie pracy prostymi ćwiczeniami rozciągającymi brzuch i nogi oraz relaksującymi mięśnie pleców.
11 komentarzy
Wzdęty brzuch to najczęściej nadwaga w postaci tłuszczu, nie ma co się oszukiwać.
Nie znoszę mieć wzdętego brzucha i nikomu nie życzę problemów z trawieniem. Stres także się do tego przyczynia, wzdymające pokarmy, cykl miesięczny u kobiet i lenistwo…
Problem z brzuchem często pojawia się po urodzeniu dziecka, szczególnie przez cesarskie cięcie. Niestety u mnie po ciąży też została fałdka nad cięciem, której za nic nie mogę się pozbyć.
Ja niestety mam problem wystającego brzucha i to pewnie przez siedzącą pracę. Jednak wzięłam się za siebie i walczę z hula hopem. 😀
Pewnie jest dużo przyczyn takiej sytuacji, u mnie z wiadomych względów pewne z powyższych nie zajdą nigdy, na pewno u mnie kwestią podstawową jest jednak dieta, a także nie za dużo ruchu.
Może kiedyś nasze muzea dogonią te na Zachodzie.
Pozdrawiam!
Bardzo interesujący tekst…chyba odkryłam swój problem 🙂
Główną przyczyną wystającego brzucha jest otyłość. Sama miałam z nią problemy, ale od kiedy ćwiczę, stosuję niskokaloryczną dietę, unikam cukru i przetworzonych produktów oraz przyjmuję, to moja waga leci w dół. Jeszcze trochę i pozbędę się tych 10 kg, które od zawsze mi ciążyły. Grunt to odpowiednia motywacja!
Strasznie dużo tu powodów, ale wiem, że u mnie to tylko tłuszcz 😉
To tak jak rozmowa z moim ginekologiem:
G: czy nie zauważyła Pani przyrostu wagi od nowych tabletek?
Ja: zauważam u siebie przyrost wagi, ale ciężko to zrzucić na tabletki…
G: no ja też nie mogę tego na nie zrzucić hehe
(G jest facetem o bardzo sporej posturze) 🙂
nie znoszę tego uczucia, kiedy mam brzuch jak balon. co zrobić, czasami tak jest i nie mamy na to wpływu. bardzo ciekawie napisany artykuł, i dotyczy większości czytających – tego jestem pewna. pozdrawiam ciepło!
Nie znałam tych wszystkich przyczyn i nie spodziewałam się, że od nadmiaru treningów nieprawidłowych również mogą się rozejść mięśnie, jestem w szoku!
Jedną z przyczyn takie stanu u mnie są problemy trawienne. Nawet byłam u lekarza, dowiedziałam się, że mam zmienić sposób odżywiania. Stres też faktycznie źle wpływa na brzuch. Uczę się relaksować.