Główne menu

Art. partnera
Wzdęty brzuch – przyczyny uczucia rozpierania w brzuchu

Wzdęty brzuch najogólniej przedstawić można jako powiększenie obwodu brzucha. Najczęściej za pojawienie się tej dolegliwości odpowiada nagromadzenie gazów w jelitach. Jednak wzdęty brzuch pojawia się również w przebiegu chorób układu pokarmowego czy ginekologicznych. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny wzdętego brzucha.

Wzdęty brzuch – objaw niestrawności

W wielu przypadkach pojawienie się wzdętego brzucha związane jest z niestrawnością. Ta może mieć różne podłoże, lecz najczęściej związana jest z nieprawidłowym sposobem odżywiania, a dokładnie spożywaniem nadmiernej ilości tłuszczów i posiłków smażonych oraz aerofagią – połykaniem powietrza podczas jedzenia. Charakteryzuje się występowaniem w nadbrzuszu przewlekłego lub nawracającego bólu, uczuciem pełności, gromadzeniem się gazów, odbijaniem, uczucie pieczenia w okolicy zamostkowej i oczywiście wzdęciami.

Wzdęty brzuch w przebiegu chorób układu pokarmowego

Wzdęty brzuch to jeden z głównych objawów pojawiających się w przebiegu chorób układu pokarmowego zarówno o charakterze czynnościowym (tzw. funkcjonalnym), jak i organicznym. W przypadku tych pierwszych uczucie rozpierania w brzuchu pojawić się może w przebiegu m.in.: przewlekłych zaparć (brzuch jest twardy i wzdęty) czy zespołu jelita drażliwego, dla którego typowe są również zaburzenia rytmu wypróżnień. Jeśli chodzi o podłoże organiczne omawianej dolegliwości, wśród możliwych przyczyn wymienia się: niedrożność jelit, nieswoiste zapalenia jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego), chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, nietolerancję laktozy i celiakię (tzw. chorobę trzewną).

Ginekologiczne przyczyny wzdętego brzucha

Wzdęty brzuch to przypadłość nierzadko związana z zaburzeniami ginekologicznymi. Niektóre kobiety doświadczają uczucia rozpierania w brzuchu na początku miesiączki lub kilka dni przed pojawieniem się krwawienia menstruacyjnego. Wzdęty brzuch wpisuje się w obraz tzw. zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Przyczyna dolegliwości związanych z PMS nie jest jasna. Poza wzdęciem towarzyszyć mu mogą m.in. wzmożona senność, zmęczenie, uczucie pełności, obniżenie nastroju, rozdrażnienie, bolesność i tkliwość piersi, wahania nastroju, osłabienie libido, bóle mięśni i stawów oraz nadmierny apetyt.

Uczucie pełności i rozpierania w brzuchu to jeden z objawów ciąży. Wiąże się ze wzrostem ukrwienia i wielkości macicy. Wspomniane dolegliwości pojawić się mogą również w przebiegu raka jajnika i związane są z rośnięciem guza. Wraz rozwojem choroby może pojawić się nawet wodobrzusze.

Inne możliwe przyczyn uczucia pełności w brzuchu

Za pojawienie się uczucia pełności w brzuchu odpowiadać może szereg przyczyn, wśród których należy wspomnieć o:

  • niewydolności nerek,
  • hipoalbuminemii – stanie, w którym stężenie albumin we krwi spada poniżej normy (albuminy to białka produkowane przez komórki wątroby),
  • ostrym zapaleniu trzustki – stanie charakteryzującym się zaburzeniem równowagi mechanizmów stabilizujących aktywność enzymów w komórkach trzustki,
  • powiększeniu narządów miąższowych jamy brzusznej, czyli wątroby (tzw. hepatomegalia) i śledziony (tzw. splenomegalia).

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>