Główne menu

Wzdęty brzuch dodaje kilka centymetrów. Co robić?

Wzdęty brzuch dodaje kilogramów. Sprawia, że trudno dopiąć spódnicę, a spodnie stają się za ciasne. W centralnej części ciała pojawia się… balon, im jest większy, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawią się krępujące pytania o zmieniony stan. Nie, nie jesteś w ciąży, ani nie jesz za dużo, przyczyna może leżeć gdzie indziej, w nagromadzeniu gazów. Wzdęcia bywają kłopotliwe, ale można sobie z nimi poradzić i odzyskać talię. Jak? Przeczytaj!

Jak rozpoznać wzdęty brzuch?

Często szczupłe kobiety mają zaokrąglone brzuszki i nie mogą się ich pozbyć. Wygląda to tak, jakby miały niewielką piłeczkę, która sprawia, że ich sylwetka wygląda nieproporcjonalnie. To dlatego często ich wygląd nasuwa na myśl jedno – ciążę. Tymczasem przyczyna jest całkiem inna – nagromadzenie gazów w jelitach, które mogą (ale nie muszą) powodować uczucie pełności, rozpierania, ciężkości.

Wzdęty brzuch

Niektórzy mają tendencję do wzdęć. Ot, taka ich uroda. Na szczęście pewne zmiany w stylu życia pozwalają zminimalizować problem i poprawić wygląd sylwetki. Co warto robić, by pożegnać wzdęcia? O tym nieco niżej.

Czy wzdęty brzuch boli?

Panuje powszechna opinia, że wzdęcia wywołują dodatkowe dolegliwości: ból, nieprzyjemne rozpychanie, dyskomfort w okolicy brzucha. Tymczasem nie zawsze tak jest. Często wzdęty brzuch to jedyny objaw nagromadzenia się gazów.

Nie brakuje osób, u których podczas niewielkich wzdęć pojawia się spory dyskomfort, oraz takich, które nawet duże nagromadzenie gazów przyjmują z obojętnością, bo zwyczajnie nie mają o tym pojęcia.

Wzdęty brzuch – pij więcej wody

Wzdęcia często wynikają z odwodnienia. Organizm, który nie otrzymuje wystarczającej ilości wody, broni się różnymi sposobami. Jednym z nich jest gromadzenie gazów w jelicie.

Do odwodnienia dochodzi bardzo szybko, a symptomy, które z nim się wiążą, mogą nie być tak jasne w weryfikacji – ból głowy, osłabienie, apatia, a nawet uczucie głodu. Poza tym sytuacji nie ratują nawyki żywieniowe, a zwłaszcza picie alkoholu czy kofeiny, które potęgują utratę wody. Warto codziennie dbać o wystarczającą podaż płynów – 6-8 szklanek wody. Ilość ta powinna być podniesiona przy zwiększonym wysiłku lub gdy temperatura rośnie.

Wzdęty brzuch – zaparcia

Większy brzuch? To mogą być zaparcia. Gdy jesz za mało błonnika, gazy nie mogą się wydostać, gromadzą się w jelitach i mocno je rozpychają, co błyskawicznie powiększa obwód brzucha. Za zaparcia może odpowiadać źle zbilansowana dieta, jedzenie zbyt wielu węglowodanów, białego pieczywa, słodyczy. Poza tym należy zwiększyć ilość warzyw i owoców, które dostarczają cennego błonnika. Wraz z nim konieczne jest podniesienie spożycia płynów.

Wzdęty brzucha – cukier

Za wzdęty brzuch może odpowiadać cukier, zbyt duża ilość produktów przetworzonych, które zawierają spore ilości białych kryształków. Jedyny dobry pomysł to ograniczenie ilości spożywanego rafinowanego cukru na rzecz naturalnie słodkich produktów – na przykład daktyli i innych owoców.

Wzdęty brzuch – nietolerowane produkty

Wzdęty brzuch może być objawem poważnej choroby, nietolerancji glutenu – celiakii. Często jest objawem złego przyswajania popularnych produktów spożywczych – kapusty, grochu, fasoli albo cebuli. Najczęściej na podstawie obserwacji można ocenić, jakie produkty powodują wzdęcia i wyeliminować je z codziennego jadłospisu.

Wzdęty brzuch – pospieszne jedzenie

Każdy z nas w trakcie jedzenia i picia połyka powietrze. Gdy się spieszymy, do naszego układu pokarmowego trafia dużo więcej powietrza, co stanowi naturalną przyczynę wzdęć. W ten sposób możemy dostarczyć nawet dwa razy więcej powietrza. Podobny efekt uzyskujemy w trakcie zachłannego jedzenia.

Oczywiście organizm jest na tyle dobrze przygotowany do takich sytuacji, że po posiłku pozwala pozbyć się nadmiaru gazów w trakcie…beknięcia. Nie należy się tego wstydzić i warto pozwolić na dyskretne „rozgazowanie”. Ułatwia to pozostanie w pozycji stojącej lub siedzącej. Tymczasem wiele osób po obfitym posiłku kładzie się, co prowadzi do uwięzienia gazów, czego efektem jest wzdęty brzuch.

Wzdęty brzuch – kiedy koniecznie do lekarza?

  • jeśli nagle zmienił się rytm wypróżnień – np. osoba cierpiąca na zaparcia ma teraz luźne stolce,
  • w stolcu pojawiła się krew lub śluz,
  • gorączka, stany podgorączkowe,
  • inne dodatkowe niemijające objawy – chudnięcie, tycie, apatia, drażliwość, itd.

Wzdęty brzuch to zazwyczaj symptom, z którym można sobie poradzić naturalnie. Gdy problem nie mija, warto udać się do lekarza.

    11 komentarzy

  • Gosia z Mamelkowa

    Hmm, chyba wiem o czym piszesz:( Też to czasami mam.

  • napiecyku

    Bardzo ciekawy post, mi pomagają suszone owoce, śliwki, morele i figi. Często sięgam też po zakwas z buraków do picia 🙂

  • Patrycja

    Ja pomimo tego, że jestem szczupła, dosyć często mam wzdęty brzuch… I niestety mam wrażenie, że wszystko przez pszenicę i moje ulubione, mięciutkie, białe bułeczki… Wystarczy, że przez 2-3 dni zamiast zwykłego pieczywa jadam pełnoziarnisty, ciemny i problem sam znika.

    • dorota

      Niestety, pszenica, gluten często odpowiadają za wzdęcia. Niekoniecznie u osób z nietolerancjami, ale u wielu, które teoretycznie dobrze tolerują ten składnik.

  • Sylwia W.

    Bardzo przydatny wpis. Ja poprzez obserwację swojego organizmu nauczyłam się ograniczać produkty, które powodują wzdęcia.

    • dorota

      W ogóle warto zwracać uwagę na sygnały, jakie otrzymujemy. One naprawdę mają znaczenie. Szkoda, że tak często żyjemy w pośpiechu i wolimy „szybkie” rozwiązanie problemu w postaci medykamentów, zamiast dotarcia do przyczyn.

  • Alutka

    mam to samo…jestem szczupla a brzuch…ech, musze nad tym sie bardziej zastanowic

  • jedzzapetytem.pl

    Oj tak, wzdety brzuch jest bardzo ale to bardzy nieprzyjemny ;((

  • Katarzyna Ekiert

    oj to rudny problem – warto odwiedzic dietetyka! bo sa np produkty FODMAP – o których lekarze czesto pojecia nie maja niesttey 🙁

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>