Główne menu

Artykuł powstał we współpracy z mfind.pl
Wzięłaś ślub? Sprawdź, jakie formalności jeszcze przed Tobą

Przysięga małżeńska to wyjątkowy moment w życiu każdego człowieka. Wraz ze zmianą statusu cywilnego, trzeba uregulować liczne formalności. Do jednych z nich należy wymiana dokumentów po ślubie. Gdzie należy się zgłosić w tym celu?

Bez dowodu osobistego, paszportu lub prawa jazdy trudno cokolwiek załatwić. Stąd tak ważne jest, by na bieżąco aktualizować zawarte tam dane. Dokumenty muszą być ważne, aby w razie potrzeby, można było szybko zidentyfikować daną osobę.

Gdzie trzeba zgłosić zmianę nazwiska po ślubie?

O ile większość świeżo poślubionych małżonków pamięta, by jak najszybciej udać się do urzędu miasta lub gminy, żeby dopełnić formalności po ślubie, wielu nie informuje o zaistniałych zmianach przedstawicieli banków lub zakładów ubezpieczeniowych. Tymczasem warto pamiętać także o tych podmiotach. Aktualne dane nie tylko przyspieszają wszelkie procedury (np. dotyczące wypłaty odszkodowania), ale także wiążą się z korzyściami finansowymi. Z raportu opublikowanego przez serwis mfind.pl wynika, że osoby zamężne płacą za polisę OC średnio 660 zł mniej. Z kolei single muszą liczyć się z opłatami wyższymi nawet o ponad 1100 zł. Koszty za ubezpieczenie OC można oszacować, korzystając z dedykowanych kalkulatorów.

Do kiedy należy załatwić formalności?

Wspomnienia po hucznej zabawie sprawiają, że trudno wrócić do rzeczywistości. Niestety zmiana dokumentów po ślubie musi odbyć się w ściśle określonych terminach. Trzeba także dostarczyć wymagane załączniki. O czym należy pamiętać? Poniżej krótkie zestawienie:

  • Dowód osobisty

Wymiana dowodu po ślubie powinna mieć miejsce najpóźniej do 30 dni od daty zawarcia małżeństwa. Do wniosku należy dołączyć zdjęcie o wymiarach 35×45 mm. Dodatkowo urzędnicy wymagają wylegitymowania się dotychczas używanym dokumentem tożsamości.

  • Paszport

Wymiana paszportu musi odbyć się do 30 dni po ślubie. Wypełniony formularz wraz ze zdjęciem i potwierdzeniem opłaty skarbowej składa się w wyznaczonym wydziale paszportowym. Z reguły wyrobienie nowego dokumentu trwa około 30 dni, choć w okresie wakacyjnym czas ten może ulec wydłużeniu.

  • Prawo jazdy

Do istotnych elementów, o których trzeba pamiętać, należy również wymiana prawa jazdy. Sprawą tą trzeba zająć się nie później niż 30 dni po ślubie. Wnioski można pobrać w urzędzie miasta lub gminy.  Dodatkowo przedkłada się jeszcze aktualną fotografię i dowód opłaty skarbowej. W niektórych wypadkach wymaga się również dołączenia orzeczenia lekarskiego (dotyczy to osób z przewlekłymi schorzeniami, np. wadami wzroku).

  • Działalność gospodarcza

Jeśli jesteś płatnikiem VAT, musisz uregulować kwestie formalne do 7 dni od zmiany danych osobowych. W tym celu złóż wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz Urzędzie Skarbowym. W sytuacji, gdy jesteś zwolniony z płacenia daniny VAT wystarczy, że uzupełnisz wpis w bazie Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEiDG).

Zmiana nazwiska a ubezpieczenie OC

Wprawdzie nie przewiduje się żadnych kar za niepowiadomienie ubezpieczyciela o zmianie nazwiska, adresu zameldowania, nowych osobach użytkujących pojazd mechanicznym, jednak warto to zgłosić. Aktualizacja tych informacji znacznie skraca czas potrzebny na załatwienie różnych spraw. Nie trzeba bowiem przeprowadzać podwójnej weryfikacji danych. Dzięki temu procedury związane m.in. z postępowaniem likwidacyjnym, wypowiedzeniem lub przedłużeniem polisy OC przebiegają dużo sprawniej. O zmianach można poinformować telefonicznie lub mailowo. Niektóre zakłady wymagają dodatkowo przedłożenia aktu małżeństwa.

Nie zwlekaj z aktualizacją danych!

Wymiana paszportu, prawa jazdy, dowodu osobistego po ślubie to kwestie, które należy jak najprędzej uregulować. Młodzi małżonkowie powinni również pamiętać, żeby powiadomić o zmianie danych pracodawcę oraz inne podmioty, m.in. zakład ubezpieczeniowy. Podanie aktualnych informacji osobowych jest niezbędne do otrzymywania bieżącej korespondencji, m.in. dotyczącej statusu polisy.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>