Inf. prasowa Z jakich materiałów kupować ubrania?
Na rynku pojawia się coraz więcej marek odzieżowych, które oferują ubrania nie tylko zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi w modzie trendami, ale także uszyte z wielu różnorodnych materiałów. Na co zwrócić uwagę wybierając zawartość garderoby i ubrania, z jakich tkanin warto mieć w swojej szafie?
Materiały naturalne
Najpopularniejszą odmianą materiałów są oczywiście te naturalne. Zalicza się do nich:
- bawełnę,
- len,
- jedwab,
- wełnę,
- włókno konopi.
Tego typu materiały pochodzą z dwóch rodzajów włókien: roślinnego (bawełna, len) i zwierzęcego (wełna i jedwab). Jedną z największych zalet ubrań z nich wykonanych jest przepuszczalność powietrza, dzięki czemu skóra oddycha. Najczęściej na sklepowych półkach można spotkać ubrania bawełniane, ale ostatnio wiele polskich firm (np. LPP – właściciel marek takich jak Reserved czy Sinsay) stawia na bawełnę organiczną. Co ją różni od tej tradycyjnej? Przede wszystkim sposób uprawy. Taka bawełna uprawiana jest na plantacjach, które nie wykorzystują żadnych środków chemicznych, a cały proces powstawania włókien nadzorowany jest przez odpowiednie organy. Dzięki temu tak pozyskiwany materiał sprzyja zachowaniu zasad ekologii. A co z resztą materiałów naturalnych? Len zalecany jest przede wszystkim latem – wszystko dzięki temu, że materiał ten słynie z właściwości higroskopijnych. Z kolei jedwab może przyczynić się do poprawy elastyczności skóry (wszystko dzięki serycynie), ale ze względu na cenę niewiele osób będzie mogło pozwolić sobie na ubrania z tego materiału. Zimą przydadzą się wełniane swetry – wełna świetnie zatrzymuje ciepło. Niestety, ale u wielu osób materiał ten wywołuje wysypki i swędzenie, dlatego rozwiązaniem mogą okazać się wełniane sweterki z domieszką sztucznego lub syntetycznego materiału. Warto również wiedzieć, że materiały naturalne, choć zdrowe dla ciała, dość szybko się niszczą, dlatego nie powinny być prane w temperaturze powyżej 40°C.
Materiały sztuczne
Kolejną grupą materiałów używanych w przemyśle odzieżowym są materiały sztuczne, czyli powstające z naturalnych substancji, ale przetworzonych w procesie chemicznym. Do tego typu materiałów zalicza się włókno bambusowe, ale przede wszystkim wiskozę, która produkowana jest z celulozy. Wiskoza ze względu na swoją przewiewność i śliskość (niekiedy nazywana jest tańszą wersją jedwabiu) często wykorzystywana jest do szycia letnich ubrań – topów, shortów oraz spodni typu haremki. W sprzedaży można spotkać także wiskozowe sukienki – zarówno te koktajlowe, jak i letnie, na cienkich ramiączkach. Za kupnem ubrań ze sztucznych materiałów przemawia przede wszystkim wygodna pielęgnacja i odporność na uszkodzenia. Minusem jest oczywiście zdolność do gniecenia i elektryzowania się.
Materiały syntetyczne
Poliester, elastan, akryl, nylon czy poliamid to z kolei materiały syntetyczne, które w całości powstają ze składników wytworzonych przez człowieka. Choć nie pojawiają się w nich naturalne, zdrowe dla skóry elementy, to mają także kilka ważnych dla użytkowników cech. Przede wszystkim nie wymagają prasowania i się nie gniotą – często wykorzystywane są więc do eleganckich i balowych sukienek oraz żakietów, narzutek czy garniturów. Co więcej, nie rozciągają się. Niestety, nie przepuszczają powietrza, dlatego ich noszenie nie jest zalecane w ciepłe dni (może to wzmagać potliwość).
Jak widać, każdy z materiałów ma swoje wady i zalety, a złoty środek w kwestii doboru po prostu nie istnieje. Dlatego warto przetestować kilka wariantów i wyposażyć swoją szafę w ubrania różnego gatunku.
Komentarz ( 1 )
J bardzo lubię bawełnę ale słyszałam że len jest zdrowy 🙂