Główne menu

Co zabija męskie pożądanie?

Podobno mężczyźni mają zawsze ochotę na seks. To my kobiety miewamy problemy w tym temacie. Znane jesteśmy z licznych wymówek, wśród których czołowe miejsce zajmuje ból głowy, a tak naprawdę: zmęczenie, rozczarowanie, złość na partnera, poczucie beznadziei. Mężczyźni mają być mniej skomplikowani w tym wymiarze i funkcjonować na zasadzie – akcja-reakcja. Ale czy na pewno? Co zabija męskie pożądanie?

męskie pożądanie

Stres

Największy wróg męskiego pożądania to stres, który może zagarniać dla siebie prawie wszystko, łącznie z męską sprawnością. To właśnie  stres często odpowiada za zaburzenia erekcji, które same w sobie są wstydliwe. I same są powodem stresu. Mężczyzna, który obawia się niepowodzenia w łóżku, może unikać seksu. Z obawy przed kolejnym rozczarowaniem.

Łatwo zauważyć, że stres to taki czynnik, który działa jak samo nakręcająca się spirala.

Zmęczenie

Praca do późna, często na zmiany, niewyspanie to kolejny potężny wróg męskiego pożądania.

Jeśli mężczyzna ma problem z zachowaniem odpowiednich proporcji między życiem zawodowym i prywatnym, na pewno ucierpi na tym Wasz seks. Niestety zmęczenie wpływa na męską gospodarkę hormonalną, obniża poziom hormonów, co utrudnia osiągnięci gotowości w łóżku.

Używki

Piwko do kolacji, by się rozluźnić i zrelaksować? Czemu nie? To prawda, że niewielka ilość alkoholu wzmaga pożądanie i często pomaga w łóżku. Niestety bardzo łatwo stracić umiar i zamiast jednego drinka, wypić dwa-trzy, co niestety niekorzystnie oddziałuje na męską sprawność seksualną.

Nie tylko alkohol jest na czarnej liście. Oprócz niego, znajdują się tam papierosy i narkotyki, które osłabiają potencję.

Lekarstwa

Niektóre leki mogą negatywnie wpływać na pożądanie i erekcję. Przede wszystkim warto tu wymienić: leki stosowane w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych, w gastroenterologii, leki moczopędne, leki na padaczkę, na depresję (sama choroba może powodować obniżenie libido).

 

Kilka faktów dotyczących męskiego pożądania

Za pożądanie u mężczyzn odpowiada podwzgórze, które kieruje przysadkę mózgową do produkcji szeregu hormonów, w tym hormonu uwalniającego gonadotropinę, wiązanego z oddziaływaniem ludzkich feromonów. Podwzgórze nadzoruje pracę androgenów, w tym czołowego – testosteronu, wpływającego na pobudzenie seksualne (i siłę fizyczną).  Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet wyższe poziomy testosteronu we krwi korelują z wyższym pożądaniem i jednocześnie wyższą aktywnością seksualną. Nie dziwi zatem, że gdy pożądanie łączy dwie osoby i doprowadza do pocałunku, zostaje spotęgowane poprzez wymianę testosteronu wraz ze śliną kochanka.

Bogata literatura badająca męskie wzorce pobudzenia seksualnego wielokrotnie podkreśla męską wrażliwość na bodźce wzrokowe. Mężczyźni nie zwracają uwagi na rozmiar, ale przede wszystkim na odpowiednie proporcje, symetrię, podobają się też duże oczy, małe nosy, lśniące, długie włosy. Ekspozycja na bodźce erotyczne natychmiast aktywuje część mózgu odpowiedzialną za erekcję. Co ciekawe często nie chodzi o całokształt, ale o szczegóły, które wywołują pożądanie. Mając to na uwadze, nie dziwi „maślany wzrok” mężczyzny skupiający się na biuście zamiast twarzy rozmówczyni…

Autorzy zwracają uwagę, że podniecenie seksualne może istnieć niezależnie od związku i emocjonalnego zaangażowania. Pożądanie u mężczyzn może wywołać kilka zdjęć oglądanych samotnie w pokoju. Co akurat nie jest wielkim zaskoczeniem. Kobiety bardziej angażują relacje, które zwykle są mocno przesadzone w romansach. Mężczyźnie wystarczy akcent – obraz. Nic więcej.

Mocnym afrodyzjakiem dla mężczyzn, co również wykazano w licznych badaniach, jest widok kobiety wijącej się krzyczącej i jęczącej z podniecenia. To właśnie ten mechanizm uruchamia się w przypadku udających orgazm kobiet. Waszak chodzi o to, by dać mężczyźnie potwierdzenie, że jest idealnym kochankiem, co samo w sobie działa na niego podniecająco.

Pożądanie ma również związek z…nowością. Jak wskazują badacze samce wszystkich gatunków, w tym gatunku ludzkiego, są podekscytowane nowością. Tym faktem  naukowcy tłumaczą popularność pornografii amatorskiej, która ma w sobie akcent nowości i autentyczności. I w tym właśnie upatruje się szansę różnych gadżetów erotycznych, które potrafią rozpalić długoletni związek.

Zespół badaczy z Uniwersytetu w Amsterdamie opublikował wyniki badań przeprowadzonych w latach 2009 i 2011, w których udowodniono, że miłość i pożądanie wpływają na wzorce myślenia, miłość przede wszystkim wzbudza kreatywność, szersze i długoterminowe procesy myślenia, ekspresję twórczą. Pożądanie natomiast poprawia perspektywy krótkofalowo, pobudzając myślenie analityczne.  Wykazano również, że jeśli w związku kuleje komunikacja, to życie erotyczne również. Te dwie strefy są ze sobą silnie związane.

Co ciekawe Sarah Murray i Robin Milhausen, badaczki z Uniwersytetu w Guelph w Kanadzie, przeprowadziły badania nad męskim pożądaniem w długoletnich związkach. Okazało się, że panowie, wbrew powszechnej opinii, nie tracą zainteresowania partnerką mimo upływu lat. To my kobiety, mamy z tym większy problem. Wykazano, że spadek pożądania u mężczyzn nie ma związku z czasem trwania związku, ale z mniejszą satysfakcją odczuwaną w łóżku.

Przeczytaj: tajemnice pożądania, czyli jak to jest u kobiet i jak to jest u mężczyzn

  11 komentarzy

 • jotka

  Oj, stres na pewno i nie tyle atrakcyjność, ile usposobienie partnerki, jakkolwiek to rozumieć. Problem bardzo skomplikowany i nie wiem czy jakiekolwiek badania oddają istotę sprawy…

 • oironio

  Jak widać faceci nie są wcale mniej skomplikowani niż my kobiety. 😉

 • Martusia

  dobrze, że napisałaś o nudzie myślę ze to kluczowy czynnik

 • Ala

  zaskakiwać się w łóżku…i wszystko gra 🙂 facet się nie oprze 😉

 • L.B.

  Z tymi wszystkimi czynnikami da się coś zrobić, więc jest nadzieja, że pożądanie jednak całkiem nie wygaśnie. 😉

 • Matka na Szczycie

  Zmęczenie i stres chyba niekorzystnie działa na wszystko i u każdego 😉

 • Nin

  Pretensje, to najsilniejszy czynnik stresowy. Wystarczy trochę nieuzasadnionego narzekania na faceta i możecie zapomnieć o wszystkim co zrobiłyście lub nie, żeby było fajnie i seksownie. Im ktoś bardziej wrażliwy, albo wyszedł z pretensjonalnego domu, tym skutek większy i bardziej trwały.
  A co rzekomego prymitywizmu męskiego pożądania, to podniecenie wywołane wyłącznie nerwem wzrokowym i wyobraźnią, to najbardziej zaawansowany wynalazek ewolucji.
  W porównaniu z nim kobiece podniecenie związane z bodźcem dotykowym jest nieprawdopodobnie prymitywne i stoi ewolucyjnie gdzieś na poziomie pantofelka sprzed 500 mln lat.
  W porównaniu z podnieceniem dotykowym podniecenie wzrokowe, to jak ferrari przy zaprzęgu konnym.

 • Ktoś tam

  A jak wyglada to z perespektywy faceta ? Brak pożądania i seks z automatu kompletnie mnie nie kręci już nie mam siły na zdobywanie tej góry uderzałem różnymi zboczami żeby ja zdobyć żeby wzbudzić pożądanie żeby żona nie traktowała tego jako obowiązku w tej chwili poddałem ten masyw już nie zostanie nigdy zdobyty smutne wcześniej szukałem jeszcze akceptacji w chęci pomagania innym w czym kolwiek teraz już na nic nie mam ochoty Meczy mnie cała sytuacja już mam dość czytania podręczników czuje się jak śmieć frajer nieudacznik dziękuje ci żono

 • Parot

  chce zabić w sobie pożadanie do mojej żony ja mam ochotę ona zwykle nie. jak to zrobic? czy sąj akies chemiczne badz inne substytuty które pozwolą mi sie cieszyc zyciem bez pożadania o ironio do osoby którą kocham? P O M O C Y! bede wdzieczny za jakiekolwiek porady które nie zabiją miłości a zniszczą moje „samcze” porządanie

 • ela

  A u mnie odwrotnie…to ja czuje większe pożądanie . A jak powiem o tym mezowi niekoniecznie ma ochote i czaaem dla mej przyjemności rozochoci się ale rzadziej. jest śpiący, przemeczony…czasem sobie myślę że że mną coś nie tak

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>