Główne menu

Zaburzenia lękowe – zdarzają się coraz częściej

Wszyscy się boimy. Jednak czym innym jest lęk, który jest naturalną reakcją naszego ciała i psychiki, a czym innym są zaburzenia lękowe. Co właściwie oznaczają zaburzenia lękowe i jak sobie z nimi radzić? Czy w ogóle istnieje sposób, by się ich pozbyć bez pomocy specjalisty?

zaburzenia lękowe

Lęk a zaburzenia lękowe

Jaka jest podstawowa różnica między lękiem a zaburzeniem lękowym? Przede wszystkim taka, że lęk pojawia się i znika, natomiast zaburzenia lękowe towarzyszą nam niemal w sposób ciągły. Potocznie mówi się o nich jako o nerwicy. I okazuje się, że właśnie pod tym terminem problem jest najczęściej znany.

Coraz powszechniejszy problem

Ostatnie trudne wydarzenia na arenie światowej, niepewność, stres wynikający z poczucia zagrożenia niestety sprawiły, że zaburzenia lękowe stały się powszechniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Szacuje się, że mierzy się z nimi aż 5,4% europejskiej populacji.

Dane są różne w zależności od źródła. Na przykład według Health Metrics Evoluation (IHME) w 2017 roku na zaburzenia lękowe cierpiało aż 300 milionów ludzi. W 2020 roku na jakiegoś typu zaburzenia psychiczne miał cierpieć co czwarty mieszkaniec świata.

W Polsce według różnych szacunków nawet 30% populacji może cierpieć z powodu lęków. To bardzo dużo.

Czy to zaburzenia lękowe?

Diagnostyka zaburzeń psychicznych nie jest prosta. Nie ma jasnej, jednoznacznej granicy między tym, co jest „zdrowe”, a co „chore”. O ile fizycznie można to łatwiej ocenić, to choroby duszy są dużo trudniejsze do diagnostyki.

Czym są zaburzenia lękowe? To odczuwanie lęku w takim natężeniu i tak często, że mamy ograniczane możliwości cieszenia się życiem. Stale się martwimy i czujemy niedobrze. Nasza codzienność jest utrudniona, a problemy, z jakimi się mierzymy szczególnie skomplikowane do rozwiązania. Rzeczywistość nas przerasta, na czym cierpią nasze relacje w pracy i w życiu prywatnym.

Czujemy się zagubione, niepewne, zagrożone. Mamy mnóstwo obaw, a nasza aktywność z tego powodu jest mocno ograniczona.

Jak objawiają się zaburzenia lękowe?

  • Kłopoty z koncentracją,
  • drażliwość,
  • szybkie wpadanie w złość, w zniecierpliwienie,
  • trudności z relaksowaniem się,
  • problemy, żeby dobrze odpocząć,
  • przyspieszone bicie serca,
  • podwyższone ciśnienie krwi,
  • kłopoty ze snem,
  • trudności trawienne,
  • uczucie duszności,
  • przyspieszony oddech,
  • zawroty i ból głowy,
  • pocenie się,
  • kołatanie serca.

U niektórych lęk objawia się nietypowo: chrząkaniem, odbijaniem, nerwowym śmiechem, poczuciem zimnych nóg czy dłoni. Cechą charakterystyczną może być częstsze ziewanie, a nawet wystąpienie rumienia na skórze. Przebieg przewlekłych chorób skórnych na skutek lęku pogarsza się. Zmiany są bardziej widoczne i sprawiają większe problemy.

Skąd się biorą zaburzenia lękowe?

Zaburzenia mogą mieć różne przyczyny. Najnowsze wyniki badań wskazują, że są to:

  • Predyspozycje genetyczne. Zaburzenia lękowe często występują rodzinnie.
  • Nadmierny, długotrwały stres – zaburzenia lękowe mogą być konsekwencją życia w stresie, nieumiejętności radzenia sobie z nim, funkcjonowania pod ciągłą presją.
  • Czynniki rodzinne – zaburzenia lękowe mogą mieć związek ze stylem wychowania – zarówno zbyt oschły, rygorystyczny, autorytarny styl jest problematyczny, jak również zbyt nadopiekuńczy.
  • Czynniki środowiskowe – doświadczenie znęcenia psychicznego i fizycznego – w domu, w szkole, od rówieśników, obcych osób, czy rodziny,

Jak radzimy sobie z zaburzeniami lękowymi?

Za zaburzeniami lękowymi zazwyczaj sobie nie radzimy. Po prostu. Sytuacja nas przerasta. W konsekwencji możemy mieć problemy z dogadaniem się z najbliższymi oraz z przypadkowymi ludźmi. Możemy unikać spotkań towarzyskich i wyjść z domu. Sami możemy się izolować od świata i pojawiających się w nim zagrożeń.

Często odczuwany lęk jest na tyle duży, że mamy problem, żeby sprostać codziennym obowiązkom. Zaczynając od podstawowych – robienia zakupów, sprzątania, przyrządzania posiłków, a kończąc na wykonywaniu obowiązków zawodowych.

Co należy zrobić?

Jeśli odczuwamy wzmożony lęk, warto poszukać pomocy. Wizyta u lekarza może pomóc. Kluczowe jest sprawdzenie, czy zaburzenia nie są spowodowane jakąś przyczyną natury medycznej. Pomoc lekarska, a także wizyta u psychologa może pomóc nam w poradzeniu sobie z problemem i komfortowym funkcjonowaniu w społeczeństwie.

Niestety leczenie wymaga czasu i cierpliwości.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>