Główne menu

Zadbaj nie tylko o brwi, ale także swój mózg

Znacie to powiedzenie? Mózg to nie brwi nie da się go narysować. Niestety z tego krótkiego, nieco uszczypliwego zdania wylewa się gorycz i proste spostrzeżenie, że nie brakuje nam dzisiaj pięknych twarzy, ale już mądrych głów zdecydowanie jest za mało.  Wniosek? Zamiast być tylko ładną, warto być też inteligentną. Na dłuższą metę to się bardziej opłaca. Twarz z wiekiem się zmienia, uroda przemija, a mądrość nie traci na wartości przez długie lata. Tylko jak zadbać o siebie naprawdę? Co zrobić, by nasz mózg z nami współpracował? A nie odmawiał pomocy w najmniej oczekiwanych momentach? Czy istnieje recepta, która pokazuje nam, jak być błyskotliwą i  kreatywną?

O mózgu mówi lekarz

O tym, jak zadbać o swój mózg naprawdę można wiele mówić. Jednak jak to zrobić ciekawie? Tego zadania podjął się  francuski lekarz, Michel Cymes. Autor znany z popularyzacji medycyny i zdrowego stylu życia. Dotąd wydał już kilkanaście książek, z których każda stała się na rynku bestsellerem. Przeczytałam ostatnio wydaną książkę tego autora – „Twój mózg”- w której pisze on o skutecznych metodach wspierania tego ważnego organu i jestem przekonana, że również ona zyska aprobatę czytelników, bo jest naprawdę ciekawa.

Jest lekka w lekturze, mimo że podejmuje ważne tematy, zabawna, zaskakująca, pełna informacji, o których większość z nas może nie wiedzieć. Ja nie miałam o wielu sprawach pojęcia i po lekturze poczułam się jak uderzona obuchem w głowę. Bo wiecie co?  Zaczęłam się zastanawiać, analizować temat i wyciągać wnioski. Bardzo cenne wnioski.

twój mózg

Jak dbać o mózg?

Istnieje wiele dróg dbania o siebie. Jedne lepsze, drugie gorsze. Są jednak uniwersalne metody, które sprawdzają się zawsze oraz takie, które dopiero zostały odkryte, o których można opowiedzieć w nowy, całkiem innowacyjny sposób i to właśnie robi Michel Cymes w książce „Twój mózg”. Podejmuje takie tematy:

  • jak dbać o zróżnicowaną, dobrze skomponowaną dietę, która pozwala dobrze odżywić mózg i chroni przed jego otumanieniem.
  • dlaczego należy unikanie używek, które mają niekorzystny wpływ na koncentrację i zdolności nauki –
  • jak przeciwdziałać powszechnym chorobom – Cymes wyjaśnia, jakie metody sprawdzają się w przypadku przeciwdziałaniu chorobie Parkinsona, Alzheimera, udarowi, zawałowi,
  • dlaczego ćwiczenie pamięci jest tak ważne,
  • Cymes wyjaśnia ponadto, jak dbać o dobrą jakość snu,
  • jaki wpływ na pracę mózgu ma sprawna komunikacja,
  • jak optymizm wpływa na długość naszego życia,
  • jak spece od marketingu oszukują nasz mózg,
  • czemu czasami mózg działa na swoją niekorzyść.
  • czy sport wpływa na inteligencję.

Mózg to centrum dowodzące w naszym ciele, tymczasem nie przykładamy do niego zbyt dużej uwagi. Koncentrujemy się na ładnym wyglądzie twarzy, wypracowaniu pięknej sylwetki. Gdy nas coś boli, szukamy przyczyny. Problem w tym, że mózg nie boli. Jako jedyny organ nie powoduje dyskomfortu, chyba, że dochodzi do skrajnych przypadków poważnych dolegliwości. Dlatego ze względu na brak „czucia” mózgu często zwyczajnie o nim zapominamy. A to błąd, bo jeśli pomyślimy o naszych zdolnościach intelektualnych naprawdę poważnie już dzisiaj, możemy uniknąć  problemów w przyszłości. Wiele zależy od nas. Znacznie więcej niż nam się wydaje. I to jest właśnie ta prosta informacja, o której warto pamiętać i której wartości nie wolno bagatelizować…

Dziękuję Wydawnictwu Andromeda za możliwość przeczytania i zrecenzowania książki

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>