Główne menu

Żal i cienie przeszłości – to one Cię blokują?

Życie w cieniu przeszłości, przede wszystkim, bardzo boli. Obwiniamy siebie, obwiniamy innych, a towarzyszy nam w tym wszystkim ogromny żal. Są ludzie, którym nie sposób dogodzić. Nie są zadowoleni z własnych wyborów, które podejmują na bieżąco i wciąż powracają do tego, co było. Mówią przy tym, że wiele by w swoim życiu zmienili. Jednak czy to wciąż byłoby ich życie? Czy byliby tu gdzie są dzisiaj, gdyby nie wcześniejsze wybory? Dlaczego nie potrafimy się cieszyć tym, co mamy i wierzyć, że to co nadejdzie będzie dobre?

„Innym wiedzie się lepiej”

iStock_000000999151XSmall„Innym wiedzie się lepiej”, to słowa, które możemy zadać, gdy jesteśmy na rozdrożu swoich decyzji, podjęliśmy złą decyzję lub czujemy, że wszystko, co złe przytrafia się tylko nam. Porównywanie się z tymi lepszymi, nie jest ani dobre, ani zdrowe. Możemy popaść w depresję, załamać się nerwowo, albo stracić wiarę we własne siły. Lepszych od nas z pewnością będzie wielu, ale czy to jest najważniejsze?

Kiedy jesteśmy w dołku i czujemy, że mamy pod górę, powinniśmy sobie powiedzieć „Co mam zrobić, aby w końcu poczuć wiatr w żaglach? Rozwinąć skrzydła? Co mam zrobić, aby i mi się w końcu udało?” Najważniejsze jest również, aby w końcu TO zrobić. Nakreślić plan osiągnięcia wybranego celu i do niego dążyć.

Siedzę i myślę

Siedząc w samotności, narzekając, że nikt się do nas nie odzywa, że nie mamy znajomych, nigdy nie wyjechaliśmy za granicę, nie zapisaliśmy się na wymarzony kurs… Siedząc i rozmyślając o tych i innych sprawach, może warto sięgnąć po telefon i do kogoś zadzwonić? Porozmawiać z przyjaciółmi, których się dawno nie widziało? Porozmawiać z rodzicami, którzy, być może, zastanawiają się, co u nas słychać, ale nie chcą przeszkadzać… i też siedzą i myślą?
Zrobienie pierwszego kroku może być trudne. Żal, gorycz, a czasem również złość i strach odbierają nam na to siły. Jeżeli nawet pojawia się taka myśl – Odezwę się pierwsza – po niej pojawiają się kolejne – wcale nie jest mi to potrzebne lub dlaczego to ja mam się odzywać pierwsza?

Czerpać radość z teraźniejszości

Innym razem, chcąc w końcu odpocząć od codziennych problemów, wyrwać się z szarej rzeczywistości i, choć na chwilę, zapomnieć… wyjeżdżamy. Wybieramy się na krótkie wycieczki, do kina lub wyjeżdżamy na weekend. I jak spędzamy ten czas?
Osoby, które wciąż powracają do przeszłości, do tego co się nie udało, do tego, co zaniedbały – wciąż przeżywają swój problem. Zamartwiają się problemami, nie potrafiąc skupić na tym, co dobrego przydarza im się w tej chwili. Z jednej strony chcą na chwilę zapomnieć, a z drugiej nie potrafią. Teraźniejszość przemija, ale nic z niej nie wynosimy. Nie przeżywamy jej tak, aby za jakiś czas móc wspominać dobre chwile.
Wciąż pozostajemy w cieniu przeszłości z problemami, które się nawarstwiają.

Przeszłość boli

Przeszłość może boleć. Niekiedy bardziej, a niekiedy mniej. Z czasem przykre wspomnienia mogą się zatrzeć, ale niektóre z nich – te, które przeszywają nas na skroś – pozostają. Zastanawiamy się, co by było gdyby. Co by było gdybym się wtedy odezwała? Co by było gdybym powiedziała rodzicom, jak bardzo ich kocham i jak wiele im zawdzięczam? Co by było gdyby…
Jedno jest pewne. Nieważne jakbyśmy tego chcieli, jakbyśmy się starali – nigdy nie cofniemy rzeczy, które już się wydarzyły. Nie cofniemy się do dnia sprzed wypadku. Nie cofniemy się do dnia, gdy nasi bliscy byli w pełni sił i zdrowi.

Przeszłość może uczyć

Niektóre wspomnienia z naszej przeszłości chcielibyśmy wymazać, wykreślić, tak aby nigdy się nie zdarzyły. Kim jednak byśmy byli bez nich? Czy wciąż tym samym człowiekiem? Przeszłość to nasze doświadczenia – dobre i złe. Na ich podstawie kształtujemy własną osobowość, własne JA.

Zamiast się zamartwiać i żałować – wyciągnijmy z każdego złego przeżycia jakąś lekcję. I bądźmy o to doświadczenie silniejsi oraz bogatsi w wiedzę. Wówczas przeszłość okaże się lżejszym bagażem do uniesienia.

Warto pamiętać, że jedyne na co mamy wpływ to Tu i Teraz. Przeszłość zachowajmy w sercu, ale niech to będzie tylko jego fragment. Więcej miejsca pozostawmy na to, co dzieje się dzisiaj.

Nie żałujmy.

Nie żyjmy przeszłością.

Żyjmy tym, co mamy i cieszmy się z tego.

Jak uważacie – czy jest to prosty przepis?

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>