Główne menu

Art. sponsorowany
Żaluzje wewnętrzne – z taśmą czy bez? Podpowiadamy, jakie są wady i zalety obu rozwiązań

Żaluzje wewnętrzne to popularne rozwiązanie do regulowania ilości wpadającego do naszego domu światła i zapewnienia pożądanej prywatności. Wybierając idealne żaluzje do naszych pomieszczeń, często mamy do czynienia z wyborem między żaluzjami z taśmą i bez. W tym artykule przeanalizujemy wady i zalety obu tych rozwiązań oraz pomożemy Ci dokonać wyboru odpowiedniego do Twoich potrzeb.

Montaż żaluzji a estetyka

Nowoczesne żaluzje wewnętrzne możemy montować zarówno w tradycyjny sposób, jak i bezinwazyjnie. Klasycznie żaluzje montuje się:

  • na ścianie nad oknem bądź wnęką okienną,
  • we wnęce,
  • na ramie okna,
  • na suficie.

Żaluzje wewnętrzne umożliwiają montaż bezinwazyjny na ramie okiennej. Konieczne jest zastosowanie specjalnych mocowań, które są estetyczne i najczęściej występują w wielu odmianach możliwych do dostosowania stylem do wybranych żaluzji. W tym rozwiązaniu stosuje się także wytrzymałą taśmę dwustronną. Jest to świetny sposób montażu dla osób, którym zależy na braku inwazyjności i ingerencji w ścianę czy sufit.

Czasem rozwiązanie to stosuje się też przy żaluzjach drewnianych, jednak ze względu na większą wagę, taki montaż nie zawsze może być zastosowany.

Żaluzje można zamontować na suficie, co daje bardzo estetyczny efekt

Po co taśmy w żaluzjach wewnętrznych?

Większość żaluzji wewnętrznych posiada sterowanie za pomocą sznurka. Dzięki niemu możliwa jest regulacja kąta nachylenia lameli i tym samym precyzyjna kontrola ilości docierającego do pomieszczenia światła. Sznurki przechodzą przez otwory w lamelach. Wiele osób uważa, że nie wygląda to estetycznie. Z tego względu niektórzy producenci stawiają na system szerokich taśm nałożonych na drabinki – takie żaluzje kupisz na Clicky.pl.

Żaluzje z taśmami są bardziej dekoracyjne i eleganckie, gdyż elementy te maskują otwory w lamelach, dodatkowo nadając żaluzjom szyku. Szczególnie dobrze wyglądają w reprezentacyjnych pomieszczeniach z dużymi oknami – szerokie żaluzje posiadają więcej drabinek, a więc i mniej nieestetycznych otworów. Żaluzje drewniane w salonie będą rewelacyjnie prezentować się w wersji z taśmami.

Warto pamiętać, że taśmy przy żaluzjach mają raczej charakter dekoracyjny niż funkcjonalny. Ich obecność poprawia estetykę żaluzji dla niektórych zastosowań, jednak nie ma znacznego wpływu ani na trwałość produktu, ani na sposób obsługi czy funkcjonalność żaluzji.

Żaluzje z taśmami prezentują się bardziej stylowo

Nowoczesne żaluzje wewnętrzne z taśmami – zalety

Taśmy w żaluzjach stanowią głównie aspekt estetyczny. Mocno widoczna drabinka sznurkowa wraz z dziurkami może psuć efekt wizualny, ale też wpuszczać do pomieszczenia zbyt wiele światła, jeśli zależy Ci na zaciemnieniu. Taśmy występują w różnych kolorach – możesz postawić na maskowanie dziurek, dobierając kolor do odcienia żaluzji, lub też pójść w drugą stronę i dobrać taśmę w kontrastującym kolorze.

Kiedy żaluzje bez taśm? Wady tego rozwiązania

Żaluzje wewnętrzne z taśmami nie sprawdzą się w każdej aranżacji. Do wnętrz minimalistycznych i industrialnych lepszym rozwiązaniem będą przesłony aluminiowe w równie surowym stylu – bez ozdobnych pasków. Jeśli taśmy to rozwiązanie, które Ci się po prostu nie podoba bądź masz wrażenie, że nie pasuje do Twoje wnętrza – również lepiej z niego zrezygnować.

Pamiętaj, że taśmy – zależnie od producenta – można dodać tylko do określonych żaluzji; zwykle są to produkty z szerszymi lamelami. Należy też wspomnieć, że żaluzje z taśmami jako opcją dodatkową są droższe niż produkt bez takiego rozwiązania. Ważne jest również to, że takie przesłony zajmują więcej miejsca po zwinięciu.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>