Główne menu

Zanim weźmiesz psa od hodowcy. Jak się przygotować?

Szczeniaki są urocze. Piękne i angażujące. Jednak to nie tylko chodząca słodycz. To ogromna odpowiedzialność. Małe pieski są jak dzieci. Należy uzbroić się w cierpliwość i czas, żeby odpowiednio je wychować. Kluczowe jest również to, z jakiego miejsca weźmiemy psiaka. Wybór dobrej hodowli to podstawa. O czym warto pamiętać?

Pojechać do hodowli

Choć wiele rzeczy obecnie załatwiamy online, to nie jest to najlepszy sposób, jeśli chodzi o wybór zwierzaka, który będzie z nami przebywał przez lata. Warto wybrać się osobiście do hodowcy i obejrzeć miejsce, w którym żyją psiaki.

Tam należy zobaczyć, w jakich warunkach trzymane są zwierzęta. Jakie mają temperamenty psiaki, jak wygląda rodzic czy rodzice szczeniaki. Warto zapytać, czy wykonywane są badania, czy tylko te podstawowe, czy również dodatkowe.

Obserwując zwierzaki, warto zwrócić uwagę, jak się zachowują. Czy nasz psiak się chowa, ucieka, piszczy, a może jest odważny i pewny siebie?

Czy hodowca jest zaangażowany, czy wzbudza zaufanie. Czy naprawdę zależy mu na tym, żeby sprzedać nam odpowiedniego psa, a może jego cel jest inny – po prostu „pozbycie się” kolejnego psiaka za wszelką cenę.

Warto dopytać o umowę, czy to zwykła umowa, czy może ma jakieś haczyki. Po prostu przeczytajmy ją! Kolejna kwestia to zrzeszenie w ZKWP (Związku Kynologicznym w Polsce) i FCI (Międzynarodowej Federacji Kynologicznej). Rozstrzygnięcie tej kwestii, czy hodowla należy do związku pomoże nam uniknąć pseudohodowli. Ponadto psy zrzeszone w Związku Kynologicznym w Polsce otrzymują rodowód.

Nie bać się rozmawiać

Wzięcie do domu psiaka to odpowiedzialna decyzja. Nie bójmy się przy jej okazji zadawać pytań. Najlepiej porozmawiać z kilkoma hodowcami.

Im więcej dowiemy się o rasie, tym lepiej. Im więcej będziemy rozmawiać, tym większa szansa, że podejmiemy dobrą decyzję. Czasami na właściwego psiaka trzeba poczekać. Cierpliwość procentuje. Pośpiech wprost przeciwnie.

Nie wierz ślepo w opis rasy

W internecie można przeczytać wiele informacji na temat ras psów. Większość z nich jest tak skomponowanych, żeby zachęcić nas do zakupu psiaka. Bazowanie tylko na nich może być mocno rozczarowujące.

To, jaki będzie nasz pies dużo zależy nie od samej rasy, ale od konkretnej hodowli, temperamentu rodziców, jak również od wychowania. Pies dobrze socjalizowany i prowadzony może sprostać naszym oczekiwaniom. Natomiast nawet ukochana rasa może nie być wystarczająca, jeśli dany osobnik z jakiegoś powodu nie ma jej cech lub jego wychowanie jest nieodpowiednie.

Jak karmione są psiaki?

Kolejna kwestia, jaką warto rozważyć, to jak w danej hodowli karmione są psiaki. Niektórzy łączą podawanie suchej karmy z mokrą. Inni bazują tylko na mokrej karmie, uważając suchą za niskiej jakości. Jeszcze inni gotują dla swoich psów lub podają surowe mięso. Są różne szkoły i różne filozofie z tym związane.

Każdy wybór pociąga za sobą pewne konsekwencje. Również finansowe. Karmienie świeżym mięsem lub wysokogatunkowymi puszkami z mokrą karmą będzie droższe niż podawanie również suchej karmy.

Pamiętajmy o tym, bo utrzymanie psa też swoje kosztuje.

Czy pies nas wybrał?

Wiele jest takich historii, że dana osoba jechała po określonego psa, a na miejscu zmieniła zdania. Psiak, który był jej obiecany z jakiegoś powodu się nie spodobał. Pojawił się inny. Od razu wpadł w oko.

W wyborze psiego towarzysza jest coś magicznego. Czasami pewne rzeczy zdają się dziać same. Warto zaufać swojej intuicji.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>