Główne menu

Zapalenie zatok problem wielu kobiet- najlepsze metody leczenia

Mówi się, że katar trwa siedem dni, leczony tydzień. Zasada ta nie obowiązuje jednak w przypadku stanu zapalnego zatok. Gdy do niego dochodzi, uczucie zatkanego nosa występuje niemal zawsze. Towarzyszy mu ból głowy, zwłaszcza przy pochyleniu. Na zapalenie zatok nie pomagają popularne środki na przeziębienie. Jak zatem je leczyć?

Czym są zatoki i skąd tak powszechny problem ze stanami zapalnymi?

Zatoki to nic innego jak niewielki jamy obecne w obrębie nosa, czoła i policzków. Po co nam zatoki? Powód jest prosty, dzięki nim kręgosłup możemy udźwignąć głowę, która bez tych pustych jam, wypełnionych powietrzem, byłaby za ciężka. Jest też drugi powód, chodzi o to, byśmy mogli wydawać z siebie dźwięki i mówić. Poza tym zatoki to niejako zbiornik na patogeny i zanieczyszczenia.

Niestety zatoki, tak, jak inne obszary naszego ciała narażone są na wystąpienia stanów zapalnych. Jak obawia się zapalenie zatok?

Zapalenie zatok: objawy

Zapalenie zatok często jest mylone z innymi chorobami. Daje często objawy, których źródeł szukamy gdzieindziej, a nie w samych zatokach:

 • ból, uczucie nabrzmienia,
 • ból głowy, zwłaszcza przy pochylaniu,
 • gęsta wydzielina z nosa, trudna do usunięcia,
 • ból zębów (promieniujący od zatok),
 • uczucie zmęczenia,
 • zaburzony węch.

Jakie są przyczyny zapalenia zatok?

 • nieleczony katar,
 • wady w budowie nosa – polipy,
 • przedłużający się katar alergiczny,
 • zaniedbany chory ząb,
 • stan zapalny ucha,
 • stan zapalny po usunięciu zęba.

Na zapalenie zatok częściej chorują kobiety palące i przebywające w zanieczyszczonym środowisku.

 

 

Jak rozpoznaje się stan zapalny zatok?

Przeciętny lekarz nie powinien mieć problemu ze zdiagnozowaniem zapalenia zatok na podstawie wywiadu. Podczas rozmowy oceniana jest obecność charakterystycznych objawów: niedrożności nosa, wycieku wydzieliny lub jej spływania po tylnej stronie gardła, bólu lub uczucia rozpierania i zaburzonego węchu. Charakterystyczny dla zapalenia zatok jest charakter nawracający zmian. Nie w każdym przypadku, by stwierdzić zapalenie zatok, konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG. Najnowsze zalecania rekomendują przeprowadzenie tomografii komputerowej.

Pierwsza pomoc przy zapaleniu zatok?

Skuteczne jest systematyczne oczyszczanie nosa przy użyciu soli fizjologicznej oraz stosowanie specjalnych płukanek oczyszczających zatoki. Poleca się również inhalacje oraz stosowanie ciepłych kompresów u nasady nosa. Lekarze polecają także zwiększenie ilości przyjmowanych płynów do 3 litrów dziennie. Nawilżenie organizmu od środka pomoże usunąć zalegającą wydzielinę. W sezonie grzewczym warto zadbać o nawilżanie powietrza, które ułatwi oddychanie oraz zapobiegnie wysychaniu śluzówki nosa, co sprzyja infekcjom.

Jak leczy się nawracające zapalenie zatok?

Nawracający stan zapalny zatok często wymaga przeprowadzenia operacji w postaci endoskopowego zabiegu podczas którego wycinane są zmiany chorobowe. Niekiedy konieczne jest prostowanie przegrody nosowej i usunięcie polipów w nosie.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>