Zawał w wieku 30 lat. To się niestety zdarza coraz częściej
Zawał to stan zagrażający życiu. Choć kojarzy się nam najczęściej z osobami w dojrzałym wieku, to często występuje u młodych ludzi, także u trzydziestolatków. W tej grupie wiekowej nie są to zawsze tak zwane ciche zawały, o anormalnych objawach, ale niekiedy klasyczne ataki serca o dość poważnych konsekwencjach dla zdrowia. Jak objawia się zawał u trzydziestolatków i jak mu zapobiegać? Co zrobić, by realnie już teraz dbać o zdrowie i skutecznie uchronić się przed atakiem serca?
Coraz więcej zawałów po 30
Niestety mimo poprawy jakości życia i chociaż w teorii lepszego dostępu do najnowszych zdobyczy medycyny, lekarze zwracają uwagę na coraz powszechniejszy problem, jakim jest zawał w młodym wieku. Coś, co obserwowało się wcześniej rzadko, dzisiaj zdarza się niestety wyjątkowo często.
Niektórzy lekarze wskazują, że procent osób przed 40, które trafiają do szpitali z zawałem może wynosić
obecnie10-20.
Dlaczego zawał serca po 30 jest taki groźny?
Niestety zawał w młodym wieku jest bardziej niebezpieczny niż w starszym wieku. Bywa, że ma niekontrolowany przebieg, daje dużo poważniejsze konsekwencje. Pozostawia po sobie również dużo gorsze spustoszenie.
Wyższe niebezpieczeństwo u młodych osób wynika z braku krążenia obocznego, które rozwija się u osób dojrzałych chorujących na miażdżycę. Starsze osoby mierzące się z „ograniczonym” krążeniem i doświadczające niedokrwistości przez dłuższy czas wykształcają mechanizmy obronne. Ich organizm adaptuje się do zmienionych warunków, tworząc tak zwane krążenie oboczne. Osoby młode niestety nie mogą liczyć na to działanie ochronne, z uwagi na ograniczenie czasowe…Stąd zawał w młodym wieku niestety częściej kończy się tragicznie, a przeżyty gorzej rokuje.
Jakie są przyczyny zawału po 30?
Jako przyczyny wymienia się:
- coraz bardziej stresujące tempo życia,
- trudność z godzeniem życia zawodowego i prywatnego,
- brak równowagi życiowej,
- brak czasu na odpoczynek,
- niska aktywność fizyczna,
- siedzący tryb życia,
- nieprawidłowa dieta, w tym przede wszystkim nadmiar cukru,
- spożywanie mnóstwa produktów przetworzonych tak zwanych– pustych kalorii,
- palenie papierosów,
- spożywanie nadmiernej ilości alkoholu.
Problemem jest ponadto otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, niedoczynność tarczycy, czy wrodzone nieprawidłowości w gospodarce lipidowej, a także występujące coraz częściej bezdechy senne.
Zawał – zanim wystąpi wysyła sygnały
Dobra obserwacja organizmu pozwala w pewnym sensie zawał przewidzieć. Organizm mierzący się z problemem, jakim jest utrudniony przepływ krwi, wysyła liczne sygnały alarmowe.
U kobiet na szczególną uwagę zasługuje zmęczenie, ale takie totalne, trudne do usprawiedliwienia, dużo większe niż występowało wcześniej. Inne sygnały alarmowe to: duszności oraz przerywany sen. Objawy, które mogą wskazywać, że ryzyko zawału jest ogromne to ból w klatce piersiowej, często mylony z problemami trawiennymi, spłycony oddech, a nawet częste mdłości. Naszą czujność powinien wzbudzić także ból karku, szyi, szczęki. Niekiedy po prostu ból serca promieniuje na organy znajdujące się blisko lub daleko od tego organu.
Jeśli kobieta nie jest w okresie menopauzy, to również nagłe pocenie się powinno wzbudzić w niej niepokój i zmotywować do czujności. Niestety objaw ten często wskazuje na problemy z sercem.
Sygnałem alarmującym są także bóle głowy, połączone z zawrotami, a także opuchlizna stawów, zwłaszcza a obrębie kostek nóg.
Wszelkie pogorszenie zdrowia, zwłaszcza nagłe, warto skonsultować z lekarzem.
Jak rozpoznać zawał w młodym wieku?
Zawał w młodym wieku może nie dawać klasycznych objawów w postaci nagłego, mocnego bólu w klatce piersiowej i poczucia, że dzieje się coś naprawdę złego i zaraz umrzemy. Czasami objawy są całkiem nietypowe, delikatniejsze, przebiegające powoli i etapami. Ból może dawać wrażenie skoncentrowanego nie w obrębie serca, ale odczuwanego w całkiem innym miejscu – w obrębie szczęki, pleców, czy ramion. Mogą wystąpić nudności, mdłości, ogromne zmęczenie i problemy z oddychaniem.
O cichym zawale
U młodych osób jeszcze przed czterdziestką zawał występuje bardzo często w formie cichego zawału, choć co do zasady cichy zawał pojawia się przede wszystkim u osób po 40. Oznacza to tyle, że zawałowiec może nawet nie wiedzieć, jak groźny atak właśnie przechodzi. Głównie z uwagi na objawy, które są niewielkie, wręcz niezauważalne.
W przypadku cichego zawału typowego zwłaszcza dla młodych osób występuje często niewielki ból w klatce piersiowej, duszności, kołatanie serca, do tego drętwienie ramion. Można spodziewać się także silnego lęku, czy ataku paniki.
Objawy cichego zawału mogą być tak nietypowe, że osoba, która przechodzi cichy zawał może nie mieć świadomości, że ma problem.
Jak zapobiegać zawałowi?
Najprościej można byłoby to ująć tak – prowadzić zdrowy tryb życia, jeść urozmaicone posiłki, trzymać stabilny poziom cukru we krwi, unikać podjadania. Przede wszystkim trzymać prawidłową wagę ciała i
działać profilaktycznie, żeby uniknąć zachorowania na cukrzycę.
Każdego dnia należy się ruszać, spacerować minimum godzinę dziennie. Przebywanie na świeżym powietrzu ma tę zaletę, że pozwala się zrelaksować i obniżyć poziom napięcia. Odpowiednia ilość ruchu to najlepszy sposób na zmniejszenia ryzyka choroby. Nie ma innego lepszego sposobu niż właśnie ten.
Co jeszcze można zrobić? Nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem. Techniki odstresowujące, relaksujące są na wagę złota. Ponadto należy wyrobić sobie nawyk mierzenia ciśnienia krwi. Kluczowe, aby zapobiegać zawałowi skutecznie jest także rzucenie palenia papierosów.
Zostaw komentarz