Główne menu

Zazdrość, która niszczy przyjaźń

Jest takie powiedzenie miłość jest silna jak śmierć, ale zazdrość jest okrutna jak grób. I coś w tym jest…zazdrość to bardzo powszechne uczucie, ale szalenie niebezpieczne i często prowadzi do rozpadu relacji, także tej wieloletniej łączącej przyjaciół.

Czy jest na to sposób?

Przyjaciela poznasz po tym, jak znosi Twój sukces

Przyjaciela poznasz nie w biedzie, nie po tym, jak reaguje na Twoje porażki, ale to, jak znosi Twój sukces. Prawda ta jest dobrze znana, a jej bolesny wymiar dociera do nas w trudnych chwilach, kiedy nie wiadomo, z kim podzielić się własnym szczęściem.

zazdrosc

Znasz taką sytuację?

Biegasz jak na skrzydłach, uśmiech od ucha do ucha…Chcesz mówić na prawo i lewo o tym, że jest dobrze, świętować awans, bawić się przy głośnej muzyce, bo projekt okazał się sukcesem.

Z czasem jednak,uświadamiasz sobie, że obok robi się pusto, mina Ci zrzędnie. Nie wiadomo do kogo zadzwonić, bliscy są zajęci, brakuje chęci na spotykanie.

Czasami wynika to z tego, że sukcesy zmieniają też nas. Sprawiają, że stajemy się innymi ludźmi – pewniejszymi siebie, bardziej otwartymi na rozwój, z innymi ideałami, bardziej odważnymi marzeniami…i przestajemy pasować. Oddalamy się od bliskich, choć wcale tego nie chcemy. Coraz więcej nas dzieli, coraz mniej łączy.

Brak wspólnych zainteresowań

Najłatwiej przyjaźnić się z osobami podobnymi do nas samych. Znajdującymi się w miej więcej na tym samym etapie życiowym, przeżywającymi podobne trudności, radości, a nawet, co udowodnili naukowcy, podobnie zarabiającymi.

To dlatego w naturalny sposób dogadujemy się ze starą znajomą, gdy ona zachodzi w ciążę i rodzi dziecko, dzięki temu można spędzać czas w szerszym gronie, spacerując z niemowlakami śpiącymi w wózkach, przesiadywać razem na ławce na placu zabaw.

Po ślubie natomiast często lepiej się dogadujemy z mężatkami, dziwiąc się skrycie tematami podejmowanymi przez singielki.

Przyjaźnie z osobami podobnymi do nas, spędzającymi w podobny sposób czas są łatwiejsze. W naturalny sposób łączy nas z nimi sposób życia, podobne problemy, priorytety, można wymieniać się doświadczeniami, liczyć na zrozumienie od osoby przeżywającej to samo.

Gdy drogi się rozchodzą, oczywiście relacja może mieć się dobrze, ale wymaga to większego zaangażowania, na które nie stać już każdego.

Dlatego łatwiej zerwać znajomość, gdy jedna strona się „wybija”, a druga żyje „zwyczajnie”. Przyjaźnie często nie wytrzymują testu na trwałość, gdy szczęście, pieniądze i sukcesy nie są rozdzielane w miarę po równo.

Ja też chcę

Mówią, że gdy dzieli się radość, to się ją mnoży. Pozytywna energia, siła i zaangażowanie są przecież zaraźliwe. W praktyce jednak bywa inaczej, bo w nieczystych „relacjach” pojawia się zazdrość i chęć „ugrania czegoś dla siebie”.

Sukces drugiej osoby wcale nie sprawia radości, rodzi pytanie – „dlaczego jej się udało, a nie mi”. I o ile takie myślenie jest naturalne, bo mobilizuje do wysiłku, to już gesty, słowa i zachowania, które idą za nim – niekoniecznie.

Osoba czująca się zazdrosna o sukces przyjaciółki może zepsuć jej samopoczucie, wywołać niezrozumiałe w tej sytuacji poczucie winy.

Problem przyjaciół, w której jedna strona wyraźnie „wybija się”, a druga pozostaje w tym samym miejscu jest stary jak świat. Z jednej strony mamy osobę, która cieszy się sukcesem, z drugiej tę, która czuje się gorsza lub dąży do tego, by „wysoko postawiona” przyjaciółka zadbała o poprawę bytu koleżanki. Gdy rzeczywiście ma taką możliwość, rodzi się dylemat….i nierzadko co by się nie zrobiło jest źle.

Ty masz rodzinę, a ja…

Zazdrość możemy odczuwać w różnych sytuacjach. Nie ma sensu przeczyć temu uczuciu, ono ma prawo być i mamy niewielki wpływ na to, czy się pojawi, czy nie. Odpowiadamy jednak za to, co z nim robimy.

Dla wielu osób rozwiązaniem jest niestety ucieczka – maksymalne ograniczenie kontaktów lub zerwanie ich. Czasami zazdrość jest bowiem zbyt duża, a smutek pojawiający się w trakcie spotkań z przyjacielem nie do wytrzymania.

Tak dzieje się na przykład w sytuacjach, kiedy jedna z przyjaciółek zachodzi w ciążę i rodzi dziecko, a druga bezskutecznie przez lata stara się o potomstwo.

Jesteś przyjacielem to mi pomagaj

Przyjaźń polega na wspieraniu się, byciu blisko i reagowaniu na potrzeby drugiej osoby.

Granica jednak między pomocą a wykorzystywaniem bywa bardzo cienka i często trudno ją dostrzec. Łatwo wpaść w pułapkę myślenia w rodzaju – jesteś moim przyjacielem, to mi załatw awans, spraw, by przyjęli mnie do lepszej pracy, wstaw się za mną.

Postawa roszczeniowa i manipulowanie emocjami, np. obrażanie się jest często obecne w pracy.

Gdy jedna osoba awansuje i musi traktować przyjaciela jako podwładnego, mogą narodzić się problemy. Szef musi przecież wymagać, a pracownik teoretycznie powinien słuchać.

Jednak jeśli podwładny do przyjaciel, może czuć się niekomfortowo w takiej sytuacji, wymagać innego traktowania, zdarza się też, że wyższa pozycja zmienia człowieka i jego podejście do bliskiej osoby.

Sygnały wskazujące na to, że przyjaciel jest zazdrosny

Zazdrość to bardzo niszcząca siła. Często nie jest okazywana wprost, można się domyślać jej obecności, gdy:

 • przyjaciel nie okazuje takiego entuzjazmu, gdy mówisz o sukcesie, jakiego się spodziewasz. Reaguje chłodniej niż inne osoby,
 • po serii „pozytywnych wydarzeń w Twoim życiu” przyjaciel odcina się od Ciebie, jest wiecznie zapracowany, nie ma czasu, ochoty, rzadziej dzwoni – może wynikać to z tego, że Twoje szczęście przypomina mu o wszystkim tym, z czego on sam nie jest zadowolony,
 • znajduje sposób, by „zmniejszyć Twój sukces”. Twoja córka wygrywa konkurs, to przyjaciel mówi: „no cóż, chodzi na zajęcia plastyczne, miała większe szanse, by wygrać” lub chwalisz się pięknym ujęciem – fotografią to zamiast usłyszeć „dobra robota” docierają do Ciebie inne słowa: „masz wypasiony aparat, było dobre oświetlenie, miałaś po prostu szczęście”.
 • ciągle krytykuje Twoje decyzje, podcina skrzydła, po to, by poczuć się lepiej ze swoimi wyborami, różnymi od Twoich, np. „wracając tak szybko do pracy, robisz błąd. Dziecko z obcą osobą, to chyba nie najlepsze wyjście”.

Co robić, gdy przyjaciel jest zazdrosny?

Zazdrość nie musi być powodem zerwania przyjaźni. Gdy pojawią się jej sygnały, warto spróbować się zastanowić nad aktualną sytuacją – oceniając z boku własne zachowanie i sytuację życiową bliskiej osoby. Spróbuj postawić się na miejscu przyjaciela i zrozumieć, dlaczego zachowuje się tak, a nie inaczej.

Następnym krokiem po analizie jest rozmowa i próba zniwelowania zachowań, które dla obu stron są drażniące. Może się udać.

  17 komentarzy

 • Rebel

  Przyjaciel nawet wspiera w sukcesie. Jaki prawdziwy temat… Szkoda, że już wiele razy zawiodłam się na ,,fałszywych przyjaciołach”…. A może to i dobrze?

 • panikara

  Myślę, że prawdziwa przyjaciółka to taka, która nie przyjmie naszego sukcesu ze sztucznym uśmiechem i gratulacjami, ale raczej tekstem „ty małpo, też tak chcę” 😉

 • Monika Szatkowska

  Jest wiele prawdy w tym artykule. Ja mam dwie sprawdzone przyjaciółki.

 • mlodakk

  Ach ta zazdrość niestety niszczy wiele relacji to święta prawda, ale ludzie są jacy są i cóż możemy na to poradzić. Czasem nawet rozmowa nie pomaga

 • Frida

  Na swojej drodze spotkałam niestety parę osób, które przejawiały takie zachowania o jakich piszesz ale na szczęście, mam też przy sobie wiele osób, które potrafią się cieszyć moim szczęściem, bo może i nie jestem rekinem sukcesu ale cholera…jestem szczęśliwa. I prawdziwych właśnie przyjaciół pozna się po tym, że to szczęście można z nimi dzielić:)

 • hegemon

  Trzeba też odróżnić przyjaźń od znajomości. Przyjaźń jest czymś głębszym, uczuciem podobnym do miłości, w przyjaźni czerpiemy przyjemność z przebywania z drugą osobą, nie traktujemy jej instrumentalnie. Natomiast wiele przykładów, które podałaś dotyczą znajomości. Mam małe dziecko, to zaznajamiam się z matkami, które mają małe dzieci, pracuję jako grafik, to zaznajamiam się z grafikami. W takich sytuacjach nic mnie nie łączy z tymi ludźmi oprócz problemów dzieciowych czy zawodowych.

  • dorota

   Tak, to prawda. Ważne rozróżnienie. Na bazie znajomości rodzi się przyjaźń, zresztą określenie, kto jest przyjacielem, a kto tylko znajomym bywa dość trudne. Widać to po tym, że w „parze” jedna strona może uważać drugą za przyjaciela, a ta druga mieć inne zdanie.

 • Gosia

  niestety prawda to i to bardzo

 • Agata

  Warto przeczytać!

 • matkanaprowincji

  Naprawdę fajny artykuł. Posiadałam takiego zazdrosnego przyjaciela. Już nie jest moim przyjacielem. 😉

 • Ela

  Ten artykul jest najmadrzejszy z wszystkich jaki przeczytalam

 • Karolina

  Wiem coś o tym sama tego doświadczyłam. Kobieta którą poznałam kilkanaście lat temu jest taką osobą . Wtrąca się w czyjeś relacje choć sama nie może swoich utrzymać . Z tego co wiem że za jej plecami inni o niej gadali. Jest tak zazdrosna potrafi psuć. Przez nią facet odsunął się . Przykro mi ale jest fałszywa. Potrafi manipulować swoją sympatią sztuczną. Słodzi jak mało kto.

 • Ona

  Przyjaźń z kobietami jest dziwna… Mam dwie przyjaciółki. Znamy się kupę lat. Jedna, mimo, że czasem okazywała jakąś lekką zazdrość, np. jak jakiś mężczyzna przy niej dawał mi komplement. Ale poza tym jakoś zawsze jej ufałam i ona mi. Nie mogłabym jej zrobić niczego złego. Z drugą mam inne relacje, bo przebywałyśmy w życiu znacznie mniej czasu razem, niż z wyżej wymienioną. Ale też często sobie pomagamy, spotykamy się czasem itp. Ale…
  Właśnie, ciekawa jest jedna rzecz. Przy tamtej pierwszej mogę się bardziej wyluzować, porozmawiać, czuję się z nią naprawdę spoko. Przy drugiej mam większą spinę. I ona też zawsze ma jakieś Ale. Powie mi np. ładną masz bluzkę, fajnie wyglądasz, ale np. nie podoba mi się żabot. To przykład. Zawsze jest ale. Albo mówię jej o czymś, a ona zawsze w tym temacie wie więcej albo jest całkiem ponad to. Myślałam, że jestem przewrażliwiona albo mam jakiś kompleks, ale w sumie nie mam żadnego powodu, żeby tak się czuć… Po prostu chyba ton, w jaki to wymawia, powoduje, że coś mnie w tym razi. Druga jakby to powiedziała, ale w inny sposób, to chyba bym się czuła mniej urażona. Lubię je obydwie, ale jednak przy każdej z nich czuję się inaczej.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>