Główne menu

Zdrada męża – można wybaczyć, ale nie zapomnieć

To tak, jakbyś rozsypała się na drobniutkie kawałeczki i przestała na moment istnieć. Po chwilowym szoku zaczynasz się zbierać do kupy, ale jest już za późno, by znaleźć wszystkie brakujące części. Możesz próbować dopasować to, co z Ciebie zostało, jak cholerną układankę składającą się z milionowych elementów, ale to już się nie udaje. Elementy stają się ostre i tępe, znika ich plastyczność. Po zdradzie bliskiej osoby już nigdy nie jesteś taka sama. Zdrada męża pozostawia w Tobie ranę, która przypomina, że sytuacja może się powtórzyć. Przestajesz wierzyć i w 100% ufać. Możesz co prawda przebaczyć, ale nigdy nie zapomnisz….Jak z tym żyć? I czy warto?

zdrada męża

Zdrada męża. Nie myl pojęć. Przebaczenie to nie zapomnienie

Gdy w naszym życiu zdarza się przykra sytuacja, pojawia się splot wątków, które odbierają nam wiarę w ludzi. Nic dziwnego, że jesteśmy prawdziwie wściekłe. Poprzysięgamy sobie, że nigdy już nie zaufamy, nie uwierzymy nikomu. I w tamtej chwili święcie w to wierzymy.

Jednak mija czas i zaczynamy rozumieć, że złość i rozczarowanie wcale nie uderzają w osobę, która zrobiła nam krzywdę, one zjadają nas od środka. Zabierają radość życia i unieszczęśliwiają.Bez przebaczenia nie sposób dalej żyć.

Z tego powodu po prostu warto wybaczyć drugiej osobie.

Wiele osób oburza się na ten fakt. Krzyczą, jak wybaczyć? Nigdy tego nie zapomnę!

Zapominają, że wybaczenie wcale nie łączy się z wymazaniem pewnych faktów z pamięci. Chodzi raczej o uwolnienie się od negatywnych myśli, od  tendencji do obwiniania siebie i całego świata, od przenoszenia rozczarowań na innych. Wybaczenie wcale nie wymusza na nas zapominania. Pozwala jednak iść dalej.

Jak kobiety radzą sobie lub nie radzą po zdradzie męża

Wiele kobiet gdy mierzy się ze zdradą męża, wyklucza możliwość dalszego wspólnego życia. Nawet jeśli mocno tego pragną, widzą, że to po prostu nie będzie możliwe. Wiedzą, że świadomość, że zostały tak potraktowane, będzie im zawsze towarzyszyła, że nie będą w stanie na nowo zaufać, otworzyć się, oddać swojego ciała i umysłu. Istnieje w nich tak silna blokada, że jedyne rozwiązanie to odejść. I w przyszłości zbudować związek z kimś innym.

Nie brak również takich kobiet, które po zdradzie decydują się pozostać i każdego dnia walczą ze sobą, by wiecznie nie wypominać, by na każdym kroku nie kontrolować, nie rozdrapywać starych ran. Niestety często to się nie udaje i codzienność staje się nie do zniesienia. Nie tylko dla męża, ale również dla przypatrującym się temu wszystkiemu dzieci.

Choć nikt nie prowadzi statystyk, to wydaje się, że trzecia grupa jest najmniej liczna. To wszystkie te kobiety, które ze zdrady postanawiają wyciągnąć lekcję. To panie mające obok siebie świadomych partnerów, którzy rozumieją swój błąd i szczerze go żałują, wiedzą, z czym się on wiążę i nigdy go nie powtarzają. Paradoksalnie dla tych par zdrada męża może stać się impulsem do pracy nad związkiem i do jeszcze lepszego planowania codzienności we dwoje.

Jeśli chcesz być nadal z mężem…

Wybaczenie zdrady nie jest proste. Czujesz się przecież zraniona, opuszczona i zrozpaczona. Masz wrażenie, że nikt Cię nie rozumie, że to, co budowaliście z mężem, rozsypało się na jego własne życzenie.

Masz rację to Mąż podjął złą decyzję. To on zdradził. Nie wmawiaj sobie, że to Twoja wina.

Z drugiej strony musisz pamiętać o pewnej rzeczy. Zanim mężczyzna zdecyduje się na zdradę, zazwyczaj mija sporo czasu, podczas których para oddala się od siebie. To zazwyczaj proces, rzadko impuls. Zdrada zazwyczaj wynika z poczucia osamotnienia. Oczywiście bywa też tak, że zdrada męża to suma kilku głębszych i wyjazdu służbowego. Jednak jeśli nie jest to jednorazowy skok w bok, tylko romans, który trwa przez jakiś czas, nie sposób tłumaczyć zachowania męża sprzyjającymi okolicznościami i utratą głowy.

Mimo że to mąż zdradził i to on odpowiada za zdradę, to przyczyna zazwyczaj leży w związku. Najczęściej wynika z oddalenia od siebie partnerów, samotności, poczucia niezrozumienia. Może być też tak, że mąż poczuł się opuszczony, odstawiony na boczny tor, niezauważony, jego potrzeby nie były zaspokajane tak długo, że w końcu zaczął szukać tego, czego mu brakowało poza związkiem.

Mając na uwadze to, jak długo trwało oddalanie się od siebie, potrzeba czasu, by po zdradzie na nowo odbudować związek. Nie jest to prosty, ani szybki proces. Zarówno osoba zdradzona, jak i zdradzający muszą przemyśleć to, co się stało i jak naprawić sytuację.

Warto podjąć wspólną decyzję o niewracaniu do przeszłości. Ciągłe wypytywanie o zdradę i prośba o szczegóły są nie tylko formą karania partnera, ale również siebie. Nie służą nikomu. Oczywiście nie oznacza to, że nie należy tematu przedyskutować. Wymaga on niejednej rozmowy, ale wielu, poważnych i wyczerpujących, tak, by każda strona mogła zrozumieć, co się stało i dlaczego do tego doszło.

Warto również rozważyć terapię małżeńską.

  48 komentarzy

 • mojamalakuchnia

  nie jestem pewna czy bym wybaczyła, raczej nie. i nigdy bym nie zapomniała : ) pozdrawiam ciepło <3

 • Naturalnie jest OK!

  Trudny i ciezki temat ;/ Taka sytuacja to bardzo nie lojalne zachowanie wobec partnera. Wiadomo, ze gdyby się nie kochało tej drugiej połowy to nie byłoby większego problemu. Ale w gre wchodzą silne uczucia. Może i sie uda wybaczyc, ale chyba nie zawsze, a juz na pewno nie da sie zapomniec. Czas nie zawsze leczy rany i nie wszystkie.

 • jotka

  Podobno zdradzający są jak recydywiści, jeśli zdradzili raz, szybko zdradzą znowu 🙁
  Warto zrobić rachunek sumienia, czy warto ryzykować to, co sie wspólnie wypracowało przez lata…

  • dorota

   Jotko, to by była bardzo pesymistyczna wizja przyszłości

  • Nin

   Jeżeli pojawiła się zdrada (nie ważne po której stronie), to jedyne co się wypracowało, to majątek. Czyli coś realnie niemal bezwartościowego w kontekście związku, który kwitnie i bardzo wartościowego w kontekście związku, którego realnie już nie ma.

  • J.

   A co jesli maz zaniedbywal swoja zone ona czula sie opuszczona a do tego ja zdradził wyrzucil z domu i zwiazal sie z jej kolezanka? To tez wina żony ze nie zaspokajala potrzeb meza? Moj maz niestety uwazal ze ja jestem od wszystkiego a on od istnienia i uwielbiania go.

  • Monika

   Jednego nie moge zrozumiec , kobieta zdradzona cierpi ma zal a facet ktory zdradza jaka kare ponosi . Wszyscy mowia o kryzysach w malzenstwie , to jakas bzdura , paranoja ludzka ten kto zdtadza powinien ponosic wine za calosc sytuacij . Nie byloby kryzysow gdyby ludzie umiali ze soba rozmawiac a nie lezli innym do lozka udajac ze jest wszystko w pozadku

 • Kasia7212

  nie wybaczyłabym, nie wiem jakbym sobie z tym poradziła, ale musiałabym tą sytuacje zaakceptować dla dobra dziecka bo to co się stanie między małżonkami nie może skutkować na dziecku, ale na pewno nie dałabym drugiej szansy na wspólne życie

 • Natalia

  Zgadzam sie. I mogę potwierdzić istnienie tej najmniejszej grupy kobiet. Da sie. Pozdawiam .

  • dorota

   Natalio, dziękuję, że to napisałaś. Udało się odbudować silniejszy związek?

   • Wera

    Witam , jestem kobieta zdradzona , obrzucona błotem, zdeptana itp…. a mimo wszystko walczyłam wszystkimi siłami o męża, nasza rodzine, dom który stworzyliśmy . Dziś minęło 5 lat i wiecie co kobitki kochane…. żałuje, ponieważ nie ma dnia żebym o tym nie myślała , żeby nie kojarzyła niektórych faktów , żebym nie myślała nad tym, jak by wyglądało moje życie bez niego. Nie walczył o nas, nie chciał być z nami tylko ze swoją prawdziwa miłością życia- jak to cały czas podkreślał. A mimo to nie odszedł , został i zaczął na nowo budować „ nasz dom” po którym zostały zgliszcza. Dziś wiem, ze nigdy nie popełniła bym tego samego błędu. Już nigdy nie walczyła bym , bo to już nie jest ten sam dom, który został odbudowany – wszystko w nim jest już inne , obce, nawet obiad inaczej smakuje. Pozdrawiam

    • Lusia

     Wera dlaczego nie odeszlas skoro mowil Ci że kocha inna…przepraszam za pytanie ale sama mialam podobna sytuacje tyle ze mój mąż niby kochał nas obie oczywiscie odeszlam

 • Joanna

  Ja wiem co to znaczy zdrada najbilzszej, ukachanej osoby…jestem z mezem 12 lat po slubie i dwa lata po tym jak wyszedl najaw jego romans…szok, placz brak perspektyw…myslalam ze to koniec swiata dla mnie i naszych dzieci. Psycholodzy, psychoterapeuci, nawet bioenergoterapeuta, a ja nadal nie moge zapomniec 🙁 Niby wszystko jest dobrze, ale jednak nie do konca, faktycznie wybaczyc mozna, zwlaszcza po szczerych, wyczerpujacych rozmowach gdzie popelnilismy blad, ale zapomniec na razie nie potrafie 🙁 pozdrawiam i dziekuje za ten arykul.

  • dorota

   Joanno, trzymam mocno za Was kciuki. Zwłaszcza za Ciebie :* Ściskam mocno.

  • Joanna

   Nie zapomina się tego.Jestem 10 lat po zdradzie męża,jesteśmy nadal razem, czasami jest ciężko, muszę się pilnować,żeby nie wywlekac tego. Kocham mojego męża,ale już inaczej, z lekkim dystansem i lekką blokadą. Szczerze jest to ciężki proces naprawczy.

 • Justa

  Wybaczyć można..nie bez bólu ale da się..potem trzeba nauczyć się żyć z tą świadomością i nie oskarżać siebie wzajemnie. Albo wybaczam i żyje razem ,starając się jakoś budować wszystko na nowo albo odchodzę. To jest tak delikatna sprawa że tylko osoba zdradzona może się wypowiedzieć..wyobrażenie o tym co by było gdyby cię zdradzono jest jest łatwiejsze niż zetkniecie się z tą sytuacją.

  • dorota

   Justyno, masz rację…Trudno gdybać.

   • Ewa

    O zdradzie męża dowiedziałam się 4 dni temu. Postanowiłam dać nam szansę iż nie mam sobie nic do zarzucenia poza tym że byłam za dobrą. Płacze śmieje się krzyczę w nocy. Serce krwawi ale walczę nie dla dziecka dla siebie nie pozwolę sobie odebrać mojej miłości innej. Mąż się przysięga żałuję płaczę. Mam nadzieję że starczy nam sił choć nie zapomnę. To dopiero się we mnie zbiera ale muszę walczyć choć najpierw go wrzuciłam z domu a potem pomyślałam dlaczego to ja mam się mordować z sobą dzieckiem a on wypoczywa. Nie. Nie mogę się dzielić dać wroga satysfakcję. Módlcie się o mnie. Mimo bólu walczę

 • Angie

  10 lat razem, 8 lat po ślubie, 7 letni syn i roczna córeczka…. Nowy dom, nowe wyzwania i trudności… Narodziny córeczki… A jak młodsza miała 5 mcy dowiedziałam się, że mąż mnie zdradził…. Młodsza miała wtedy jakieś 4 mce. Nie sądzę żebym zasłużyła na takie potraktowanie ze strony męża, szczególnie że jego nie ma w domu od 7eh do 19-20ej. A na mojej głowie dom i dzieci. Jeszcze jeździł w weekendy na kursy żeby przygotować się do egzaminu. I takie podziękowanie dostałam 🙁 smutne, że mężczyźni nie widzą tego jak kobiety poświęcają się dla rodziny. Widzą tylko swoje cztery litery. Nie sądzę żebym mu wybaczyła tą zdradę, nigdy też jej nie zapomnę. Prosił, żeby mógł zostać, żeby dać mu ostatnią szansę. Żyjemy dalej razem, ale ja nie mam już do niego zaufania. Skupiam się na dzieciach i to one są dla mnie najważniejsze. Niestety wątpię żeby nasze relacje udało się kiedykolwiek odbudować. Zbyt wiele razy się już na nim zawiodłam. I to chyba boli najbardziej.

 • Lena

  Kiedyś też myślałam, że nigdy nie wybaczyłabym zdrady. Do momentu kiedy zostałam zdradzona. Wtedy musiałam przewartościować wszystkie swoje zasady. Kocham męża, dotarło do mnie że nie chcę go stracić, że potrzebujemy go – ja i dzieci. Przepłakaliśmy oboje całą noc, potem przez długi czas nie mogłam dojść do siebie. Dzielnie walczył, znosił wszystkie żale i płacze – było ciężko.
  Nasz związek dojrzał, staramy się być bliżej siebie i dużo rozmawiać. Nie zapomniałam, ale nauczyłam się z tym żyć. Czasem przychodzi kryzys, ale staram się nie rozpamiętywać tego co się stało. Minęło 3 lata, myślę że zaczęliśmy się bardziej dla siebie starać. Teraz wiem że nie doceniasz czegoś wystarczająco, dopóki nie dociera do ciebie że mogłeś to stracić.

  • dorota

   Leno, kolejny głos, że jednak da się. Mam nadzieję, że Twój komentarz przeczyta kiedyś kobieta, która właśnie dowiedziała się o zdradzie męża i jej świat się posypał…

   • Justyna

    właśnie przeczytałam ten komentarz. świeżo po kłótni o zdradzie o której się dziś dowiedziałam ciężko. nie wiem co robić. trzy dziewczynki śpią obok w łóżkach a my siedzimy obok siebie w milczeniu. chciałabym zniknąć. odejść jak najdalej tylko dzieci mnie tu trzymają.co robić? to tak strasznie boli

 • Aneczka

  Zdrada boli i to ogromnie. Sprawia nieopisany ból fizyczny, który paraliżuje wręcz. Nawracające wciąż wspomnienia, w których to w jednej sekundzie życie wali się na kawalki…wciąż powraca. I wtedy boli znów, tak samo mocno, tak samo głęboko…bez względu na to kiedy „dr ja wu” powraca. Nawet jeśli postanowisz wybaczyć i zacząć od nowa, to ból i poniżenie nie minie. Wciąż będziesz się zastanawiać, „dlaczego ja?”, „co zrobiłam źle?”, „czego mi brakuje?”. Każdego jego spojrzenie, dotyk i pocałunek będzie przywoływało wspomnienie „tej drugiej”. Noce staną się koszmarem wspomnień, koszmarem niewypowiedzianych słów i niespełnionych marzeń. Życie wymknie się spod kontroli…nadzieja na lepsze jutro zniknie tak szybko, jak szybko pojawiła się wiadomość o zdradzie. Życie straci sens….
  Nagle zdasz sobie sprawę, że nie wiesz po co to kontynuować, że nie masz marzeń, że nie wiesz co chciałabyś od życia.

  Jedna świadoma decyzja Twojego męża, jakże komicznie po czasie niszczy Twoje poczucie wartości i wszystko w co wierzylaś.

  Czy warto wybaczyć i próbować od nowa? Po roku od tego momentu….nie wiem.
  Wiem jedno…..niegdy nie pomyślałam, że spotka to mnie, tym bardziej że gdzieś musiałam popełnić błąd. Do tej pory nie wiem gdzie. Wiem, że w pewnym momencie jego życia, nie ja byłam najważniejszą osobą w jego życiu….ja byłam przeszkodą ;(

  • dorota

   Aneczko, przeczytałam i zrobiło mi się cholernie smutno. Aż chcę się wrzeszczeć i wstrząsnąć tymi, którzy tak lekkomyślnie rozwalają swoje małżeństwa…ech…:(

  • Nin

   To znaczy, że w ogóle nie wiedziałaś i najwidoczniej nadal nie wiesz co może uszczęśliwiać Twojego męża. Najdziwniejsze jest to jak mało kobiet usłyszało po 5 latach związku od mężczyzny, że ona go uszczęśliwia. I jak jeszcze mniej usłyszało to po 20 latach związku.
   Jeżeli jesteś kobietą i nigdy tego nie usłyszałaś od mężczyzny publicznie, a tym bardziej prywatnie, to wiedz że Twój lub jego wybór był zły.

 • Sylwia

  Zawsze uwazalam ze zdrady nigdy nie powinno sie wybaczac i ze ja na pewno tego bym nie zrobila. Do czasu az sama znalazlam sie w takiej sytuacji.
  Gdy wszystko wyszlo na jaw bolalo bardzo, bylismy dopiero co po slubie, zblizaly sie nasze pierwsze wspolne swieta jako malzenstwo i mialy byc one wyjatkowe. A zamiast tego bylo uczucie jakby ktos wbil Ci noz w plecy, tym bardziej ze wyszly tez na jaw rozne klamstwa ktorymi “karmil” mnie moj maz podczas naszego zwiazku. Rozstalismy sie, po pol roku po wielu rozmowach, zapewnieniach z jego strony ze zrozumial swoj blad, probowalismy naprawic nasze malzenstwo. Myslalam ze skoro kocham to wybacze i zapomne. Nic bardziej mylnego. Szarpalismy sie przez rok- rok pelen pretensji, zalu i lez. Ale mimo to nie zaluje, ze sprobowalam. Przynajmniej nie bede gdybac co by bylo gdyby, wiem ze ja zdrady zapomniec nie potrafie i zyc z czlowiekiem ktory w ten sposob mnie skrzywdzil nie umiem. Wybaczyc- wybaczylam ale tez duzo pozniej, juz po rozstaniu kiedy sama sobie wszystko w glowie poukladalam, ale czy zapomne- nie wiem.

  • dorota

   Sylwio, tak, jak piszesz, nie masz sobie nic do zarzucenia. Próbowałaś…Nie dało rady. Trzeba żyć dalej. Dziękuję Ci, że napisałaś…:* Trzymaj się!

 • Aurora

  Ja nie potrafię ścierpieć, gdy mąż zdradza mnie z meczami piłki nożnej, konsolą Play Station i innymi takimi, a co dopiero z realną osobą. Kobietą. Aż zimno mi na sercu jak o tym myślę… Odbudowanie zaufania pewnie trwałoby do końca wspólnych dni…

  • Nin

   Rozwiedź się. Mówię poważnie.
   Bo inaczej za 40 lat zrozumiesz, że zmarnowałaś życie. Nie tylko jedne i nie tylko sobie.
   To, że mężczyźni mają jakieś zainteresowania, a ty masz inne nie jest powodem do tego, żeby uznać Twoje za lepsze od jego. Nawet jeżeli kompletnie nie rozumiesz po co mu one. On nie rozumie po co Ci Twoje, może je również uznawać za bzdurne, idiotyczne, nudne itd…

 • Monia

  Kiedy słyszałam o zdradzie, niewiele mnie to interesowało. Nie zastanawiałam się nigdy nad tym głębiej, myślałam, że jestem daleka od tego, a jednak. 10 lat po ślubie, 14lat znajomości, 2 dzieci, dom bez kredytu, firma, wydawało się też że dogadujemy się dobrze z mężem, mało kłócilismy się, dawałam mu dużo swobody (ma szeroki krag zainteresowań). Romans trwal 8m-cy. Jesteśmy razem. Jest ciężko. Dużo kłótni, pretensji i to nas zabija. Jutro mija rok od kiedy wiem. Chodzę do psychologa, nie wiem czy pomaga, ale mam z kim pogadac o tym. Na początku ktoś podesłał mi link prekekcji do której wracam co jakiś czas. Oglądając ja z mężem skomentował :dobrze mówi
  https://www.ted.com/talks/esther_perel_rethinking_infidelity_a_talk_for_anyone_who_has_ever_loved?language=pl
  Dziewczyny przerażające jest to, że jest nas tak dużo i niewyobrażalne jest to jak taka zdrada niszczy człowieka. Nie zrozumie nigdy ten, kto tego nie doświadczył. Mogłam komuś współczuć, porozmawiać, ale generalnie nie ma się świadomości co czuje osoba zdradzona. Dziewczyny, aby było jak najwięcej tych, które poważnie potraktowały przysięgę małżeńską „na dobre i na złe”. Niestety urażona dumę trzeba w tym momencie schować do kieszeni i dać szansę, jeśli nie jest za późno. Warto spróbować, niż potem zastanawiać się, że nic się nie zrobiło, aby ratować sakramentalny związek. Powodzenia i wytrwałości dla Was i dla siebie.

  • dorota

   Moniu, dziękuję za Twój komentarz. Trzymam mocno kciuki! wszystkiego dobrego!

  • Nin

   Małżeństwo to śmierć związku i zazwyczaj początek końca miłości.
   Poczucie, że już nie trzeba się starać, że coś jest wieczne i tak dalej. To są bzdury wciskane wam od małej dziewczynki w domu, w szkole, w kościele, w bajkach Disneya itp. Normalne życie jest skrajnie inne niż to na jakie was w dzieciństwie zaprogramowano.
   Zapamiętaj. Powtórz 1 mln razy.
   Życzę wyjścia z Matrixa.

  • Anita

   Małżeństwem jesteśmy 13 lat. Ponad 20 lat ze sobą. Dwójka cudownych synów dla których tato jest najważniejszy. Mój mąż jest dobrym człowiekiem pomocny uczynny pracowity, ale niestety przez 13lat zdradzał mnie z różnymi kobietami. Wiem, że zdradzał bo nie miał takiego seksu ze mną jakiego oczekiwał. Rok po ślubie odkryłam że ma romans, wtedy twierdził że nie doszło do seksu. Dziś już wiem, że to była nieprawda. Nie mieliśmy wtedy dzieci, ale chciałam spróbować ponownie i dałam mu szansę. Od paru dni wiem, że przez te wszystkie lata mnie zdradzał, a ostatni romans trwał ponad 2 lata. Nie wiem co robić? Z jednej strony chciałabym spróbować zawalczyć a z drugiej strony myślę to koniec dla nas. Mąż zranił mnie bardzo i to kolejny raz. Tym razem mocniej, gdyż ” sprzedał moją osobowość” -miał romans z kobietą psychologiem, która wszystko wyciągnęła od niego. Targają mną takie emocję i myśli , że nie potrafię normalnie funkcjonować.
   Podjęliśmy decyzję o terapii ale czy pomoże? Czy warto? Czy to ma jakiś sens?

 • Mona

  Moj mnie zdaradzil 4 dni po zareczynach ze swoja byla. Fakt bylo to 12 lat temu ,ale za kazdym razem jak mam jechac do miejscowosci w ktorej mieszkal, czuje strach , ze ja spotkam na ulicy. Chyba najbardziej boje sie tej konfrontacji. Ona pisala do mnie jeszcze kilka razy jak byla nasza klasa z obrazliwymi tekstami. Znalazla mnie i prosila o nr mojego meza. Jak mam sie pozbyc tego strachu?

 • Blue

  Nie da sie zyc normalnie po zdradzie, ja probowalam walczylam zagryzalam zeby, walczylam zeby bylo normalnie, pracowalam nad soba zeby nie wracac do przeszlosci i nie rozdrapywac ran, bo przeciez wefle jego zapewnien to ja bylam ta kobieta z ktora chcial miec rodzine i sie zestarzec, wiec wybaczylam, przynajmniej tak myslalam, po 2 latach dla mnie bardzo ciezkich skonczylam ten pseudo zwiazek. Mimo ze on sie staral, byl czuly, przynosil kwiaty, zabieral na kolecje, bol ktory mi zadal zdrada w przeciagu tych 2 lat zmienil sie w nienawisc, nie umiem kochac osoby, ktora juz na starcie podeptala moje marzenia o wspolnym zyciu i doslownie zabila łopatą moje poczucie wartosci i tak bardzo zniszczyla zaufanie i bezgraniczna milosc. Ale moze da sie wybaczyc po zdradzie jak pisza w tych licznych kolorowych bzdurach…

 • Zosia

  Mój mąż należał do typu ‚dobrych’ spokojnych uczciwych facetów. Mielismy być razem już na zawsze. Może dlatego poznanie prawdy o zdradzie tak mną wstrząsnęło. Miał prawie roczny romans. Byliśmy idealna para, osoby trzecie zazdrościły nam tego ‚ zrozumienia’ i dopasowania. Jednak nastąpił czas gdzie zaczęliśmy się oddalac od siebie, pojawiły sie pretensje, wyrzuty, zabrakło rozmowy. Dziś mąż przyznaje, pojawił się moment w którym czuł się niekochany, za dużo wymagałam. tamta dała mu poczucie beztroski, poczucie kochania. Nie odeszłam, na początku nie wiedziałam co robić dalej, byłam dla samego bycia, żeby przetrwać ten zły czas, życie straciło sens, było mi wszystko obojętne, przyszłościowo wiedziałam że już nigdy nie będziemy razem. Nie mogłam o tym z nikim porozmawiać , wiedzieli tylko rodzice, ich nie chciałam obarczać . Mąż cały czas walczył, mimo ciągłych wyzwisk, płaczu , odpychania, żalu, krzyku czasami nawet go uderzyłam , pojawił się też alkohol. Ale to on nie pozwolił mi przegrać swojego zycia, na początku walczył sam, później zaczęłam tez sama walczyc o siebie. Caly czas był, przytulal. Widzac jak cierpię czasami płakał razem ze mną. To czekanie,bycie, troska, ‚przechodzenie przez to razem ze mną’, spowodowało że pojawiło się nowe uczucie , ale inne niż to co kiedyś. Jest dojrzalsze. Jesteśmy młodym malzenstwem. To co się wydarzyło jest lekcja dla niego ale też dla mnie. Każdy dzień jest nadal walka o Nas, Dużo rozmawiamy. Żal cały czas jest i nie wiem czy kiedykolwiek minie. Na początku cały czas myślałam o zemście na tej kobiecie, ale nastąpił moment w którym od tego się uwolniłam, i dopiero wtedy pojawił się ten wewnętrzny spokój i wolność. Chęć zemsty, nienawiść wyniszczala mnie od środka i niszczylam wszystko wokół. Kobietki zdradzone, tylko Wy wiecie co wszystkie czujemy. Trzymajacie się , walczcie o swoje życie i szczęście.

 • Anna

  Ja dowiedzialam soe 26 maja. Dzien matki. Znalazlam smsa. Moj maz zdradzal mnie z ciocia naszych dzieci. Ktora znalam. Robil to niemal na moich oczach. Powiedzial ze zostal wmanipulowany. Zaczelismy terapie. Mial to skonczyc. 2 miesiace pozniej wlozylam mu podsluch do samochodu i uslyszalam jak do niej dzwoni. Jak ze mnie drwi. Jak mowi ze ja kocha. Jak mowibjej ze jest wolny do wziecia. Ze ja go blagam na kolanach aby zostal. Klamstwo za klamstwem. W tym samym czasie w naszym domu płaczę ja, płaczą dzieci. Jest ciężko bardzo ciężko. A ja słyszę jak on drwi z naszego cierpienia. Okrutne. A ja słyszę jak chce nas zostawić jak błaga żeby ona zostawiła męża. On ojciec 2 dzieci. Ona matka 3. A teraz twierdzi że to była tylko gra. …

 • Basia

  Mój mąż też mnie zdradzał nie raz, psychicznie i fizycznie z innymi kobietami. Kokietował, umawiał się, pisał sprośne i romantyczne teksty…..
  Mimo zapewnień że jestem tą jedną i tylko mnie kocha i nie chce innego życia z nikim innym. Odkryłam zdjęcia, smsy i inne jego brudy. Zarzekał się że nic nigdy z nikim nie robił….ale to nieprawda jak się potem okazało. Żyję z tą wiedzą już drugi rok. Natrętne myśli wracają i ten nieziemski ból przeszywający ciało i duszę ciągle wraca. Mamy dwoje małych dzieci i żadnych problemów finansowych. Nie kocham go już tak jak kiedyś. Zranił mnie, upodlił, poniżył i nadal twierdzi że nic się nie stało. Było minęło. Odgrzewane kotlety. Już przestałam pytać, mało rozmawiamy, nie czepiam się już, wszystko mi zobojetnialo. Jak z tym żyć? Nigdy mu nie wybaczyłam i raczej jestem z tych co tego nie zrobią nigdy. Tak po prostu mam. Raz zraniona, pamiętam na zawsze. Ta rana ciągle krwawi. Mimo iż star się nie myśleć o tym i odpycham wszystkie źle myśli…. Próbowałam ale mi nie wychodzi. Walczę ze sobą i już teraz tylko o siebie i dzieci bo on stał mi się bardzo obojętny. Już mnie nie interesują jego sprawy jak kiedyś. Już mi przestało zależeć czy jest między nami to coś czy po prostu zwyczajnie. A może tak powinno być? Traktuję go jako partneta i współlokatora oraz ojca moich dzieci. Czy się odkochałam? W tym roku obchodzimy 10 lat małżeństwa, a mi się niedobrze na samą myśl robi, bo nie takiego losu się spodziewałam dla siebie… Co robić?

 • Just30

  Byłam oczywiście ta kobieta, która twierdziła, ze zdrady się nie wybacza… teraz śmieszy mnie jak kobiety wypowiadają takie słowa, nie mając kompletnie takich przeżyć… Ja, dwójka dzieci, z trzecim w ciazy… po 15 latach z moim cudownym mężem, dobrani jak dwie połówki jabłka dowiaduje się, ze ten złamas mnie zdradzał. Nie miał romansu, tylko prostytutki… szok, niedowierzanie, totalny rozłam… To były najtrudniejsze dni mojego życia. Mąż zapewnia, ze zrobi wszystko zebym dała mu szanse…. może się wykastrować jeśli tylko powiem słowo…
  Najgorsze jest to, ze ja go kocham, jest wspaniałym ojcem i mimo, ze nie jestem w ogóle od niego zależna chce zeby uczestniczył w naszym życiu, bo wiem ze ogromna krzywdę sprawiłabym naszym dzieciom. Warunek-> wariograf co kilka miesięcy…. może dla niektórych to głupie ale ja nie potrafię zaufać. Zgodziłam się tylko pod tym warunkiem, jeden raz i do widzenia! Nie będzie już czego składać i on zniszczy rodzine ale ja nie będę miała wyrzutów sumienia, ze nie spróbowałam. Po tylu wspaniałych latach należała mu się druga szansa. Ale OSTATNIA SZANSA!!! Narazie jest dobrze, wariograf pozwala mi uwierzyć, ze nie jestem powtórnie oszukiwana, bo ta niepewność doprowadziłaby mnie do szaleństwa…. kochasz daj szanse! Jedna szanse!

 • Czytelniczka

  O zdradzie dowiedziałam się w święta, straszny cios, ból niedoopisania. Pierwsza myśl rozwód i ostatnie spotkanie w sadzie na sali rozwodowej. Nagle On prosi o wybaczenie i danie szansy, po wielu próbach zgodziła się. Minęły 2 miesiące jest bardzo ciężko nie potrafię zapomnieć, boli mnie to co raz bardziej. Nie wiem, jak To rozgryźć, raz się stara, raz sobie odpuszcza, a mówiłam Mu że będzie ciężko, że będę płakać i krzyczeć nagle, mimo, że przed chwilą się śmiałam. Dla dobra dziecka wiem, że warto było spróbować, ale widzę, że co raz gorzej sobie z tym radzę, dręczą mnie wspomnienia, każde zbliżenie przypomina mi ta szmatę, przypominają mi się ich rozmowy. Czuje się fatalnie i zawsze uważałam, że nie da się tego wybaczyć i powoli przekonuje się, że to prawda

 • Maria

  Jesteśmy małżeństwem 40 lat. Kiedy byliśmy młodzi, mój mąż mnie zdradzał , było to tym bardziej podłe gdyż w tym czasie poważnie chorowałam. Mimo to zostałam z nim ze względu na dzieci, oczywiście kajał się i prosił o wybaczenie a potem znowu ranił. Teraz to on jest schorowanym człowiekiem, któremu nie potrafię współczuć. Żałuję, że od niego nie odeszłam wtedy, w młodości.
  Częstym wypominaniem , jego trudnym charakterem, zrujnowaliśmy sobie nawzajem życie, czuję się samotna i pusta w środku, więc radzę dziewczyny uciekajcie od toksycznych, zdradzających facetów bo na stare lata będziecie tego żałować.

  • Daria

   Czytelniczka Dlaczego o tej kobiecie mówisz szmata?To twój partner jest „szmatą” bo w łóżku nie umie się zabawić jak z tą dziewczyną.Kobiety życie macie jedno,uwazajcie z kim się wiażecie.

 • Daria

  Mario pięknie to napisałaś.Ja bym bardziej wgłębiła się w psychikę mężczyzn.Czy wiecie czym jest syndrom Madonny i Ladacznicy?Wielu mężczyzn go ma niestety.A my ciepłe oddane próbujemy to zmienić.Najlepszym rozwiązaniem jest szukać partnera o nie poglądach takich czy konserwatywnych.Jestem w podobnej sytuacji Mario,ale jestem także młodą kobietą,mam 24 lata.Oddana ciepła a zarazem lubiana,atrakcyjna i lubiąca imprezki.Czy w związku seks jest ważny?Moim zdaniem tak.Ale bardziej jest ważne jak partner nas patrzy w tym łóżku.Czy jesteśmy czasami wolne,kochamy się ostro,jak kochanki?Można być kochanką i dobrą kobietą jednak zoobowiązania i zbyt duże ciepło jakim darzymy mężczyzn w nas to zabija.Możecie mnie zjeść za to co piszę,ale można mieć to i to w sobie.Kwestia mężczyzny który nie myśli ograniczenie i rozumie nasze potrzeby 🙂

 • Doro

  Da się. Wiele da się wybaczyć. Zdrada jest zwykle następstwem poważnego kryzysu w związku. Nie powinno się rezygnować z miłości tylko dlatego, że w naszym związku raz poszło coś nie tak. My daliśmy sobie szansę. Zapisaliśmy się na terapię dla par do poradni Psychologgia. Jest już słynna na Warszawskim rynku. Ja nie żałuję. Dzięki wsparciu terapeuty otworzyliśmy się przed sobą na nowo, na nowo przed sobą płakaliśmy, na nowo odnaleźliśmy miłość. Jak ktoś niżej pisał – o miłość walczy się do upadłego.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>