Główne menu

Zdrowe oleje – to warto mieć w kuchni

Wystarczy niewielka zmiana przyzwyczajeń żywieniowych, by znacznie poprawić prozdrowotne właściwości posiłków.

Można zacząć od wprowadzenia zdrowych olejów. Jakie warto mieć w swojej kuchni?

Olej kokosowy

Olej kokosowy to jeden z najbardziej uniwersalnych i zdrowych tłuszczy. Można go stosować jako dodatek na zimno i ciepło. Świetnie znosi wysokie temperatury i gotowanie. Jest cennym źródłem kwasu laurynowego (stanowi 48% wszystkich zawartych w nim tłuszczy). Dodatkowo: przyspiesza proce odchudzania!

Zdrowe oleje

Olej lniany

Coraz chętniej doceniany i wykorzystywany na zimno jako składnik sałatek i dań warzywnych. W tradycyjnej postaci zaleca się jego przechowywanie w lodówce, w szczelnie zamkniętej butelce. Dostępny również w wersji o dłuższej trwałości, do przechowywania w temperaturze pokojowej.

Dlaczego warto włączyć olej lniany do diety? Ponieważ jest cennym źródłem kwasów omega 3. Ma lekko żółty kolor, specyficzny zapach i orzechowy smak.

Olej z orzechów włoskich

Olej z orzechów włoskich to cenne źródło kwasów omega-3 w wersji roślinnej. Jest chętnie wykorzystywany do pieczenia.

Oliwa extra virgin

Oliwa jest przede wszystkim bardzo aromatyczna i smaczna. Uważana jest za najzdrowszy składnik diety.  Zawiera cenne przeciwutleniacze i polifenole. Wykorzystuje się ją na powszechną skalę w kuchni śródziemnomorskiej.

Olej z awokado

Najdroższa z wszystkich propozycji i najtrudniej dostępna. Mimo to, warto w nią zainwestować dla całej masy pozytywnych właściwości. Plusem jest ciekawy warzywny zapach i smak, który może być wykorzystywany do wielu dań. Lekko zielony kolor oleju z awokado doskonale komponuje się z daniami warzywnymi.

Olej z awokado warto jeść dla zdrowych jednonasyconych tłuszczy.

  2 komentarze

 • paula

  mam i kokosowy i lniany i z orzecha wloskiego, wszystkie z oleofarm, odeszlam od rzepakowych, bo skoro sa do wyboru zdrowsze i o ciekawych smakach to warto probowac

 • JOanna

  Ja zaczęłam używać oleju lnianego oraz kokosowego ze względu na AZS. Używam lnianego do sałatek, pieczywa, a kokosowy dodaję do wypieków. Moim zdaniem te oleje zasługują na większa uwagę, bo mają mnóstwo właściwości. Polecam zajrzeć do tekstu o olej lnianym: http://zycienaszczycie.pl/olej-lniany-wlasciwosci-i-zastosowanie
  Warto tylko pamiętać, żeby wybierać zawsze te nierafinowane, czyli nieoczyszczone. Szkoda, że mam alergię na orzechy, bo z chęcią bym spróbowała tego oleju z orzechów włoskich.

  Pozdrawiam!

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>