Główne menu

Zdrowie kobiety – inne niż mężczyzny

Zdrowie kobiety jest ściśle związane z działaniem układu hormonalnego, a ten wiadomo na przestrzeni lat dojrzewa, rozwija się, zmienia w trakcie ciąży, przekwitania, ale również w każdym miesiącu – kontrolując cykl miesięczny. Znane jest osłabienie mechanizmów odpornościowych tuż przed menstruacją, kiedy podatność na różne choroby rośnie. To właśnie w tym czasie u wielu kobiet pojawia się opryszczka czy trądzik.

Jakie czynniki wpływają na zdrowie kobiety?

Kobieta różni się od mężczyzny…na wielu płaszczyznach

Mówienie o zdrowiu kobiety w kontekście jednej płci jest jak najbardziej uzasadnione. Dlaczego? Kobiece ciało różni się od męskiego – kobiety mają odmienny szkielet, słabsze ścięgna niż mężczyźni, do tego dłuższe nogi i krótsze torsy.

Poza tym w ich przypadku mówimy o mniejszej gęstości krwi, niższym środku ciężkości oraz  mniejszej masie mięśniowej. Mowa oczywiście o przeciętnej kobiecie i przeciętnym mężczyźnie, zdarzają się panie, które swoją masą mięśniową mogłyby zawstydzić niejednego amatora sportów siłowych…

Prawda jest jednak taka, że odmienna budowa kobiet zwiększa ich podatność na urazy.

Zdrowie kobiety – waga i wzrost

Przeciętna kobieta ma 165 cm wzrostu i ważny 68 kg. Co trzecia z nas ma nadwagę, wraz z wiekiem problemy z wagą są częstsze. Przeciętna Polka chciałaby ważyć o 5 kg mniej.

Zdrowie kobiety – które choroby występują częściej?

Istnieje cała lista chorób, które częściej stwierdza się u kobiet.

Wśród nich warto wymienić: zakażenie dróg moczowych, infekcje pęcherza, zapalenie nerek, zespół jelita drażliwego, osteoporoza, kamienie żółciowe, stwardnienie rozsiane, toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów.

Zdrowie kobiety a choroby serca

Kobiety są szczególnie narażone na choroby serca. Choroby krążenia są główną przyczyną zgonów u kobiet w Ameryce i w Polsce. Większość osób twierdzi, że wyjątkowo groźnym zabójcą jest nowotwór, jednak to nieprawda.

Niemal co trzecia kobieta w Polsce (27%) ma nadciśnienie. Schorzenia sercowo-naczyniowe zabijają codziennie około 250 Polek, każdego roku z tego powodu odchodzi około 90 tysięcy kobiet.

Zdrowie kobiety

Zdrowie kobiety układ rozrodczy

Najwięcej operacji w Polsce u kobiet przeprowadza się w przestrzeni układu rozrodczego – u niebędących w ciąży jest to operacja na macicy – chirurgiczne usunięcie tego organu. Operacja ta kończy u kobiet miesiączkowanie i możliwość zajścia w ciążę. Panie mogą cierpieć z powodu zakażenia drożdżami, mięśniaków macicy, torbieli. Lista chorób układu rozrodczego jest bardzo długa.

Zdrowie kobiety a żeńskie hormony

Na zdrowie kobiety wpływ mają również hormony. W przypadku hormonów wytwarzanych przez jajniki – mowa o zaangażowaniu ich we wzrost, konserwację i naprawę tkanek rozrodczych. Hormony decydują również o masie kostnej, do ich produkcji niezbędna jest wystarczająca masa tłuszczowa.

Gdy jest jej za mało, często ustają miesiączki, a funkcjonowanie organizmu kobiety jest zaburzone. Niestety zmiany hormonalne pociągają za sobą również podatność na osteoporozę, złamania, itd.

Zdrowie kobiety a nowotwory

Na zdrowie kobiety warto spojrzeć przez pryzmat nowotworów. Niektóre ich formy występują tylko u kobiet – rak szyjki macicy, nowotwór macicy, piersi, jajnika, inne są częściej diagnozowane u pań – nowotwór trzustki, odbytnicy, okrężnicy, płuc.

Rak piersi jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworu u kobiet. Nowotwór jajnika jest trudny do wykrycia w jego początkowym stadium i może rozwinąć się u kobiet w każdym wieku. Nowotwór jelita grubego jest charakterystyczny dla pań powyżej 50-tki.

Aż 46% Polek uważa swój stan zdrowia za przeciętny, taki, któremu daleko do dobrego. Jest zatem o co się starać, zwłaszcza o zmniejszenie codziennych drobniejszych lub większych dolegliwości – zespołu napięcia miesiączkowego, bóli głowy, migren – na nie bowiem Polki najczęściej obecnie narzekają.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>