Główne menu

Zdrowie kobiety – inne niż mężczyzny

Zdrowie kobiety jest ściśle związane z działaniem układu hormonalnego, a ten wiadomo na przestrzeni lat dojrzewa, rozwija się, zmienia w trakcie ciąży, przekwitania, ale również w każdym miesiącu – kontrolując cykl miesięczny. Znane jest osłabienie mechanizmów odpornościowych tuż przed menstruacją, kiedy podatność na różne choroby rośnie. To właśnie w tym czasie u wielu kobiet pojawia się opryszczka czy trądzik.

Jakie czynniki wpływają na zdrowie kobiety?

Kobieta różni się od mężczyzny…na wielu płaszczyznach

Mówienie o zdrowiu kobiety w kontekście jednej płci jest jak najbardziej uzasadnione. Dlaczego? Kobiece ciało różni się od męskiego – kobiety mają odmienny szkielet, słabsze ścięgna niż mężczyźni, do tego dłuższe nogi i krótsze torsy.

Poza tym w ich przypadku mówimy o mniejszej gęstości krwi, niższym środku ciężkości oraz  mniejszej masie mięśniowej. Mowa oczywiście o przeciętnej kobiecie i przeciętnym mężczyźnie, zdarzają się panie, które swoją masą mięśniową mogłyby zawstydzić niejednego amatora sportów siłowych…

Prawda jest jednak taka, że odmienna budowa kobiet zwiększa ich podatność na urazy.

zdrowie kobiet

zdrowie kobiet

Zdrowie kobiety – waga i wzrost

Przeciętna kobieta ma 165 cm wzrostu i ważny 68 kg. Co trzecia z nas ma nadwagę, wraz z wiekiem problemy z wagą są częstsze. Przeciętna Polka chciałaby ważyć o 5 kg mniej.

Zdrowie kobiety – które choroby występują częściej?

Istnieje cała lista chorób, które częściej stwierdza się u kobiet.

Wśród nich warto wymienić: zakażenie dróg moczowych, infekcje pęcherza, zapalenie nerek, zespół jelita drażliwego, osteoporoza, kamienie żółciowe, stwardnienie rozsiane, toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów.

Zdrowie kobiety a choroby serca

Kobiety są szczególnie narażone na choroby serca. Choroby krążenia są główną przyczyną zgonów u kobiet w Ameryce i w Polsce. Większość osób twierdzi, że wyjątkowo groźnym zabójcą jest nowotwór, jednak to nieprawda.

Niemal co trzecia kobieta w Polsce (27%) ma nadciśnienie. Schorzenia sercowo-naczyniowe zabijają codziennie około 250 Polek, każdego roku z tego powodu odchodzi około 90 tysięcy kobiet.

Zdrowie kobiety układ rozrodczy

Najwięcej operacji w Polsce u kobiet przeprowadza się w przestrzeni układu rozrodczego – u niebędących w ciąży jest to operacja na macicy – chirurgiczne usunięcie tego organu. Operacja ta kończy u kobiet miesiączkowanie i możliwość zajścia w ciążę. Panie mogą cierpieć z powodu zakażenia drożdżami, mięśniaków macicy, torbieli. Lista chorób układu rozrodczego jest bardzo długa.

Zdrowie kobiety a żeńskie hormony

Na zdrowie kobiety wpływ mają również hormony, w przypadku hormonów wytwarzanych przez jajniki – mowa o zaangażowaniu ich we wzrost, konserwację i naprawę tkanek rozrodczych. Hormony decydują również o masie kostnej, do ich produkcji niezbędna jest wystarczająca masa tłuszczowa.

Gdy jest jej za mało, często ustają miesiączki, a funkcjonowanie organizmu kobiety jest zaburzone. Niestety zmiany hormonalne pociągają za sobą również podatność na osteoporozę, złamania, itd.

Zdrowie kobiety a nowotwory

Na zdrowie kobiety warto spojrzeć przez pryzmat nowotworów. Niektóre ich formy występują tylko u kobiet – rak szyjki macicy, nowotwór macicy, piersi, jajnika, inne są częściej diagnozowane u pań – nowotwór trzustki, odbytnicy, okrężnicy, płuc.

Rak piersi jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworu u kobiet, nowotwór jajnika jest trudny do wykrycia w jego początkowym stadium i może rozwinąć się u kobiet w każdym wieku, nowotwór jelita grubego jest charakterystyczny dla pań powyżej 50-tki.

Aż 46% Polek uważa swój stan zdrowia za przeciętny, taki, któremu daleko do dobrego. Jest zatem o co się starać, zwłaszcza o zmniejszenie codziennych drobniejszych lub większych dolegliwości – zespołu napięcia miesiączkowego, bóli głowy, migren – na nie bowiem Polki najczęściej obecnie narzekają.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>