Inf. prasowa Zespół jelita drażliwego – czy dotyczy też Ciebie? – leczenie i dieta
Karnawałowe bale i imprezy, gdzie zazwyczaj jest mnóstwo jedzenia, nie zawsze zdrowego, mogą być prawdziwą gehenną dla osób cierpiących na zespół jelita drażliwego. Być może niektórzy z nas nawet nie zdają sobie sprawy, że chorują na nerwicę jelit i stąd ich dolegliwości żołądkowe. Czym się objawia zespół jelita wrażliwego oraz jak je można leczyć, także domowymi sposobami?
Przyczyny zespołu jelita drażliwego
Bezpośrednią przyczyną występowania nerwicy jelit są zaburzenia perystaltyki, czyli czynności motorycznej jelit. To naprzemienne kurczenie i rozkurczanie się mięśniówki, powodujące przesuwanie się treści żołądka w kierunku od żołądka do końca jelita grubego. Odbywa się to poza naszą świadomością, a układ nerwowy oraz hormonalny odpowiadają za ten proces. Przy zespole jelita drażliwego perystaltyka odbywa się za szybko, powodując biegunkę lub za wolno, co wywołuje zaparcia. Co wpływa na zaburzenia pracy jelit? Nieprawidłowy tryb życia, czyli nieregularne spożywanie posiłków oraz mała ilość aktywności fizycznej, do tego stres, nerwica i depresja to jedne z głównych przyczyn zespołu jelita drażliwego. Ponadto zaburzenia hormonalne, alergie pokarmowe oraz nadmierny rozrost flory bakteryjnej jelita cienkiego mogą wywoływać zaburzenia perystaltyki.
Objawy nerwicy jelit
Głównym objawem nerwicy jelit są problemy z wypróżnianiem – jak już wspomniano albo występują biegunki albo zaparcia. Zdarza się też, że naprzemiennie pojawiają się obie te dolegliwości. Do tego dochodzi uczucie niepełnego wypróżnienia oraz nagłego parcia na stolec. Chorzy cierpią też na wzdęcia brzucha oraz nadmierne gazy w jelitach. Doskwierają im zgaga, nudności i odbijanie się treści pokarmowych. Odczuwają przelewanie w brzuchu czy bulgotanie w jelitach. Z objawów poza żołądkowych może pojawić się ból głowy oraz uczucie ciągłego zmęczenia, senności, bóle pleców. Bóle brzucha zazwyczaj ustępują po wypróżnieniu. Bóle nie pojawiają się w nocy i nie wybudzają ze snu. Ponadto nie obserwuje się u chorych gorączki, utraty wagi czy przyspieszonej akcji serca – dolegliwości często towarzyszących innym chorobom układu pokarmowego.
Leczenie zespołu jelita drażliwego
Ponieważ przyczyny zespołu jelita drażliwego nie są do końca zbadane i cechują się różnorodnością w zależności od pacjenta, stosuje się zazwyczaj leczenie objawowe. Podaje się leki na dolegliwości żołądkowe oraz zwalczające inne objawy, a także zalecana jest zmiana diety i trybu życia oraz sposobów spożywania posiłków. Należy uprawiać sport, bo pomaga to przywrócić regularną pracę jelit. Posiłki najlepiej jeść małe, ale po 5-6 razy dziennie, do tego pić dużo wody, minimum 2 litry na dobę. W przypadku, gdy stwierdzi się problemy natury psychologicznej jako przyczynę nerwicy jelita, lekarz może zalecić terapię poznawczo-behawioralną, hipnozę, techniki relaksacyjne.
Leki na jelita
Leki, które pomagają walczyć z objawami nerwicy jelit to te z grupy rozkurczowej, regulującej motorykę przewodu pokarmowego, a także leki przeciwbiegunkowe lub zmiękczające stolec, w zależności od typu choroby. Ponadto w aptece dostępne są też leki bez recepty na zespół jelita drażliwego, jak np. http://www.iberogast.pl/, którego skład opiera się na dziewięciu sprawdzonych ziołach leczniczych, które działają wielokierunkowo łagodząc różne objawy zespołu jelita drażliwego: biegunki i zaparcia, bóle i skurcze oraz wzdęcia i gazy.
Przy stresie, nerwicy czy depresji, konieczne może też być stosowanie leków uspokajających czy antydepresyjnych. Gdy pacjenci zmagają się z biegunką i wzdęciami pomocne mogą być antybiotyki z ryfaksyminą. Aby poprawić stan bakteryjnej flory jelitowej, sięgać można po probiotyki. Stosowanie leków należy skonsultować z gastrologiem.
Zioła na zespół jelita drażliwego
Poza lekami z apteki, warto wspomagać się apteczką domową. Przynoszące ulgę zioła na jelito drażliwe to np. zioła:
- rozkurczowe, takie jak liść mięty, owoc kolendry, kwiatostan rumianku,
- wiatropędne, jak owoc kopru włoskiego,
- przeciwbiegunkowe, czyli kora dębu, ziele krwawnika, kłącze pięciornika,
- przeczyszczające jak aloes, siemię lnianie, kora kruszyny.
Ponadto zioła uspokajające jak korzeń kozłka czy szyszki chmielu, zioło melisy czy dziurawca łagodzą objawy. Zioła można spożywać jako herbatki, nalewki czy w tabletkach.
Dieta przy drażliwych jelitach
Nie ma specyficznej diety na zespół jelita drażliwego. Pacjenci powinni wyeliminować z jadłospisu pokarmy, które im nie służą i powodują wzdęcia, zaparcia czy biegunki. Lista takich pokarmów może być dość długa i często indywidualnie dopasowana. Na pewno należą do nich pokarmy tłuste, kawa oraz alkohol. Trzeba wystrzegać się czekolady, napojów gazowanych, pikantnych przypraw, jedzenia typu fast food i produktów mlecznych, jeśli źle znosi się laktozę. Jeśli do objawów należą wzdęcia, konieczne jest odstawienie spożywania warzyw, takich jak kalafior, kapusta, bób, brokuły, fasola, cebula, por. Otręby mogą być pomocne u niektórych osób z zaparciami, ale z drugiej strony wywoływać wzdęcia oraz zwiększać ilość gazów.
Według szacunków aż do 30% dorosłych w Ameryce Północnej i Europie cierpi na zespół jelita drażliwego. To uciążliwa choroba, z którą zmagać się można nawet całe życie. Warto jednak zgłosić się do lekarza i szukać ulgi w dolegliwościach.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
6 komentarzy
Stwierdzono u mnie jakiś czas temu i muszę powiedzieć, że tak naprawdę trzeba nauczyć sie z tym żyć, bo niewiele leków pomaga, a i to tymczasowo…jelita żyją własnym życiem i koniec.
Ech…szkoda.
Zaczęłam na to chorować właśnie po 30-tce, przez 1,5 roku nie mogli zdiagnozować, co to jest, dosłownie konałam z bólu. Ten Iberogast – to jak martwemu kadzidło, zero efektu, pomogły mi dopiero leki antydepresyjne przepisane przez lekarza rodzinnego (żaden z trzech lekarzy gastrologów, u których byłam, nawet nie wspominał, że to może być przez stres). Jedyny plus tej choroby, w okresie nasilenia schudłam o 9 kg 😉
Mam problemy z jelitami od bardzo młodego wieku, tzn. jak byłam nastolatką, to już miałam. A nawet jako dziecko. Lubię pić miętę, czasem rumianek i czystka. Polecam. I przede wszystkim zdrowo się odżywiać i jeść mało… Dla mnie duuże porcje to zabójstwo- mam wzdęcia, że aż boli.
Odpowiednie dieta w zespole jelita drażliwego na pewno łagodzi objawy i ogranicza ich występowanie. Ja za radą lekarza zaczęłam też wspomagać się probiotykiem, żeby florę jelitową stabilizować i do tego jeszcze zażywam specjalny preparat, który koi jelita i skutecznie hamuje chorobę
kobitki kochane, nie dajcie się zamęczyć jelitom, idźcie do lekarza, farmaceuty lub kogoś o wskazówkę jak z tym sobie poradzić. ja na szczęście już się z tym uporałam. odkąd stosuje REKLAMA to moje jelita już nie wariują. nie mam zaparć, biegunek czy nawet wydetego brzucha. teraz wszystko jest pod kontrolą. spróbujcie, może i wam pomoże.