Zespół jelita nadwrażliwego – gdy stres „czujesz” w brzuchu
Ważne spotkanie? Zanim wychodzisz z domu czterokrotnie odwiedzasz toaletę. Egzamin? Czujesz go w brzuchu kilka dni przed godziną zero. Czasami zdarza się, że pozornie jesteś spokojna, oddech jest równy, mięśnie rozluźnione, ale to nieprawda, bo poniżej pępka wszystko się skręca i nie daje o sobie zapomnieć. Zespół jelita nadwrażliwego dochodzi do głosu.
Zespół jelita nadwrażliwego – chorują częściej kobiety
Kobiety dwukrotnie częściej cierpią na zespół jelita nadwrażliwego. Być może dlatego, że ma on bezpośredni związek z emocjami.Zazwyczaj problem pojawia się w naszej kategorii wiekowej, u pań 3-40 letnich.
Objawy są łatwe w zidentyfikowaniu, choć sam zespół jelita nadwrażliwego nie jest już tak prosty w zdiagnozowaniu. Na uwagę zasługują:
- gazy,
- wzdęcia,
- skurcze,
- naprzemienne zaparcia i biegunki,
- ból brzucha,
- silne skurcze,
- uczucie przelewania,
- burczenie w brzuchu,
- zmniejszający się dyskomfort po oddania stolca.
Dyskomfort dotyczy układu pokarmowego, a szczególnie jego końcowej części – okrężnicy.
Zespół jelita nadwrażliwego nie ma źródeł w nieprawidłowej budowie (wszystko jest w porządku), czynności przebiegają tak jak powinny (trawienie i wchłanianie nie jest zaburzone). Problemem jest sposób kurczenia się jelit, które następuje zbyt szybko lub wolno.
Trzeba mieć jednak świadomość, że objawy zespołu jelita nadwrażliwego mogą być mylące. W niektórych przypadkach wskazują na bardziej poważne schorzenia, na przykład nieswoiste choroby zapalne jelit. Dlatego nie należy ignorować żadnych sygnałów wysyłanych przez organizm.
Kiedy zespół jelita nadwrażliwego jest szczególnie dotkliwy?
Zespół jelita nadwrażliwego jest szczególnie dotkliwy w okresach wzmożonego napięcia, stresu, lęków, depresji. Naukowcy są zdania, że ma on podłoże emocjonalne. Często dotyka ambitnych i dążących do perfekcyjności kobiet.
Objawy pojawiają się zarówno przed trudnymi momentami – egzaminem, trudnym spotkaniem, wizytą w szpitalu, jak również miłym – randką, wyjazdu na wymarzone wczasy.
Inne teorie
Istnieją też inne teorie powstawania zespołu jelita nadwrażliwego niż podłoże emocjonalne. Naukowcy wskazują, że charakterystyczne objawy mogą być skutkiem częstej antybiotykoterapii lub nadużywania leków przeczyszczających.
Zespół jelita nadwrażliwego i inne choroby
Może towarzyszyć innym dolegliwościom i chorobom:
- celiakii,
- infekcji,
- nietolerancji laktozy,
- alergii pokarmowej,
- chorobie tarczycy,
- chorobie wieńcowej.
Z tego powodu jest tak istotne, by przed postawieniem diagnozy lekarz sprawdził obecność ewentualnych innych schorzeń.
Diagnostyka i leczenie
Zespół jelita nadwrażliwego nie jest łatwy w zdiagnozowaniu. Podstawa to obszerny, szczegółowy wywiad. Następnie lekarz zazwyczaj zleca morfologię, OB, krew utajoną w kale, badanie kału na posiew i na obecność pasożytów. Wykonuje się również badanie USG oraz często badanie przez wziernik dalszych odcinków jelita.
Jeśli lekarz nie znajdzie nieprawidłowości i wszelkie inne hipotezy zostaną wykluczone, można przyjąć, że przyczyną jest zespół jelita nadwrażliwego.
Niestety leczenie nie jest proste, nie ma „genialnego środka” rozwiązującego problemy. Pomóc może zmiana stylu życia, a szczególnie regularne ćwiczenia, aktywność fizyczna, czasami pomocna jest zmiana diety (nie na jedną uniwersalną, ale poprzez poszukiwanie najlepszych opcji, obserwację organizmu i jego reakcji).
Teoretycznie korzystne może być włączenie leków uspokajających lub łagodnych środków ziołowych.
12 komentarzy
Na szczęście nie mam takiego problemu 🙂 Gdy się stresuję po prostu nie mogę jeść i spać 😉
HMMMM! A co w Polsce jest łatwe do leczenia? Ja ze swoja migreną na trafnie postawioną diagnozę czekałam przeszło 10 lat. I nie ukrywam, że gdyby nie leczenie prywatne do dzisiaj z pewnością nie wiedziałabym, że jest to migrena.
Świetnie, że zwracasz uwagę na to, że każdy powinien znaleźć swoją najlepszą dietę, która wyeliminuje te niedogodności spowodowane stresem. Pisząc na swoim blogu o zdrowym odżywianiu nie raz spotykam się z z uwagami, że coś danej osobie nie pomogło. Organizm ludziki jest bardzo skomplikowany i nie jest łatwe pomóc wszystkim.
Czynniki, które wywołują zespół jelita nadpobudliwego/drażliwego to mleko, sorbitol (uwaga sorbitol występuje w ok. 15% w śliwkach), fruktoza (uwaga na owoce), kawa, przetwory zbożowe. Natomiast należy zwrócić uwagę na otręby, które mogą pomóc. Nie piszę tutaj z własnego doświadczenia tylko z pewnej mądrej książki, którą na co dzień bardzo chętnie używam.
Co do tabletek uspokajających — może spróbować cukru zamiast tego. Cukier działa na nas uspokajająco. Może to być również pułapka dla tych osób, które stale są zdenerwowane. Lub tez może być to za łagodny środek dla niektórych. Najlepiej spożywać w postaci normalnego cukru bądź landrynek. Dobrze, żeby ten cukier nie był zmieszany z białkiem oraz tłuszczem, które obniżają działanie cukru.
Spróbować nigdy nie zaszkodzi. Życzę powadzenia!
Rebecco, dzięki za to uzupełnienie :*
Niestety ja mam ten problem przed egzaminami na prawko nie mogłam wyjsc z toalety…masakra…
Niestety kulminacja objawów jest typowa dla sytuacji stresowych
Miałam podejrzewania co do tego, a badania wyszły jak najbardziej dobre. Biorę tabletki, ale niestety nie do końca i nie zawsze pomagają.
No tak…a zmiana diety? Brałaś ją pod uwagę? 🙂
Lekarz na podstawie wywiadu u mnie ta dolegliwość zdiagnozował. Niestety, poza ogólnymi badaniami krwi nic nie sprawdził. Mam też prawie 100% pewność, że nie jest to spowodowane stresem. Obecnie, po wielu zmianach, jakie zaszły we mnie, nie wiele rzeczy mnie stresuje. A nawet jeżeli, to mnie brzuch nie boli. Nie pamiętam, aby zdarzyło mi się odwiedzić toaletę. U mnie widzę bardzo duży związek z jedzeniem i boli mnie, że lekarz nie chciał tego lepiej sprawdzić.
A może to jakieś nietolerancje (gluten, mleko, laktoza) albo alergie?
Po części tak, ale dieta przez wykluczenie tych produktów nie zawsze jest sukcesem.
Cieszę się, że wreszcie zdiagnozowano u mnie przyczynę ciągłych biegunek, wzdęć i bólów brzucha. Dzięki temu wiem, co mi dolega i mogę zapobiegać w skuteczny sposób. Zaczęłam brać NACHALNA REKLAMA, który łagodzi dolegliwości jelit, a do tego jeszcze wspomagam jelita NACHALNA REKLAMA, żeby uzupełniać dobre bakterie we florze jelitowej
oj niestety czuję 🙁 Zawsze jak się zestresuję czymś, to muszę biec do toalety. Nie jest łatwo tak żyć, bo nie da się niczego planować. Dobrze, że teraz mi się poprawiło, bo zaczęłam brać REKLAMA i jelita są ukojone, dzięki czemu nie reagują już tak gwałtownie na stresujące sytuacje