Główne menu

Zespół nadwrażliwego jelita – chorują często ambitne kobiety

Masz ważne spotkanie…zamiast się przygotowywać, biegasz do toalety. Nieuchronnie zbliża się czas zawodów – boli Cię brzuch i nie wychodzisz z domu w obawie, że wc będzie za daleko. Co się dzieje? Cierpisz na zespół nadwrażliwego jelita, kiedy stres, napięcie wpływa na kondycję układu pokarmowego. Choroba ta dotyka aż 1 osobę na 5. Częściej diagnozuje się ją u kobiet.

Czym jest zespół nadwrażliwego jelita?

Zespół nadwrażliwego jelita to powszechne zaburzenie, które ma wpływ na funkcjonowanie jelita grubego (okrężnicy). Syndrom ten często powoduje skurcze, bóle brzucha, gazy i zamiennie biegunkę z zaparciami. Zespół nadwrażliwego jelita jest chorobą przewlekłą, z którą trzeba sobie radzić w perspektywie długoterminowej.

zespół nadwrażliwego jelita

Zazwyczaj choroba ma delikatny przebieg. Większość osób cierpiących z powodu jelita nadwrażliwego może nadzorować reakcje swojego ciała poprzez nadzorowanie dietą, stylem życia i stresem. Tylko w nielicznych przypadkach choroba ma tak burzliwy przebieg, że niezbędne jest przyjmowanie farmaceutyków.

Nadwrażliwe jelita – chorują częściej kobiety

Zespół nadwrażliwego jelita dotyka głównie młodych kobiet (poniżej 45 roku życia). Częściej występuje rodzinnie oraz u osób cierpiących na napady lęków, czy depresję.

Często problem z nadwrażliwym jelitem pogłębiają hemoroidy.

Zespół nadwrażliwego jelita: objawy

Jakie objawy powinny nas zmotywować do rozważenia występowania problemów z wrażliwym jelitem? Najczęściej mówi się o:

 • bóle brzucha, skurcze,
 • gazy,
 • uczucie napięcia,
 • biegunki i zaparcia (czasami przemiennie),
 • śluz w stolcu

Zespół nadwrażliwego jelita to choroba przewlekła, która ma okresy remisji i zaostrzeń.

zespoł nadwrażliwego jelita

Czynniki, które mogą prowokować wystąpienie objawów

O zaostrzeniu objawów w przebiegu zespołu nadwrażliwego jelita często mówimy, gdy pojawią się czynniki takie, jak:

 • niektóre składniki w diecie – nadwrażliwość może potęgować czekolada, przyprawy, ostre dania, fasola, kalafior, brokuły, mleko, napoje gazowane i alkohol
 • stres – większość zauważa, że ich objawy są gorsze w okresach stresowych, w momentach silnego napięcia.
 • hormony – kobiety cierpią na zespół nadwrażliwego jelita dwa razy częściej niż mężczyźni – naukowcy przypuszczają, że winne mogą być hormony. Objawy często pogarszają się w okresie miesiączki,
 • choroby jelit – bakteryjne i wirusowe infekcje, na przykład grypa żołądkowa.

Zespół nadwrażliwego jelita: leczenie

Jeśli ból brzucha pojawia się w nocy, obserwujesz krwawienie z odbytnicy i chudniesz, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Być może przyczyna Twoich dolegliwości jest znacznie poważniejsza niż myślisz, dlatego bardzo istotne jest to, by to sprawdzić.

Leczenie jest niezbędne również wtedy, kiedy objawy są bardzo dotkliwe i uniemożliwiają sprawne funkcjonowanie. Lekarz może przypisać na przykład środki umożliwiające uniknięcie epizodów przykrych biegunek.

Niestety zdiagnozowanie zespołu jelita drażliwego jest dość skomplikowane. Potrzeba dobrej współpracy lekarza z pacjentem.

  Komentarz ( 1 )

 • starsza pani po 30

  sama prawda – żyje z tym cholerstwem od kiedy skończyłam studia i trzeba było wkroczyć w dorosłe życie, a że jak w tytule zaznaczono ambitna jestem przeokropnie to i ma okrężnica ambitnie podeszła do tematu 😉

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>