Główne menu

Zielona herbata na odchudzanie to dobry pomysł?

Zielona herbata zwiększa spalanie tłuszczu podczas ćwiczeń

W jaki sposób udowodniono, że zielona herbata zwiększa spalanie tłuszczu podczas ćwiczeń?

Przeprowadzono badanie, podczas którego ochotnicy przyjmowali ekstrakt z zielonej herbaty i dzięki temu spalili 17% więcej tłuszczu niż tak samo ćwiczący mężczyźni, którzy nie zażywali tego środka.

Naukowcy zatem sugerują, że zielona herbata może zwiększyć efektywność ćwiczeń. Potrzebne są jednak dalsze badania na ten temat. Więcej na ten temat tutaj.

Zielona herbata zwiększa spalanie tłuszczu w trakcie spoczynku

Picie zielonej herbaty ma zwiększać spalanie tłuszczu również podczas spoczynku. Nasz organizm nawet, kiedy śpimy lub odpoczywamy, wykonuje milion różnych zadań. Potrzebuje energii do sprawnego funkcjonowania. I energię tę czerpie oszczędnie lub intensywnie.

Okazuje się, że dla osób spożywającej codziennie około 2000 kalorii wartością spalaną w trakcie spoczynku jest około 60-80 kalorii na dzień. Mało, prawda? I tu z pomocą idzie tytułowa zielona herbata… Badania wykazały, że systematyczne picie zielonego napoju jest w stanie podnieść wartość spalania w spoczynku do nawet 183 kcal dziennie, czyli ponad dwukrotnie (!). Dzięki temu nie robiąc absolutnie nic, spalamy dodatkowe kilogramy! Brzmi świetnie?

Czy zielona herbata wpływa na apetyt?

Na to pytanie świat nauki niestety nie zna jednoznacznej odpowiedzi. Wyniki badań przyniosły bowiem sprzeczne wnioski.

Na pocieszenie naukowcy są pewni tego, że zielona herbata zwiększa spalanie tłuszczu i w ten sposób pozytywnie wpływa na wygląd sylwetki.

Niestety z drugiej strony wielki optymizm pokładany w zielonej herbacie może również rozczarować. Jeśli chodzi o konkretne wartości, liczba kilogramów, jakie można zgubić przy wykorzystaniu herbacianego napoju, nie zachwyca. Nie są to imponujące wartości – około 1,3-1,4 kilograma.

Warto jednak zaznaczyć, że choć zielona herbata nie pozbawi nas wielu kilogramów, to walczy ona z tak zwanym tłuszczem trzewnym, który otacza wewnętrzne organy znajdujące się w brzuchu, w mniejszym stopniu wpływa na widoczny gołym okiem tłuszcz skórny. Dzięki temu picie zielonej herbaty ma bardzo wyraźny wpływ na ochronę zdrowia oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia wielu groźnych przewlekłych chorób. Zatem po ludzku się opłaca.

  5 komentarzy

 • Wioleta

  Nie ma cudów na odchudzanie najlepsza dieta i ruch, tutaj nawet herbata nie pomoże. Ja piję zieloną bo lubię a jeśli przy okazji schudnę to będzie mi miło:)) ( choć lata picia nie przynoszą żadnych efektów)

 • Marta

  Piję, bo lubię ten smak – najlepsza jest zielona herbata z pigwą Mniami 🙂

 • MM

  Liczy sie tez jakosc zielonej kawy – ta w torebkach jest do…du…lepiej wybierac w lisciach

 • Fitnesowiec

  Grupę 14 mężczyzn podzielono po połowie. Jedna grupa przyjmowała ekstrakt z zielonej herbaty, druga grupa przyjmowała placebo. Po 4 tygodniach i zakończeniu eksperymentu grupa przyjmująca ekstrakt z zielonej herbaty zmniejszyła swoją wagę o 1,6 % więcej niż grupa przyjmująca placebo.

 • Anna

  Zakochałam się ostatnio w zielonej herbacie MATCHA. Pochodzi z Japonii i ma niesamowity aromat. Tylko trzeba uważać przy wyborze, ponieważ można trafić na tańsze odpowiedniki i ona już są dużo gorsze.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>