Główne menu

Zielona kawa pomaga w odchudzaniu?

Co kilka miesięcy świat obiega informacja o nowym składniku odchudzającym: wyciągu z gorzkiej pomarańczy, CLA, yerba mate, african mango, acai berry, ketonach malinowych. I zaczyna się swoista histeria. Topowa substancja zostaje wykorzystana w modnych suplementach odchudzających. Im bardziej wszechstronne wykazuje działanie, tym lepiej. Jedną z popularniejszych w ostatnich miesiącach jest zielona kawa. Jednak czy rzeczywiście pomaga w odchudzaniu? Jak działa? Jakie ma opinie? I czym różni się o swoich poprzedniczek?

Zielona kawa, czyli co?

Ekstrakt z zielonej kawy wykorzystywany do odchudzania pozyskiwany jest z zielonych nasion znajdujących się w jaskrawoczerwonej jagodzie. Jest to najbardziej naturalna forma kawy, którą do powszechnego użytku poddaje się obróbce zmieniającą kawę zieloną w brązową – znaną z charakterystycznego aromatu i smaku.

Na skutek obróbki poziom przeciwutleniaczy w kawie wzrasta. Jednak jednocześnie spada ilość kwasu chlorogenowego, który ma silne właściwości odchudzające. Z tego powodu do spalania tłuszczu wykorzystuje się kawę zieloną a nie czarną.

 

Wyciąg z zielonej kawy nie smakuje i nie pachnie jak kawa, o czym warto pamiętać i co może być odebrane jako korzyść przez osoby nielubiące kawy.

Jak działa kwas cholorogenowy zawarty w zielonej kawie?

Uważa się, że zielona kawa za pośrednictwem kwasu chlorogenowego:

 • przyspiesza odchudzanie,
 • blokuje gromadzenie się tłuszczu,
 • hamuje wchłanianie węglowodanów,
 • pomaga regulować poziom cukru we krwi.

Czy zielona kawa naprawdę pomaga w odchudzaniu?

Niestety trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie przeprowadzono wiarygodnych badań na temat właściwości odchudzających zielonej kawy. Mamy wynik co prawda obiecującego badanie w 2012 roku, które potwierdziło świetne działanie zielonej kawy na odchudzanie. Jednak obejmowało ono jedynie 16 osób. I było sponsorowane przez producenta suplementów diety….

Inne badanie na większej liczbie osób z kolei nie potwierdziło wielkiego znaczenia zielonej kawy w procesie utraty kilogramów.

Skutki uboczne

Wbrew zapewnieniom producentów suplementów diety o bezpieczeństwie zielonej kawy, prawda jest taka, że składnik ten może wywoływać skutki uboczne:

 • rozdrażnienie żołądka
 • częste oddawanie moczu,
 • przyspieszone tętno,
 • problemy ze snem,
 • niepokój.

Nie ma lepszego sposobu na schudnięcie niż zmniejszenie dziennego przyjmowania kalorii o 500 do 1000 kalorii i zwiększenie aktywności fizycznej. Zielona kawa może pomóc, jednak nie załatwi problemu za nas. Nie ma co na to liczyć.

  3 komentarze

 • joanna

  Nigdy jakos specjalnie nie wierzyłam w działania herbat, kaw czy środków. Zawsze powtarzam, żę to dieta, odpowiednie żywienie i sport da nam upragnioną sylwetkę. Pewne produkty mogą jedynie przyspieszyć metabolizm i to tyle.
  pozdrawiam,

 • jotka

  Podobno kiepsko smakuje, ale dla takich walorów warto chyba spróbować…

 • L.B.

  Nie lubię kawy, ale skoro zielona kawa nie smakuje jak typowa kawa to mogłabym spróbować, z tym że jestem chuda i po prostu musiałabym ćwiczyć, żeby poprawić wygląd swojego brzucha, a nie się katować dietami. Odstraszają mnie też te skutki uboczne. Nie chciałabym żadnego doświadczyć. A tak poza tym, to pierwszy raz słyszę o zielonej kawie. Polecam za to zieloną herbatę. 😉

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>