Główne menu

Zimne stopy – częsty problem kobiet. Czy to coś poważnego?

Zimne stopy i dłonie to częsty problem kobiet, dotkliwy zwłaszcza zimą. Jak się objawia i na co wskazuje? Czy powinien niepokoić i kiedy wskazuje na poważne choroby?

Zimne stopy, gdy spada temperatura

Problem zimnych stóp jest charakterystyczny dla chłodniejszych miesięcy w roku, kiedy spada temperatura otoczenia i utrudnione zadanie ma układ krążenia. Organizm robi wszystko, by dostarczyć optymalne ilości krwi do kluczowych obszarów, zwłaszcza w obrębie klatki piersiowej, utrzymując odpowiednią temperaturę ciała. Obrazowo to ujmując – priorytetem stają się narządy wewnętrzne, a dłonie i stopy już niekoniecznie.

Efektem tego jest uczucie zimna w obrębie dłoni i stóp. Szybkie marznięcie palców jest naturalne w miesiącach zimowych, jednak jeśli towarzyszy kobiecie przez większą część roku, powinno skłonić do poszukania przyczyny problemu.

Zimne stopy i dłonie – często w sytuacjach stresowych

Zimne stopy

Lodowe stopy i dłonie często są symptomem stresu.

Gdy dochodzi do wydzielenia sporej ilości adrenaliny, organizm skupia się na utrzymanie odpowiedniej temperatury narządów wewnętrznych, co może skutkować niewystarczającym dopływem krwi do pozostałych obszarów w ciele, czego skutkiem jest uczucie zimna.

Siedząca praca i brak ruchu

Przyczyną zimnych stóp może być niewystarczająca ilość ruchu. Problemowi sprzyja siedząca lub stojąca praca, która może prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu układu krążenia.

Jeśli masz siedzącą pracę, staraj się w jej trakcie wykonywać ćwiczenia, krążąc stopami, podnosząc lekko stopy nad powierzchnią podłogi. W przerwach pospaceruj, rozciągaj się. Gdy siedzisz, zmieniaj możliwie często pozycję.

Niedokrwistość i zimne stopy

Zimne stopy pojawiają się często w przebiegu anemii, na którą są szczególnie narażone młode kobiety. Jeśli w organizmie brakuje żelaza, transport tlenu jest utrudniony, dochodzi do zaburzeń krążenia, czego efektem jest uczucie zimnych stóp.

Poważniejsze przyczyny

Uczucie zimnych stóp może mieć banalne przyczyny, jakim jest przykładowo noszenie zbyt ciasnych skarpetek lub rajstop, które utrudniają krążenie. Przyczyną może być również nieodpowiednia dieta (uboga w magnez i żelazo), palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. Niestety równie często ten niepozorny objaw wskazuje na poważniejsze choroby, między innymi miażdżycę, zakrzepicę żył głębokich, choroby układu krążenia takie, jak białaczka, chłoniaki, małopłytkowość, a także na cukrzycę, niedoczynność tarczycy, obrzęk płuc, czy wirusowe zapalenie wątroby.

Jeśli problem z zimnymi stopami jest stały, nie mija latem, należy zgłosić się do lekarzy. Konsultacji wymaga również sytuacja, gdy marznięciu stóp towarzyszy drętwienie, mrowienie, powstawanie ran, pęcherzy czy sinienie stóp.

Gdy masz zimne stopy…co robić?

Oczywiście najlepszy sposób na zimne stopy to rozgrzanie ich pod ciepłą kołdrą lub między stopami ukochanej osoby. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlatego warto zadbać o:

  • wygodne obuwie zimą. Jeśli to możliwe, to w wersji sportowej, bez obcasów, z grubszą podeszwą chroniącą przed niekorzystnym wpływem niskiej temperatury z otoczenia. Idealnie jeśli buty będą wykonane z nieprzemakalnego materiału.
  • kąpiel rozgrzewającą stopy – z kilkoma kroplami igliwia sosnowego, imbiru,
  • ciepłe skarpetki i kapcie w domu – wygodne i ciepłe obuwie domowe to podstawa, pozwalająca ochronić przed szybką utratą ciepła ze stóp,
  • kąpiel naprzemienna – przy wykorzystaniu raz ciepłej, raz chłodniejszej wody, która skutecznie pobudza krążenie krwi,
  • kąpiel w soli Epsom, która wzmacnia i pozwala uzupełnić niedobory magnezu będące przyczyną zbyt szybkiego marznięcia stóp,
  • masaż stóp – przy użyciu specjalnych rolek i masażerów, które poprawiają krążenie krwi, możesz użyć również dłoni, sięgając po podgrzaną oliwkę lub olej kokosowy i masując stopy.
  • rozgrzewanie od środka przy użyciu gorących napojów z sokiem z malin, imbirem czy sokiem z cytryną, sprawdzi się również zielona herbata i rozgrzewające przyprawy takie, jak pieprz cayenne,
  • regularne szczotkowanie, które można wykonać specjalną szczotką z włosia naturalnego lub rękawicą,
  • maść rozgrzewająca – której używasz w trakcie przeziębienia, nałóż ją na stopy. Skutecznie poprawi krążenie oraz zwiększy temperaturę zimnych stóp.

    12 komentarzy

  • Mozaika Rzeczywistośći

    Czyli wychodzi na to, że w miarę nie groźne objawy mogą wskazywać na coś poważniejszego. Moim zdaniem warto właśnie zwracać uwagę na takie sytuacje, by nie przegapić czegoś ważnego ze zdrowiem.

    No u mnie też takie wiewiórki są, niektóre nawet wchodzą do toreb, jednak ostatnio bardzo mało było ich w Łazienkach,

    🙂 No to tak jak ja. Książki nie przeczytane nie leżą u mnie za długo.

    Pozdrawiam!

  • Ultra

    Mam zimne stopy, zwykle chodzę w bawełnianych skarpetach i to jest efekt choroby. Najlepsze efekty daje moczenie w soli, a kiedy nie ma warunków, należy ruszać stopami.
    Serdecznie pozdrawiam

  • Matka na Szczycie

    Ja od zawsze mam zimne stopy, co jest związane u mnie z problemami z krążeniem i skrajnie niskim ciśnieniem :/

  • Jola (Pixel Kolor)

    U mnie zimne stopy są okazjonalnie, o wiele częściej ręce. Wystarczy jednak cieplej się ubrać, wypić rozgrzewającą herbatę i problem znika.

  • jotka

    Kiedyś częściej miewałam zimne stopy, ale raczej zimą, ciepła kąpiel i dobra herbata załatwiają wszystko…

  • Elisabeth

    to ja zamawiam szczotkowanie stóp i masaż 🙂

  • Rebecca Sharp

    Ja pamiętam, że miałam taki czas, przede wszystkim z zimnymi stopami i to było spowodowane anemią na wskutek niskiego poziomu żelaza. Na szczęście po suplementacji wszystko wróciło do normy.

  • Zwykła Matka

    Ja zdecydowanie nawet w środku lata mam zimne stopy i cała zime śpięw skarpetkach 🙂

  • Okiem Joanny

    U mnie zimne stopy to problem zarówno zimą jak i latem, zwyczajnie zawsze tak mam, ale najgorsze jest to, że nie zasną dopóki ich nie rozgrzeję ;/

  • eleni

    Ja też miałam często zimne stopy i ręce i nie tylko zimą, nawet kiedyś byłam z tym u lekarza. Dał jakieś leki ale wielkie były i w sumie wzięłam kilka i odstawiłam. Najpierw poprawiło się w ciąży i po porodzie, problem zniknął na jakieś 3-4 lata. Jak wrócił to wyczytałam gdzieś, że to może być wina krążenia i braku żelaza i zaczęłam pić Biovital. No i jak piję cały czas to stopy ciepłe, nawet nie muszę spać w skarpetkach. Czyli żelazo pomogło? chyba tak.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>