Główne menu

Inf. prasowa
Zimowe wypadki a odszkodowanie z ubezpieczenia – co może Cię spotkać?

Czy zimą rośnie prawdopodobieństwo kolizji lub wypadku? Na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę, szykując swoje auto na nadejście tej pory roku? Jakie zagrożenia czyhają na drodze podczas zimy? Co możesz zrobić, by im zapobiec?

Jakie ubezpieczenie musisz, a jakie powinieneś wykupić? O tym wszystkim piszemy w dzisiejszym artykule, posiłkując się informacjami z serwisu ubezpieczeniowego http://porownywarka-ubezpieczen-oc-ac.pl/.

Mniej wypadków, więcej kolizji

Policyjne statystyki pokazują, że najwięcej wypadków zdarza się przy bezchmurnej i umiarkowanie słonecznej pogodzie. Zimą jest ich zdecydowanie mniej, bo kierujący pojazdami zdają sobie (w większości) sprawę z trudnych warunków. Za to o tej porze roku wyraźnie wzrasta liczba kolizji drogowych.

Badania techniczne

Przed kilkoma laty sieć ProfiAuto przeprowadziła ankietę, z której wynika, że ponad połowa polskich kierowców za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze w zimie uważa nieprzystosowane do warunków jazdy samochody innych użytkowników ruchu. Tymczasem prawie co trzeci kierowca nie przestrzega terminu badań technicznych. Można powiedzieć, że sami proszą się o kłopoty.

Bezpieczna jazda w zimowych warunkach

Istnieje kilka kwestii, jakie trzeba przeanalizować tuż przed nadejściem zimy, aby nie być zaskoczonym w dzień, w który spadnie pierwszy śnieg.

  • Przygotowanie auta. Koniecznie zmień opony na zimowe. Zrób obowiązkowy przegląd pojazdu. Pamiętaj także o zakupie płynu do spryskiwaczy, który będzie dostosowany do niskich temperatur.
  • Prędkość. Dostosuj ją do panujących warunków. Pamiętaj, że droga hamowania zimą, zwłaszcza przy miejscowym oblodzeniu, może się bardzo wydłużyć.
  • Zachowanie bezpiecznej odległości od pojazdu, który znajduje się przed Tobą. Jest to konieczne z uwagi na wspomnianą już wydłużoną drogę hamowania, ale również z powodu ograniczonej widoczności (opady śniegu, mgła, deszcz).
  • Czystość auta. I jego dokładne odśnieżenie. Choć niekiedy trzeba włożyć w te czynności wiele pracy (zwłaszcza jeśli auto parkujesz na zewnątrz), wysiłek się opłaci. Brudne czy niedokładnie odśnieżone auto to słabsza widoczność i zwiększone ryzyko kolizji lub wypadku.
  • Akcesoria dodatkowe. Te, które w zimowych warunkach po prostu musisz mieć zawsze w swoim aucie. Mowa tu przede wszystkim o skrobaczce i zmiotce. Przydatne mogą się też okazać preparaty do odmrażania szyb czy zamków.

Ubezpieczenia OC i AC

Nawet przestrzegając wszystkich powyższych zasad, możesz niestety stać się uczestnikiem kolizji lub wypadku. Dlatego bardzo ważne jest, byś odpowiednio się od tych zdarzeń ubezpieczyła.

Jeśli kolizja lub wypadek miały miejsce z Twojej winy, drugi uczestnik otrzyma odszkodowanie dzięki posiadanej przez Ciebie obowiązkowej polisie OC.

OC najtaniej?

Pamiętaj, że zakres OC reguluje ustawa – jest on zawsze taki sam, bez względu na to, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym nabędziesz polisę. Aby wykupić OC najtaniej, skorzystaj z dostępnej online porównywarki ubezpieczeń. Wypełnisz tylko jeden formularz (zajmie Ci to około kwadransa), a propozycji ubezpieczenia OC z różnych TU otrzymasz co najmniej kilka, a najczęściej kilkanaście.

AC – nie tylko cena

Tego samego narzędzia użyj również, jeśli zamierzasz wykupić AC. Choć nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe, warto je mieć, nie tylko na czas zimy. Weź pod uwagę, że w przypadku AC cena ma znaczenie drugorzędne – liczy się zakres polisy. To od niego zależeć będzie, w jakich sytuacjach otrzymasz odszkodowanie, a w jakich nie. O szczegółach przeczytasz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W dokumencie tym znajdziesz też informację o wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Wolniej i z ubezpieczeniem

Noga z gazu! To chyba najlepsza rada, jaką na zakończenie możemy Ci dać. Nie dotyczy ona oczywiście wyłącznie okresu zimowego, jednak w trudnych warunkach i przy ograniczonej widoczności jest niezwykle istotna. Zachowaj więc ostrożność, ale też ubezpiecz się od tego, co zimą może Ci się na drodze przytrafić. Nie na wszystko niestety masz wpływ – pamiętaj o tym.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>