Główne menu

Zlew pod oknem w kuchni? Tak czy nie?

W wielu współczesnych kuchniach podejmuje się podobne decyzje aranżacyjne. Jedną z nich jest planowanie zlewu pod oknem. Czy to jednak dobry pomysł? Czy osoby, które się zdecydowały na zlew pod oknem w kuchni są zadowolone? A może wskazują na wady tego rozwiązania?

Po pierwsze dobry projekt. Zlew pod oknem w kuchni

Żeby nie żałować, trzeba wszystko dobrze przemyśleć i wymierzyć. W przeciwnym wypadku zlew pod oknem w kuchni zamiast cieszyć…irytuje. Narzeka się na brak możliwości swobodnego otwarcia okna, na zachlapane szyby, a nawet na konieczność demontażu baterii, by móc dobrze umyć okna.

Wszystkich tych problemów można jednak uniknąć dobrze planując przestrzeń w kuchni.

Skąd ten pomysł? I czy na pewno dzisiaj taki dobry?

Zlew pod oknem to marzenie wielu osób. Nic dziwnego kojarzy się z dawnymi filmami amerykańskimi i ujęciami w trakcie których bohaterka lub bohater mył naczynia i spoglądał za okno. Taki „światowy” motyw, dający milszą perspektywę – mycia i podziwiania widoków zamiast wpatrywania się w ścianę czy…te nieszczęsne naczynia.

Tylko czy zlew po oknem dzisiaj, kiedy w większości kuchni jest zmywarka, ma sens? Skoro nie spędzamy tyle czasu na myciu naczyń, to czy warto? Może zamiast rezerwowania miejsca na zlew pod oknem lepiej wykorzystać ten obszar na blat roboczy, korzystając ze światła dziennego i zadbać o dobre doświetlenie sztuczne? Można przyjąć, że więcej czasu poświęcamy przy blacie roboczym niż na myciu warzyw i owoców przy zlewie.

Poza tym przeciwnicy zlewu pod oknem w kuchni wskazują, że decydując się na to miejsce, rezygnujemy z automatu z ociekacza nad zlewem (a niektórzy jednak lubią ociekacz mieć). Poza tym wskazują, że myjąc w zlewie, chlapiemy wodą na okno, firanki, rolety (zwłaszcza jeśli zlew jest równy z blatem i oknem).  Z drugiej strony zwolennicy wskazują, że wystarczy wybrać dobry głęboki zlew i nic nie chlapie. Można też umieścić zlew nieco niżej niż okno.

zlew pod oknem w kuchni

Czy warto?

Dobry projekt kuchni pozwala uchronić się przed większością ewentualnych niedogodności. W razie problemów z otwieraniem okna można kupić baterię podokienną (najlepiej baterie ustawić na środku okna -przemyśleć tę kwestię w trakcie montażu). Zlew powinien być głęboki, a bateria taka, by móc podstawiać większy garnek. Poza tym można rozważyć umiejscowienie blatu i zlewu nieco niżej niż okno oraz odsunięcie kranu od okna (szerszy blat).

Czy warto zaplanować zlew pod oknem?

Dla wielu nie ma lepszego miejsca:

  • mamy dobry widok z okna, podczas zmywania czy mycia warzyw,
  • zmywanie staje się przyjemniejsze,
  • kuchnia dobrze się prezentuje – dla wielu zlew pod oknem to najlepsze miejsce.

A Ty jak sądzisz?

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>