Zmiana zawodu po 30-stce – dlaczego boisz się, że jest za późno?
Dawno minęły czasy, podczas których cały okres zawodowej aktywności mijał nam na jednym stanowisku w tym samym zakładzie pracy. Rzadko dzisiaj się zdarza bowiem, by piąć się po drabinach kariery pod skrzydłami jednego pracodawcy.Około połowa z nas co najmniej raz zmieni pracę, a co trzecia – dwukrotnie.
Czasy są trudne i wymagają od nas elastyczności oraz gotowości do przebranżawiania się i ciągłego dokształcania oraz trzymania ręki na pulsie. Dlatego tak istotne jest, by zachować otwartość a jednocześnie spokój, który pozwoli nam uzyskać przekonanie, że niezależnie od warunków – poradzimy sobie, odnajdziemy nowe zajęcie, znajdziemy sposób na rozwój i uzyskiwanie satysfakcji w tym, czemu się oddajemy przez większą część dnia. Zmiana zawodu po 30-stce jest możliwa, a liczne przykłady pokazują, że jest praktykowana z wielkim sukcesem.
Poszukiwanie swojej drogi życiowej nie musi być wcale domeną dwudziestolatków. Wiek 30+ jest odpowiedni, by pomyśleć o zmianie zawodu, zwłaszcza jeśli dotychczasowa praca nie przynosi nam wystarczającej satysfakcji.
Zmiana pracy/zawodu to stres
Zmiana zawodu po 30-stce. Strach przed zmianą
Każdy okres w życiu przynosi wyzwania, a zmiana niezależnie od tego, kiedy stawia nas w gotowości – bywa trudna. Naturalny dla niej jest lęk, niezdecydowanie, obawy, czy decyzja jest słuszna, czy może lepiej poczekać z nią jeszcze.
Jest to szczególnie trudne, gdy mamy pracę, stały dopływ gotówki i mierzymy się z wizją poprawy swojego statusu ….lub poniesienia porażki. Trudniej w takiej sytuacji postawić krok niż wtedy, kiedy z przyczyn zewnętrznych jesteśmy zmuszeni do zmiany zatrudnienia, bo na przykład zostałyśmy zwolnione, w firmie była redukcja etatów, itd.
Zmiana pracy, wtedy, kiedy teoretycznie nie musimy tego robić to krok, na który decydują się nieliczne osoby…
Zaczynanie wszystkiego od nowa
Naturalne są również obawy przed rozpoczynaniem wszystkiego „od nowa”. Jako trzydziestolatka masz najpewniej już na koncie pewne osiągnięcia, za sobą określoną drogę kariery, teoretycznie powinno być Ci prościej niż dwudziestolatce, która dopiero zaczyna swoje życie zawodowe.
Jednak praktyka pokazuje, że bywa trudniej z prostego powodu – rozstanie z tym, co znamy, potrafimy, co do tej pory zajmowało nam większą część dnia i wkroczenie na całkiem nieznany obszar bywa trudne i mocno stresujące. Pojawiają się myśli – czy sobie poradzę, czy nowi koledzy w pracy mnie polubią, czy obowiązki nie przytłoczą?
Zmiana zawodu po 30-stce. Instynkty macierzyńskie
Jest coś jeszcze – zmiana zawodu po 30-stce zazwyczaj łączy się z wieloma dylematami natury rodzinnej – spory procent kobiet w tym wieku ma rodziny, dzieci i z różnych innych powodów nie jest gotowa na zmianę godzin pracy, miejsca zamieszkania. Dyspozycyjność i mobilność zmniejsza się, a chęć do ryzykowania bywa mniejsza z obawy przed tym, jak to wpłynie na życie rodzinne.
Zmiana zawodu po 30-stce – jak sobie z tym poradzić?
Zmiana pracy nigdy nie jest prosta, ale gdy przychodzi się nam z nią zmierzyć, warto zadbać, by przebiegała w spokojnej atmosferze. Przede wszystkim zatroszcz się o to, by:
- zmiana zawodu następowała wtedy, kiedy nie musisz mierzyć się z innymi rewolucjami,
- miej czas na dobre przemyślenie swojej sytuacji,
- nie działaj pod wpływem chwili,
- wyznacz cele krótkoterminowe i długofalowe,
- dobrze przygotuj się do zmiany – idź na kurs, zdobądź nowe kwalifikacje,
- nie kryj emocji – porozmawiaj o swoich wątpliwościach z najbliższymi,
- bądź dla siebie wyrozumiała.
To, że mierzysz się z wizją zmiany pracy jest już sporym sukcesem. Pomysł i idea wcielenia go w życie, by poprawić swój byt – również. Powodzenia!
6 komentarzy
Nigdy nie jest za pozno by poprawic sobie zycie! Zmiana pracy jest stresujaca, ale warto
Zmieniłam pracę, gdy miałam…45 lat. Udało się, choć to była bardzo trudna, stresująca decyzja
Mario, domyślam się, gratuluję.
Taka zmiana zawodu to zmiana całego życia, jak wszystkie zmiany przynosi stres . Ale często są to zmiany na lepsze, ożywa w nas chęć do życia , działania itp
Ja tego bardzo potrzebuję, ale tak się boję, że odbiera mi to siły. Próbuję więc, dalej pracować w obecnym zawodzie i przygotowywać już coś nowego i to jest trudne…zwyczajnie brakuje czasu.
Współczesny rynek pracy jest bardzo wymagający jeśli chodzi o zdolność do dostosowania się do panujących warunków. Obecnie idealny pracownik to pracownik, który potrafi stawić czoła wyzwaniu zmiany swoich kwalifikacji. Nie należy się tego obawiać, bo każda inwestycja w siebie poskutkuje odpowiednimi korzyściami. Oczywiście każda nowość na początku oznacza stres, ale podziękujemy sobie w przyszłości za podjęty wysiłek!