Główne menu

Zmiany w organizmie po 30 roku życia – sporo się dzieje

To, co pewne w życiu to zmiana. Każdy dzień może przynosić nam nową rzeczywistość. Zarówno naokoło nas, jak również w nas samych. Zmieniamy się, dojrzewamy, pewne rzeczy zaczynamy rozumieć, inne nie. Wiele się dzieje także na płaszczyźnie biologicznej. Jakie zmiany w organizmie po 30 roku życia możemy obserwować? I co zrobić z tym, że się zmieniamy?

Bo jesteś dorosła

Dla wielu kobiet 30 urodziny to dobry czas. Taki początek dorosłości, ze wszystkimi jej zaletami, niezależnością, poczuciem swobody, możliwością decydowania o sobie. Zazwyczaj ma się już ustabilizowaną pozycję zawodową. Wiele kobiet założyło już rodziny.

Najczęściej po 30 dobrze czujemy się same ze sobą. Akceptacja ciała rośnie. Nie przejmujemy się już tak drobnostkami. Po prostu lubimy siebie. To ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.

Trudno jednak wymagać, żeby było idealnie. Codzienny pośpiech, stres, mnóstwo pracy i obowiązków robią swoje. I to również one przyspieszają zmiany w organizmie następujące po 30 roku życia. Poza tym właśnie między 30 a 40 rokiem życia jesteś szczególnie narażona na depresję.

To dobry czas dla zdrowia

Gdy masz 30-39 lat, możesz spać spokojnie. Jesteś w dobrym okresie życia. Niewiele potrzeba, by mieć dobre zdrowie. Jednak z drugiej strony, nie trać tego czasu, wykorzystaj go, by zadbać o zdrowe nawyki. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, koniecznie przyjrzyj się swojemu życiu – temu co jesz, jak spędzasz czas i jak bardzo jesteś aktywna.

zmiany w organizmie po 30 roku życia

Zmiany w organizmie po 30 roku życia

Choć wielu osobom trudno się z tym zgodzić, to faktem jest, że po 30 roku życia…się starzejemy, a dokładnie starzeje się nasze ciało.

Proces starzenia skóry następuje już po 25 roku życia, kiedy spada produkcja kolagenu i elastyny. Jeśli chcemy spowolnić ten proces, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Drugi ważny punkt to odpowiednio skomponowane posiłki, a także korzystanie ze skutecznych kosmetyków i zabiegów kosmetycznych – w domu i salonie.

Niestety często ignorujemy również fakt spowalniania metabolizmu. Niestety natura nie działa na naszą korzyść. Możemy jeść tak jak dotychczas i zacząć tyć. Grzeszki żywieniowe już nie uchodzą nam tak łatwo płazem. Wraz z wiekiem organizm ma większą tendencję do gromadzenia tłuszczu.

Po 30 jeśli nie ruszamy się systematycznie, dochodzi do spadku masy mięśniowej. To z kolei jeszcze bardziej pogłębia problem z powolnym metabolizmem.

Niestety dochodzi również do spadku masy kości. Z każdą dekadą zwiększa się ryzyko łamania kości i rozwoju osteoporozy. Eksperci zalecają, by już po 30 zwrócić uwagę na to, by wzmocnić kości, odpowiednią dietą oraz wykonywaniem ćwiczeń oporowych.

Z wiekiem spada też Twoja płodność. Jej szczyt przypada na 20-25 urodziny. Gdy kończysz 32 lata, dochodzi do mocnego spadku płodności, następny taki moment przypada na 37 urodziny. Statystyki pokazują, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po 30 roku wynosi 75% w ciągu roku, a pod koniec 30 lat – 65%.

Z drugiej strony po 30 osiągasz szczyt swojej seksualności. Między 27 a 45 rokiem życia Twoje libido rośnie, częściej miewasz fantazje seksualne i generalnie jesteś bardziej otwarta na nowe wyzwania…również w łóżku.

Co powinnaś zrobić dla siebie po 30?

  • postaw na ćwiczenia aerobowe, które są najlepszą formą aktywności dla układu krążenia, mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera a nawet nowotworów,
  • nie zapominaj o ćwiczeniach siłowych – które pozwalają zminimalizować następujący wraz z wiekiem spadek mięśni. Jeśli jesteś bierna, nie lubisz ćwiczyć po 30, będziesz tracić nawet 5% masy mięśniowej co każde 10 lat.
  • dbaj o dobrze zrównoważoną dietę,
  • rzuć palenie – badanie opublikowane w The Lancet wykazało, że rzucenie palenia przed 40 rokiem życia pozwala zminimalizować w 90% negatywne skutki palenia, w tym wynikającą z niego śmiertelność.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>