Jak zmniejszyć ochotę na słodycze?
Na każdym kroku to samo. Schudnij, poczuj się lepiej, bądź szczęśliwsza, jedz mniej. Wystarczy tylko jedna tabletka, albo lepiej: jedna rano i druga wieczorem. Każdy przekaz, a za nim stojący producent, stara się udowodnić, że nie da się inaczej. Tymczasem to wielkie kłamstwo, za którym idą ogromne zyski. Reklamodawcy robią wszystko, byśmy nie szukały innych możliwości. Tymczasem są lepsze, bo zdrowsze i skuteczniejsze.
Cukier, sól i tłuszcz – proporcje tych składników w gotowych, wysokoprzetworzonych produktach są tak dobierane, by konsument zjadł ich wystarczająco dużo.
Warto sobie uświadomić, że cukier działa jak narkotyk. To dlatego tak wiele osób zwyczajnie się od niego uzależnia. Niestety to zła wiadomość, bo cukier nie jest nam do niczego potrzebny. Nie bez przyczyny określamy go mianem pustych kalorii.
Kiedy najczęściej mamy ochotę na słodycze?
Po słodycze sięgamy z różnych powodów.
Często ogromna ochota przychodzi późnym popołudniem i wieczorem oraz po obfitym posiłku, do którego zasiadaliśmy bardzo głodni. Zazwyczaj słodycze traktujemy jako sposób na poprawę nastroju, stres czy jako formę nagrody po ciężkim dniu – bo przecież należy mi się.
Sprawdź ilość białka w diecie
Jeśli masz dużą ochotę na słodycze, zwróć uwagę na ilość białka w diecie. Powinnaś przeanalizować szczególnie, ile zjadasz dań bazujących na mięsie, rybach, serach, mleku….Duże ilości białka mają bowiem bezpośredni wpływ na przemianę węglowodanów. Dlatego jeśli jesz za mało warzyw i owoców, a za dużo białka, Twoja ochota na cukier gwałtownie rośnie.
Zbyt niskokaloryczna dieta
Często apetyt na słodycze pojawia się, gdy próbujemy dramatycznie zmniejszać ilość kalorii. Organizm, któremu odbiera się ważne źródło wartości energetycznej, na siłę próbuje odrobić straty i motywuje nas do zjedzenia czegoś, co szybko odbuduje niedobory. Słodycze kuszą najbardziej
Kwasy omega-3
Dieta uboga w ryby często prowadzi do niedoboru kwasów omega-3. Konsekwencją tego może być ochota na słodycze. Sięgaj po tłuste ryby, owoce morza i algi morskie
Witamina D
Zbyt niska ilość witaminy D ma wpływ na obniżenie nastroju, sprawia, że mamy mniej siły, jesteśmy skłonni do depresji.
Niedobory witaminy D to dzisiaj problem globalny. Poradzimy sobie z nimi, zwiększając czas spędzany na świeżym powietrzu, jak również wzbogacając dietę w tłuste ryby, ewentualnie żółtka jaj. W ostateczności i można zdecydować się na suplementację.
Magnez
Żyjesz w ciągłym stresie? Każdy dzień mija w pośpiechu, ledwo kontrolujesz wszystkie obowiązki? Musisz wziąć pod uwagę niedobory magnezu, które mają wpływ na pracę układu krwionośnego oraz mogą sprzyjać podjadaniu będącego skutkiem nadmiernego stresu. Efekt błędnego koła w ten sposób zostaje przypieczętowany.
Dobrym źródłem magnezu są migdały, orzechy i kakao.
Chrom?
Istnieje powszechna opinia, że nadmierną chęć na słodycze można zmniejszyć, przyjmując chrom. Tymczasem zdania dotyczące wpływu chromu są mocno podzielone. Niektórzy naukowcy wskazują, że warto spróbować zwiększyć spożycie składników z chromem u osób, które jedzą sporo słodyczy z powodów psychologicznych.
Chrom znajdziemy w drożdżach, jajkach i jabłkach.
Komentarz ( 1 )
Bardzo przydatne rady żywieniowe. Nie można zapomnieć również o roli cukru jaką wywiera na naszą psychikę dlatego tak ciężko niektórym osobom zrezygnować z porcji słodkiej przekąski.