Główne menu

Zmywarka nie domywa naczyń – co możesz zrobić?

Kupujemy zmywarkę po to, żeby mieć czyste naczynia. Ma ona nam ułatwić życie i zaoszczędzić czas. Niestety w praktyce bywa z tym różnie. Zamiast czystych naczyń wyciągamy z niej niekiedy niedomyte talerze i sztućce. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?

Niedomyty garnek po ziemniakach, łyżka po jajecznicy, miseczki po budyniu, a może kubki po kawie? Jest na to sposób!

Gdy zmywarka nie domywa, po pierwsze dobre kostki

Gdy po zmianie kostek zauważamy, że kubki i filiżanki po kawie oraz herbacie są niedomyte, najprościej wrócić do wcześniej używanych środków, które lepiej radzą sobie z myciem naczyń.

Jeśli zmywarka nie domywa naczyń, pierwsze, co należy sprawdzić, to zwrócić uwagę na używane środki do mycia.

Poza tym warto pamiętać o soli i płynie nabłyszczającym. Uzupełnienie tych środków często pomaga. Zamiast nabłyszczacza można używać też octu, wlewając go do pojemnika znajdującego się tuż obok otworu do kostek lub do tego samego, w którym wkładamy kostki.

zmywarka nie domywa

Po drugie odpowiednia technika

Kolejna sprawa to próba ustawienia wyższej temperatury i wydłużenia cyklu mycia.

Warto też pamiętać, by pozbyć się resztek jedzenia, zanim włożymy naczynia do zmywarki.

Częstym problemem są pojawiające się na sztućcach plamki, przypominające rdzę. Można je zauważyć zwłaszcza na nożach. Jak je usunąć? Przede wszystkim im zapobiegać. Przyczyną ich pojawienia się może być niedomknięty pojemnik na sól, czasami problemem jest używanie niższej jakości sztućców.

Po trzecie czyszczenie

Warto wyczyścić zmywarkę, przy użyciu gotowych środków do czyszczenia. Można też użyć sody i octu.

Dobrze zadbać o czystość filtrów, sit zmywarki, przetkać otworki w obrotowych pojemnikach wody, oczyścić dysze.

Gdy zmywarka nie domywa naczyń, po czwarte układaj odpowiednio naczynia

Żeby zmywarka dobrze domywała naczynia, kluczowe jest odpowiednie ułożenie naczyń. Naczynia nie powinny być zbyt ciasno ułożone. Najlepiej gdy znajdują się w miejscach do tego przeznaczonych. Jeśli woda napotka na barierę mechaniczną, nie dotrze do wszystkich miejsc, które trzeba umyć. Dlatego przykrywanie jednego naczynia drugim to zły pomysł.

Jeśli posiadamy zmywarkę z szufladą na sztućce, warto przeznaczyć kilka chwil na ułożenie sztućców w odpowiednim miejscu. W ten sposób nie tylko zapewnimy sobie czyste sztućce, ułatwimy też ich wyjmowanie.

Co możesz zrobić?

  • staraj się nie wkładać więcej naczyń do zmywarki niż wskazują na to wydzielone przegródki,
  • układaj naczynia w wybranych miejscach – w zmywarce jest obszar na sztućce, głębokie i płaskie talerze, mniejsze talerzyki i nakrętki od słoików oraz kubki,
  • spróbuj wrzucić kostkę do mycia bezpośrednio do zmywarki, nie do wskazanego w instrukcji obsługi otworu,
  • pamiętaj o systematycznym myciu zmywarki przy użyciu specjalnych płynów do tego stworzonych. Można też zamiast gotowych płynów wlać do zmywarki szklankę octu w połączeniu z odrobiną sody i włączyć pustą zmywarkę – bez naczyń. W ten sposób skutecznie oczyścimy wnętrze zmywarki.
  • sprawdź, czy w zmywarce nie jest uszkodzona pompa, elektrozawór, grzałka i czy nie są zapchane spryskiwacze.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>