Zupa z ciecierzycy – idealna nie tylko zimą
Ciecierzyca, inaczej cieciorka ma już spore grono zwolenników. Nadal jednak nie jest wystarczająco popularna. Tak bardzo jak na to zasługuje. Dlaczego? O tym za chwilę. Najpierw o niezwykłych właściwościach i dlaczego już dziś warto wybrać na obiad coś bardzo prostego, co przygotujemy z ciecierzycy. Oto smaczna zupa z ciecierzycy, która smakuje dużym i małym.
Czy ciecierzyca jest zdrowa?
Ciecierzyca (Cicer arietinum L.) to znana roślina strączkowa, która była uprawiana na Bliskim Wschodzie przez tysiąclecia. Obecnie jest uprawiana w ponad 50 krajach. Ma bardzo treściwą, ziarnistą konsystencję i orzechowy smak. Była znana już 3500 p.n.e w Turcji.
Zawiera mnóstwo:
- minerałów – mangan, kwas foliowy, miedź, żelazo, cynk, fosfor, magnez, tiamina, selen, potas,
- błonnika – zapewniającego sytość,
- witamin (np. witaminę B6, A, C, E)
Jest doskonałym źródłem białka, idealnym szczególnie dla osób niejedzących mięsa. Zawiera wszystkie rodzaje aminokwasów, z wyjątkiem metioniny. Z tego powodu warto połączyć ciecierzycę z komosą ryżową, która zawiera metioninę.
Ciecierzyca:
- wspomaga kontrolę wagi,
- poprawia trawienie,
- ogranicza apetyt,
- może wspomagać kontrolę poziomu cukru we krwi (ma dość niski indeks glikemiczny, zawiera też błonnik, który spowalnia wchłanianie węglowodanów),
- wzmacnia kości i mięśnie (źródło),
- zmniejsza ryzyko wielu przewlekłych chorób (np. cukrzycy i chorób serca, źródło)
Warto jeść ciecierzycę. Jak? Na początek na przykład w formie rozgrzewającej zupy.
Zupa z ciecierzycy
Zupa z ciecierzycy jest bardzo prosta w przygotowaniu. Online znajdziecie wiele przepisów.
Podstawa to posiekanie cebuli, podsmażenie jej, a następnie dodanie bulionu, pomidorów w puszce i cieciorki. Gotujemy na wolnym ogniu. Przyprawiamy pieprzem, solą i ulubionymi ziołami (np. kminkiem, kolendrą).
Do ugotowania zupy z ciecierzycy możesz użyć suchej ciecierzycy lub ciecierzycy ze słoika lub z puszki. W tym drugim przypadku zupę przygotujemy w krótszym czasie.
Do zupy możemy dodać też ziemniaki i na przykład czerwoną soczewicę. Oprócz pomidorów dla jeszcze bardziej pomidorowego smaku przyda się przecier pomidorowy.
Smacznego!
Zostaw komentarz