Główne menu

Zwierzak na wakacjach. Hotel dla zwierząt, petsitterka, a może zabrać zwierzaka ze sobą?

Wakacje to piękny czas, ale jednocześnie wyzwanie. Zwłaszcza dla posiadaczy zwierząt domowych. Pojawia się pytanie – co zrobić z psem, czy kotem? Zabrać ze sobą, zostawić pod opieką rodziny, a może wynająć profesjonalną petsitterkę? Być może rozwiązaniem będzie hotel dla zwierząt?

Którą opcję wybrać?

Nie w każde miejsce ze zwierzakiem!

Zwierzaka możemy zabrać tylko w niektóre miejsca. Warto sprawdzić, czy jest taka możliwość przed rezerwacją noclegu. Nawet tak zwane miejsca przyjazne zwierzętom nie dają gwarancji, że będziemy zadowoleni z wakacji z czworonogiem. Dlaczego?

Warto wczytać się po prostu w regulamin danego miejsca. Czasami jest on tak skonstruowany, że lepszym rozwiązaniem będzie zostawienie zwierzaka z zaufaną osobą niż jazda z czworonogiem do hotelu. Dlaczego?

Niektóre miejsca wypoczynku zakładają, że zwierzak nie może sam przebywać w pokoju pod nieobecność właściciela. O ile na przykład psa generalnie można zabierać ze sobą wszędzie, o tyle właściciele kota mogą
mieć z tym problem. Jeśli nie ma zgody na pozostawianie kota samego na kilka godzin, to dla wielu opiekunów oznacza to jedno – szukamy innej opcji.

Na wakacjach nie wszędzie z psem czy z kotem

Trzeba mieć również świadomość, że z czworonogiem nie wejdziemy wszędzie. W wielu hotelach są miejsca niedostępne dla zwierząt – najczęściej są to basen, sauna, restauracja. Jeśli zwierzak nie może sam
zostać na czas posiłku w pokoju, to oznacza to w praktyce kłopot organizacyjny i na przykład jedzenie na zmianę, tak by ktoś mógł opiekować się pupilem w pokoju. Inna kwestia to brak zgody na wprowadzanie zwierząt do zwiedzanych miejsc. Nie brak szlaków turystycznych, na których wprowadzanie zwierząt jest surowo zabronione. Niektórzy ryzykują i dostają wysokie mandaty.

Oczywistym jest to, że za wszelkie szkody poczynione przez zwierzaka trzeba płacić. To właściciel odpowiada za uszkodzenia mebli, zasłon, narzut, wykładzin, czy innych elementów wyposażenia. Niektórzy właściciele obiektów pobierają kaucję na poczet ewentualnych uszkodzeń.

W hotelu ze zwierzakiem. Ile to kosztuje?

Ponadto za sam pobyt zwierzaka trzeba zazwyczaj płacić. I nie są to najniższe kwoty, zwłaszcza jeśli wypoczywamy przez kilka dni. Za psa zapłacimy od 50 do nawet 150 złotych – w zależności od wielkości zwierzaka.
W niektórych obiektach nie każdy pies jest mile widziany. Duże psy, groźne rasy mogą być zakazane. Ponadto psy dużo szczekające mogą być co prawda przyjęte razem z właścicielami, jednak gdy okażą się zbyt głośne, w
regulaminie obiektu zazwyczaj znajduje się zapis, że mogą zostać wyproszone. I wtedy na wakacjach trzeba szukać opieki nad czworonogiem.

Za pobyt w hotelu zapłacimy również za kota. Tu kwoty są różne, ale oscylują w granicy 50-70 złotych. Czasami możemy liczyć na to, że właściciel obiektu zapewni drapaki, maty, kocyki, transporter, miski…Niekiedy jednak dodatkowa opłata obowiązuje za sam pobyt i nie możemy spodziewać się jakichkolwiek udogodnień.

Trzeba też liczyć się z wymogiem szczepień – w tym nieobowiązkowych u kotów np. na wściekliznę. Niektóre obiekty tego wymagają. Inne każą przedstawić zaświadczenie, że przyjmowany zwierzak jest zdrowy.

Może pomoże bliska osoba?

Każdy zwierzak jest inny. Jeden to bardzo towarzyski typ, który uwielbia człowieka. I bardzo źle znosi samotność. Inny kocha tylko swoich właścicieli, a do obcych podchodzi z dystansem.

Większość kotów, będących zwierzętami silnie związanymi ze swoim terytorium, pod nieobecność właściciela woli pozostać w domu. Wtedy najlepiej znoszą rozłąkę. Najczęściej kot wtedy dużo śpi, nie bawi się, je i
oczekuje powrotu pani czy pana. Wystarczy, że zaufana osoba przyjdzie raz czy dwa razy dziennie, zmieni wodę, nałoży jedzenie, wyczyści kuwetę.

Są też takie miauczące futrzaki, które na czas wakacji jadą do zaufanego domu, babci, cioci. I to zazwyczaj też jest dobra opcja.

Nieco więcej zachodu jest z psami, które nie pójdą do kuwety, potrzebują codziennych spacerów i to kilka razy w ciągu dnia. Opieka nad nimi jest bardziej angażująca czasowo. I najczęściej odbywa się za każdym razem w
domu opiekuna.

Właściciel zna swojego czworonoga najlepiej i zazwyczaj wie, jaka opcja opieki jest najkorzystniejsza. Czasami najlepsza jest pomoc osoby, którą zwierzak zna. Innym razem lepiej powierzyć zwierzaka profesjonalnej
pettsiterce.

Koszt usług profesjonalnej opiekunki do zwierzaka uzależniony jest od liczby spacerów, miejsca dojazdów i od szczególnych oczekiwań. Zazwyczaj wynosi on w okolic 50-60 złotych za jeden dzień opieki.

Hotel dla kotów. Hotel dla psów

W każdym większym mieście funkcjonuje co najmniej kilka hoteli dla psów i kotów. Niekiedy są to miejsca przyjmujące tylko jeden rodzaj zwierzaków – albo koty albo psy. Takie wyspecjalizowane hotele są w porządku, wręcz oczekiwane zwłaszcza przez właścicieli kotów, którzy wiedzą, że pobyt wśród samych kotów to dla ich pupila dużo lepsza opcja.

Dobry hotel dla zwierzaka uważany jest za ostateczność, czasami jednak niezbędną, by móc wyjechać. Dlaczego ostateczność? Z uwagi na inne zwierzęta, brak spokoju i „przytulności”. Tym samym na stres, który może
powodować. Zwierzęta różnie reagują na rozłąkę z właścicielem, dodatkowa zmiana miejsca i to na takie, w którym przebywają inne, nieznane zwierzęta – może być bardzo silnym stresogenem.

Jednak i na to niekiedy są rozwiązania. W niektórych hotelach istnieje możliwość pozostawienia kota samego w osobnym pomieszczeniu. Są takie, które oferują naprawdę ładne boksy z okienkiem, a nawet z możliwością
wyjścia na ogród w szelkach.

Z hoteli korzystają też właściciele psów, zwracając szczególną uwagę na wybiegi, czy ich zwierzak będzie miał dużo terenu dla siebie i czy będzie wybiegany oraz dzięki temu szczęśliwy.

Koszt pobytu w hotelu to wydatek od 30 do 70 złotych za dobę, w zależności od standardu, typu zwierzaka, dodatkowych opcji – z wyżywieniem, czy bez.

Zwierzak na wakacjach

Wakacje to czas, kiedy trzeba pomyśleć o zwierzakach. Gdy my wypoczywamy poza miejscem zamieszkania, dla nich trzeba zapewnić opiekę. Można co prawda wziąć psa czy kota ze sobą, ale nie zawsze jest to możliwe. Wtedy pozostaje skorzystanie z usług profesjonalnej pettsiterki.

Opiekę nad zwierzakiem można powierzyć komuś z rodziny. Inna opcja to skorzystanie z oferty hotelu dla zwierząt.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>