Główne menu

„Żyć jak kot” Stephane Garnier, czyli czego uczą nas koty

Podobno każdy właściciel kota wie, że ta urocza, choć charakterna kulka, ma dobre życie. Jest wolna, niezależna, pewna siebie, dużo odpoczywa i robi dokładnie to, na co ma ochotę.

Jak się bliżej przyjrzeć, wiedzie jej się lepiej niż nam, ludziom: zestresowanym, w sidłach pracy, obowiązków i terminów.

Stephane Garnier, francuski pisarz, miłośnik kotów, postanowił rozszyfrować sposób postępowania kotów, ich styl życia, który, według niego, może stać się inspiracją dla nas ludzi. Zachęca, byśmy spojrzały z dystansem na codzienność i znalazły nowy sposób na stres i wypalenie, które stają się obecnie coraz powszechniejsze.

„Żyć jak kot”, czyli jak nauczyć się odpuszczać

Garnier pisze: ” W naszym współczesnym systemie wartości nicnierobienie, rozmyślanie, oddychanie….obserwowanie, dawanie sobie czasu na życie stało się zachowaniem wręcz podejrzanym! Trzeba się ruszać, wykorzystywać każdą minutę, wypełniać ją, kumulować zadania, aktywności „nie tracić czasu”! Oto normalność, oto narzucony przez społeczeństwo model postępowania!

Obserwując to nieustanne, niemal neurotyczne pobudzenie niektórych moich znajomych, nie mogę się powstrzymać, by nie stanąć po stronie kota, który zdaje się patrzeć na nas z rozbawieniem, widząc, jak wyciskamy z siebie siódme poty na stacjonarnym rowerze, rozmawiając jednocześnie przez telefon i oglądając wiadomości w telewizorze…W tej chwili to on bierze nas za lekko stukniętych”.

żyć jak kot

Garnier zachęca, by poobserwować swojego kota, który może nam podpowiedzieć, jak żyć, skupiając się na tym, co najważniejsze, zachowując spokój i godność. Tworzy dość ciekawy poradnik, który z pewnością spodoba się miłośnikom futrzaków. Poszczególne tytuły rozdziałów mówią same za siebie: „nasi przyjaciele, koty”, „kot jest wolny”, „kot jest charyzmatyczny”, „kot nie pozwala sobie zabrać należnego mu miejsca”, „kot jest mędrcem”, „kot myśli przede wszystkim o sobie”, itd.

żyć jak kot

 

Czy jest to książka dla osób sfiksowanych na tle swoich kotów?

Na pewno też, ale nie tylko. Poradnik został napisany w prosty i przejrzysty sposób, czyta się go bardzo szybko. Nie jest to ambitna lektura, ale nie o to w niej chodzi. Cel, który przyświeca pisarzowi, zdaje się zostać osiągnięty: czytelnik podczas lektury rzeczywiście zauważa, że koty mają spokojniejsze życie i czasami naprawdę warto przystanąć i zastanowić się, czy aby nie przesadzamy.…Złapanie dystansu we współczesnym świecie jest po prostu konieczne, by nie zwariować. I lektura ta może nam w tym pomóc.

„W głębi serca wszyscy kryjemy te same pragnienia. Koty mają odwagę żyć zgodnie z nimi” Jim Davis

Książkę można kupić tutaj.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>